سالانه در تهران فقط حدود ۲۰۰ موتورسیکلت برگه معاینه فنی می‌گیرند

تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو تهران گفت: بر اساس آمارها از مجموع موتورسیکلت‌های تهران تنها حدود ۲۰۰ موتور به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند.

به گزارش ستاد معاینه فنی خودرو تهران، حسین مقدم روز دوشنبه در جریان بازدید شینا انصاری، مدیرکل محیط‌ زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از مرکز معاینه فنی نیایش اظهار داشت: با وجود آنکه طبق قانون همه وسایل نقلیه اعم از وسایل نقلیه موتوری و خودروها ملزم به دریافت گواهی معاینه فنی هستند شاهد حضور کم موتورسیلکت ها برای دریافت معاینه فنی هستیم.

مقدم ادامه داد: در شرایط فعلی ۱۷ مرکز معاینه فنی فعال هستند، همچنین سه مرکز خودروهای سنگین، هشت واحد سیار و ۱۰ خطر معاینه موتور سیکلت مکانیزه در تهران وجود دارد اما در این زمینه باید توجه کرد که با وجود الزام قانون به دریافت گواهی معاینه فنی از سوی تمامی وسایل نقلیه اعم از خودرو و موتور از مجموع موتورسیکلت‌هایی که در تهران تردد می‌کنند، در سال شاید ۲۰۰ موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی مراجعه می‌کنند از سوی دیگر سه مرکز سنگین هم برای معاینه فنی اتوبوس‌های شهری و خودروهای حمل پسماند استفاده می‌شوند که اساسا خودروهای پسماند از معاینه فنی استفاده نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس اجرای آزمون معاینه فنی کنار جاده‌ای، در ۲۱ نقطه تهران مشخص شد که ۱۰ درصد از کامیون های عبوری فاقد هرگونه معاینه بودند گفت: بر اساس این آزمون کنار جاده ای، از پنج هزار و ۴۹۹ کامیون که در تهران تردد می‌کردند، ۹۰ درصد معاینه فنی داشتند و مابقی فاقد معاینه بودند که این آزمون در شهریور ماه امسال به صورت مجدد اجرا می‌شود.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو تهران بیان داشت: تنها هشت درصد از اتوبوس‌ها در تست آلایندگی مردود می‌شوند اما ۸۰ درصد از آنها از نظر فنی مردود می‌شوند که ۳۰ درصد مردودی‌ها به دلیل ترمز، چهار درصد به دلیل نقص موتور و ۴۷ درصد به دلیل عیوب ظاهری در معاینه فنی مردود شدند و علت آن هم این است که اتوبوس‌های شرکت واحد، فرسوده هستند از همین رو باید در نظر گرفت معاینه فنی معیار مناسبی برای تعیین فرسودگی خودروها نیست و اغلب نتیجه معاینه فنی اتوبوس‌های شهری تا یک ماه بیشتر اعتبار ندارد.

مقدم با اشاره به اینکه تاکسی ها مستهلک هستند گفت: تاکسی‌ها به دلیل استهلاک و فرسودگی برای گرفتن معاینه فنی باید حداقل دو میلیون تومان هزینه تعمیر تاکسی کنند. باید گفت ۵۱ درصد تاکسی‌ها در مراجعه به مراکز معاینه فنی به دلیل نقص فنی مردود می‌شوند. از همین رو باید تدابیری اندیشید که تاکسی‌ها دو تا چهار بار در سال برای معاینه فنی مراجعه کنند و همچنین تاکسی‌های تهران فقط از مراکز معاینه فنی تهران گواهی دریافت کنند. اگر این دو موضوع در شورای شهر تهران تصویب شود می‌توان بر معاینه فنی تاکسی‌ها نظارت کرد.

وی ادامه داد: به صورت حدودی از ۷۸ هزار دستگاه تاکسی ۷۵ درصد از آن دارای سن کمتر از ده سال و ۲۵ درصد از آن با سن بالاتر از ده سال است که با توجه به این عمر ناوگان سالانه بایستی در حدود ۱۹۴ هزار دستگاه تاکسی به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه اول داشته باشند. اما از این میزان تنها ۴۶ هزار مورد یعنی ۳۰ درصد برای معاینه فنی مراجعه کرده اند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودرو تهران درباره بازنگری در ضوابط تردد خودروهای فرسوده گفت: با توجه به شرایط اقتصادی کشور امکان جایگزینی خودروهایی که سن بالایی دارند بویژه خودروهای خارجی با خودروهای جدید وجود ندارد از همین رو پیشنهادی در این زمینه به سازمان محیط‌ زیست ارسال کردیم که این خودروها تا چهار بار در سال ملزم به انجام معاینه فنی باشند و همچنین معاینه فنی را از مرکز معاینه فنی کلانشهرها دریافت کنند. تردد این خودروها باید سختگیرانه باشد و در فاز بعدی برای آنها عوارض هم در نظر گرفته شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =