دانشمندان درپی علت کاهش مرگ‌های ناشی از کرونا برغم افزایش مبتلایان

تهران - ایرنا– دانشمندان در حال بررسی این مساله هستند که چرا باوجود افزایش موارد ابتلا به کووید–۱۹، مرگ‌ومیر ناشی از آن پایین مانده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، اکثر آمارها نشان می دهد که اگرچه ابتلا به کووید –۱۹ در بسیاری از بخش های اروپا و آمریکا درحال افزایش است، اما شمار فوتی ها و موارد عوارض شدید آن نسبتا پایین است.

به عنوان نمونه، بیماران نیازمند به دستگاه ونتیلاتور در انگلیس از ۳ هزار نفر در زمان اوج بیماری به ۷۰ نفر کاهش یافته اند. از سویی، شمار موارد ابتلا در انگلیس در بسیاری از مناطق این کشور افزایش یافته است.

دلیل این روند چیست؟

پزشکان دقیقا مطمئن نیستند چه اتفاقی رخ داده است،  برخی می گویند که مداخلات پزشکی در مداوای افرادی که از عوارض این بیماری رنج می برند، موفقیت آمیزتر است.

به عنوان نمونه، اخیرا ثابت شده که داروی دگزامتازون در افزایش نرخ زنده ماندن بیماران محتاج به دستگاه تنفس مصنوعی موثر است.

برخی دیگر از پزشکان می گویند فاکتورهای متفاوتی در این مساله دخیل است. اکنون پیشنهاداتی مطرح است مبنی بر اینکه کووید – ۱۹ به بیماری جوان ترها تبدیل شده که احتمال مرگشان کمتر است و به میزان کمتری متحمل عوارض جدی آن می شوند.

آیا این روند نشانه تمام شدن روزهای سخت است؟

محققان به شرایطی در آمریکا اشاره دارند که اخیرا موارد ابتلا در افرادی که در دهه های سنی ۲۰ و ۳۰ بودند، افزایش یافته، اما این افزایش به افراد پیرتری رسید که در شمار ابتلا از جوان ترها  پیشی گرفتند. در نتیجه، شمار مرگ و میر ناشی از این بیماری نیز افزایش یافت.

برخی دانشمندان هشدار می دهند که الگوی مشابهی نیز ممکن است در اروپا و انگلیس احتمالا در هفته های آتی رخ دهد.

آیا از شدت مرگبار بودن ویروس کرونا کاسته می‌شود؟

برخی دانشمندان از این نظریه حمایت می کنند و به این واقعیت اشاره دارند که اکثر ویروس ها تمایل به کاهش  کشنده ترین ویژگی های خود دارند، زیرا از کشتن میزبانان خود چیزی عایدشان نمی شود. به اعتقاد دانشمندان، این مساله ممکن است درمورد ویروس کرونا نیز اتفاق افتد.

محققان دیگر با این نظریه مخالفند و می گویند بعید است این روند به این زودی به وقوع پیوندند.

یک پیشنهاد دیگر نیز مطرح است مبنی بر اینکه سرایت ویروس کرونا ممکن است به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی، کمتر شود.

مقابله با دُزهای کمتر کووید–۱۹ برای سیستم ایمنی ما آسان تر است، از اینرو موارد مرگ و میر کاهش می یابد.

با این همه، دانشمندان می گویند این موضوعات همچنین حل نشده اند و مستلزم ماه ها تحقیقات بیشتر هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =