۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۸
کد خبرنگار: 2492
کد خبر: 83920564
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خطر کرونا در آرایشگاه‌ها را دست کم نگیریم

تهران - ایرنا - کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: آرایشگاه یکی از مکان‌های حساس است که عدم رعایت نکات بهداشتی در آن ممکن است به تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ منجر شود.

مینا گودرزی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: آرایشگاه یکی از مکان های حساس است که عدم رعایت نکات بهداشتی در آن ممکن است به تشدید شیوع بیماری منجر شود، بنابراین بهتر است بدانیم که در چنین شرایطی چه نکاتی باید در آرایشگاه‌ها رعایت شود.

وی ادامه داد:‌ بر اساس راهنمای فاصله‌گذاری اجتماعی و الزامات سلامت محیط کار وزارت بهداشت، در آرایشگاه‌ها در دوران کرونا، نحوه نوبت‌دهی به مشتریان باید به صورت تلفنی یا اینترنتی و به گونه‌ای باشد که حداقل افراد در سالن انتظار آرایشگاه‌ها حضور داشته باشند، به‌طوریکه فاصله حداقل دو متر بین افراد رعایت شود.

کارشناس بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: همچنین فضای عمومی آرایشگاه‌ها باید دارای تهویه مناسب باشد، به‌طوریکه هوای تازه همیشه جریان داشته باشد. استفاده از شیلد و عینک حفاظتی، ماسک، روپوش و دستکش یکبار مصرف برای آرایشگر حین ارائه خدمات ضروری است.

گودرزی ادامه داد: در صورت رفتن به آرایشگاه، حتما ماسک و دستکش و ژل الکلی به همراه داشته باشید، با خود حوله شخصی ببرید و از هدبند یا موبند و پیش بند شخصی خودتان در آرایشگاه استفاده کنید و حوله، هدبند و سایر وسایل شخصی خودتان را داخل کیسه پلاستیکی با درب گره زده قرار دهید.

وی با بیان اینکه بلافاصله پس از برگشتن از آرایشگاه، حوله و سایر وسایل شخصی همراه خود را با آب گرم و صابون بشویید، ادامه داد: در زمان حضور در آرایشگاه حتما ماسک بزنید و از آرایشگر خود بخواهید حتما ماسک روی دهان و بینی خود داشته باشد.

این کارشناس بهداشت تصریح کرد: قبل از ورود به آرایشگاه یا بلافاصله بعد از ورود، دست های خود را با آب و صابون بشویید یا با مواد ضدعفونی کننده الکل دار تمیز کنید، اگر حضورتان در آرایشگاه طولانی شد، حداقل هر نیم ساعت یکبار دستانتان را با آب و صابون بشویید یا با مواد ضدعفونی کنندهی الکل دار تمیز کنید و در صورت داشتن خودرو، در خودروی خود منتظر نوبت باشید.

به گفته گودرزی، فرد آرایشگر باید قبل و بعد از کار شما، دستانش را با آب و صابون بشوید یا با مواد ضدعفونی کننده الکل دار تمیز کند، در طول مدت حضور در آرایشگاه، فاصله حداقل دو متری را از سایر افراد حفظ کنید و از دست زدن به سطوح مختلف مانند صندلی، میز، پیشخوان، دیوار، دستگیره ها و غیره خودداری  و در صورت لمس به هیچ وجه دستان خود را به صورتتان نزنید.  

وی افزود: در صورت استفاده از آسانسور، درب و دگمه های آسانسور را با دست لمس نکنید، از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و  وسایل شخصی خود را بر روی سطوح آرایشگاه قرار ندهید، ترجیحا از موچین، قیچی، شانه و برس شخصی خودتان استفاده شود و در غیر این صورت از آرایشگر بخواهید قبل از شروع کارش آنها را در حضور شما با مواد الکلی ضدعفونی کند.

 گودرزی اظهار داشت: از هرگونه مانیکور و پدیکور، کاشت ناخن، مژه و غیره در این مدت خودداری کنید، از هر گونه تزریق، اپیلاسیون، خدمات تتو به دلیل مدت زمان طولانی با فاصله بسیار کم در آرایشگاه جلوگیری و  در صورت سرفه و یا عطسه، جلوی دهان خود را با دستمال کاغذی بگیرید و یا داخل آرنج خود سرفه یا عطسه کنید.

 وی ادامه داد: دستمال کاغذی که در آن عطسه یا سرفه کرده اید را تا کرده و داخل کیسه ای که به همراه دارید گذاشته، درب آن را گره بزنید و درون کیسه زباله درب دار بیندازید و بهتر این است که در شرایط طغیان همه گیری کووید ۱۹ از رفتن به اماکن عمومی مانند آرایشگاه ها خودداری شود اما در صورت مراجعه بهتر است مواردی همچون رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، دستکش، شستشو و یا ضدعفونی کردن دست ها، عدم تماس بی مورد با سطوح و وسایل موجود در آرایشگاه و صرف کمترین وقت در آرایشگاه رعایت شود. همچنین ضدعفونی کردن سطوح و وسایل توسط آرایشگاه ها، وجود تهویه مناسب، نوبت دهی به صورت تلفنی و یا اینترنتی، عدم پذیرش مشتریان با علایم تب، سرفه، گلودرد و تنگی تنفسی و رعایت حفظ حداقل افراد در محیط آرایشگاه ضروری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =