همسان‌سازی پاداش‌ مدال‌آوران، تدبیر کلیدی وزارت ورزش

تهران- ایرنا- همسان‌سازی پاداش ورزشکاران پارالمپیکی و المپیکی یکی از اقدامات کلیدی وزارت ورزش در دولت تدبیر و امید بود که در بُعد انگیزشی این ورزشکاران را در مسیر رسیدن به قله افتخار قرار داد.

کسب مدال المپیکی و پارالمپیکی همواره یکی از آرزوهای ورزشکاران به شمار می‌رود؛  آرزویی که اگر تحقق یابد ضمن آنکه  فرد را در بالاترین قله افتخار قرار خواهد داد،  موجب خواهد شد تا جایگاه ایران در جدول رده‌بندی توزیع مدال‌ها ارتقا دهد. البته در کنار این افتخارآفرینی حضور در بزرگترین جشنواره ورزشی جهان می‌تواند برای هر کشوری زمینه‌ساز افتخار و پرستیژ ورزشی باشد.

در کنار تمام این مسائل اگر بگوییم بار سنگین افتخارآفرینی بر دوش مربیان و ورزشکاران رشته‌های مختلف است گزاف نیست ورزشکارانی که در برخی از مواقع دوری چندماهه از خانواده را تحمل می‌کنند تا ضمن کسب عنوان، پرچم ایران را در بزرگترین تورنمنت ورزشی جهان به اهتزاز درآورند. این دوری برای ورزشکاران پارالمپیکی سخت‌تر از ورزشکاران المپیکی و توجه ویژه به آنان موجب انگیزه برای سایر معلولان خواهد شد.

در گذشته نگاه به مدال‌آوران پارالمپیکی به مانند امروز نبود بلکه برخی در ذهن خود آن را کم اهمیت‌تر از مدال‌های المپیکی تلقی می‌کردند. این شیوه نگاه موجب شده بود تا طرح یکسان‌سازی پاداش مدال‌آوران المپیکی در دستور کار قرار گیرد.

این طرح در چند دوره در مجلس شورای اسلامی و دولت مطرح شد تا در نهایت در دولت تدبیر و امید به تصویب رسید.

«هادی رضایی» سرپرست کاروان اعزامی ایران به پارالمپیک توکیو در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:‌ یکی از مهم‌ترین اقدامات این دولت همسان‌سازی پاداش مدال‌آوران بود. طرحی که استارت آن در دولت قبل (دهم) زده شد، اما دولت‌های یازدهم و دوازدهم آن را اجرایی کردند. همسان سازی پاداش مدال‌آوران المپیکی و پارالمپیکی موجب شد تا ورزشکاران پارالمپیکی احساس تبعیض نکنند. همچنین در سیاست‌های این کمیته برای ورزشکارانی که احتمال مدال‌آوری دارند کمک هزینه‌هایی در نظر گرفته شده که با توجه به احتمال رنگ مدال آنان، میزان حقوق متفاوت است. با این اقدام، ورزشکار تنها بر روی تمرینات تمرکز می‌کند.

تصویب این طرح موجب شد تا ورزشکاران پارالمپیکی ایران در جامعه به نسبت سایر ورزشکاران نه تنها احساس تبعیض نکنند بلکه با یکسان سازی این پاداش‌ها انگیزه برای افتخارات بیشتر باشد. البته چندی پیش برخی رسانه‌ها از کم شدن این پاداش‌ها خبر دادند که با واکنش رییس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولان همراه شد.

«سیدمحمد شروین اسبقیان» در نشست خبری خود اعلام کرد: بعد از آمدن من موضوع کم شدن احتمالی پاداش‌ها مطرح شد که در این باره با «مهدی علی‌نژاد» معاون وزیر و «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش صحبت کردیم تا تغییری نکند و کم نشود. پیگیری‌های لازم را در خصوص مشکل اشتغال‌زایی ورزشکاران و ملی‌پوشان انجام ‌خواهیم داد.

همچنین در دولت تدبیر و امید مصوبه‌ای برای اشتغال مدال‌آوران پارالمپیکی در دستور کار قرار گرفت که اجرایی شدن آن موجب خواهد شد تا این ورزشکاران دغدغه ذهنی نسبت به اشتغال نداشته باشند. موضوع اشتغال‌زایی ملی‌پوشان و مدال‌آوران مصوبه هیات وزیران است و برای تسهیل شرایط ملی‌پوشان باید پیگیری‌های لازم انجام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =