اقدامات سطحی و صوری در زندان‌ها قابل قبول نیست

تهران - ایرنا - رئیس سازمان زندان‌ها و اقدمات تامینی و تربیتی کشور با تأکید بر ضرورت توسعه اقدامات فرهنگی در زندان‌ها گفت: اقدامات سطحی و صوری قابل قبول نیست بلکه باید تلاش کنیم با برنامه‌ریزی درست و پیگیری لازم، فعالیت‌های فرهنگی عمیق و اثرگذار در زندان‌ها پیاده شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از مرکز رسانه قوه قضاییه، محمدمهدی حاج محمدی در اولین نشست با مدیران کل ستادی و استانی سراسر کشور که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، رئوس برنامه‌ها و اولویت‌های سازمان در شش ماهه دوم سال جاری را تبیین کرد.

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید لاجوردی اظهارداشت: این شهید بزرگوار الگوی زندانبانی اسلامی بود که به فرموده رهبر معظم انقلاب هرگز از مسیر انقلاب و ولایتمداری منحرف نشد.

حاج محمدی با اشاره به اینکه در امر زندانبانی اقتدار و مهربانی و خوف و رجاء باید توام باشد، افزود: شهید لاجوردی نمونه‌ای از این منش بود و آنچه باعث ماندگاری وی شد تعادل در حفظ این دو ویژگی و تلاش او برای نشان دادن چهره نفاق و همچنین تلاش او برای اصلاح افراد منافق و به خطا رفته بود.

رئیس سازمان زندان‌ها اضافه کرد: در امر زندانبانی با جماعتی مواجه هستیم که گرفتار هستند و ماموریت اصلی ما نجات این افراد و دستگیری از آنان است. اگر در این ایام محرم بتوانیم از این افراد دستگیری کنیم و آنان را سوار کشتی نجات امام حسین (ع) کنیم، کاری بزرگ انجام داده ایم. برای نجات و دستگیری ابتدا باید نفس خودمان را تزکیه کنیم و اگر قرار است ناجی باشیم اول باید خودمان غریق نجات خوبی باشیم.

حاج محمدی خطاب به مدیران زندان‌های سراسر کشور گفت: موفقیت ما زمانی حاصل می‌شود که زندانی، ما را کارمند و زندانبان نبیند؛ بلکه دوست و همراه خود بداند و باور کند که ما برای نجات و دستگیری از او دوستی مهربان هستیم.

رئیس سازمان زندان‌ها افزود: همه ما مأموریت داریم که دلسوز و پیگیر پرونده و وضعیت زندانیان باشیم و در این زمینه نقشه راه توسط حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری مدظله العالی تبیین شده است.

وی ضمن قدردانی از اقدامات مدیران قبلی سازمان زندان‌ها گفت: بنای ما این است که در دوره جدید مدیریتی، آن اتفاق مبارک را که مورد نظر رهبر بزرگوار انقلاب است در زندان‌های کشور محقق سازیم.

اولویت‌های یازده گانه سازمان زندان‌ها ابلاغ شد
براساس این گزارش، در این جلسه اولویت‌های یازده گانه سازمان زندان‌ها برای شش ماهه دوم سال تبیین و ابلاغ شد.

ارتقای امنیت در زندان ها، توسعه اقدامات بهداشتی و سلامت زندانیان، تلاش برای رفع مشکل منابع انسانی و مالی، انتقال زندان‌ها به خارج از حریم شهرها، تقویت دادرسی الکترونیک و پابندها، اشتغال زندانیان، ایجاد هم افزایی و تعامل با مقامات اجرایی و قضایی استان‌ها و گروه جهادی، کاهش جمعیت کیفری به ویژه محکومین جرایم مالی، اعلام بر خط ظرفیت و تعداد زندانیان به مراجع قضایی و بررسی میزان رضایتمندی کارکنان از مدیران رئوس اولویت‌های اعلام شده برای ۶ ماهه دوم سال جاری است.

رئیس سازمان زندان‌ها در پایان با تاکید بر ضرورت اهتمام مدیران زندان‌های سراسر کشور بر اجرای این اولویت‌ها گفت: نظام ارزیابی عملکرد مدیران در سال ۱۳۹۹ بر مبنای اجرای این اولویت‌ها است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

سرخط اخبار جامعه