وام ازدواج در دولت یازدهم به‌روزرسانی شد

تهران - ایرنا - معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان با اشاره به افزایش مبلغ وام ازدواج در دولت یازدهم گفت: وام ازدواج در این دولت به‌روزرسانی شد.

محمدمهدی تندگویان روز دوشنبه در نشست خبری گرامیداشت هفته دولت که در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، اظهار داشت: از سال ۹۶ در کشور وام‌های ازدواج (به طور کامل) با رقم ۱۰ میلیون تومان به ‌روز و پرداخت شد. از آغاز تشکیل دولت تدبیر و امید مجموع میزان این وام برابر با ۲ هزار میلیارد تومان بود که از سال ۹۶ به ۱۰ هزار میلیارد و در سال ۹۷ نیز به ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وی افزود: سال ۹۸ نیز نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان وام ازدواج در کشور پرداخت و به‌روز شد؛ امسال نیز رقم این وام نیز به ۵۰ میلیون تومان با بازپرداخت هفت ساله و با بهره چهار درصد افزایش یافت که در مجموع به ۵۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

تنگویان همچنین با اشاره به شکایت برخی مراجعان در خصوص پذیرش در سامانه تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج گفت: در حال حاضر براساس اعلام بانک مرکزی این نقص سخت افزاری - نرم افزاری نیز رفع شده که در صورت تداوم شکایات مراجعان وانعکاس نیز، مشکلات پیگیری می‌شود.

وی افزود: هر یک از مشکلات در رابطه با پرداخت وام ازدواج، مدت زمان انتظار و... هم با مراجعه به سامانه شکایات بانک مرکزی کشور و ذکر شماره شعبه و تسهیلات یا مراجعه به سامانه وزارت ورزش و جوانان پیگیری می‌شود.

تندگویان ادامه داد: تاکنون ۳۱۷ هزار و ۲۷۰ جوان وام ازدواج دریافت کردند که رقم این دریافت‌کنندگان نسبت به متقاضیان ۴۰ تا ۵۰ درصد مجموع داوطلبان است و رقمی معادل ۱۶۵ هزار و ۳۵۱ میلیارد ریال است.
به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان، دولت این مبلغ را در قالب وام ازدواج از طریق شبکه بانکی پرداخت کرده که باوجود پیش‌بینی جامعه ورزش و جوانان در خصوص کاهش امر ازدواج (به جهت تاثیر شیوع کرونا) قابل توجه است.
وی همچنین یادآور شد: امروزه به جهت شیوع این بیماری برخی از آیین و مراسم ازدواج حذف و بر این اساس هزینه‌ تشکیل زندگی مشترک کاهش یافته است. اما زوجین نباید تاریخ ازدواج را منوط به برگزاری این آیین کنند. تاخیر در آغاز زندگی مشترک و بالتبع فرزندآوری بی‌شک بر ثبت موالید و فرزندآوری نیز تاثیرگذار است.
تندگویان ادامه داد: جامعه ورزش و جوانان باتوجه به جمعیت سرانه کشور و تقسیم‌بندی استانی نیز افزایش تعداد انجیوها و سرمایه‌گذاری در جهت ایجاد یک ساختار مدنی نهاد عمومی غیردولتی نیز کمک شایانی داشته است.

افزایش شمار تشکل‌های جوانان در دولت تدبیر وامید
وی افزود: یکی دیگر از مهمترین اقدامات وزارت ورزش و جوانان افزایش شمار تشکل‌های جوان از آغاز دولت یازدهم است؛ این تشکل‌ها در حال حاضر از ۵۴ تشکل (به صورت فعال) به ۳۱۲۸ تشکل افزایش یافته است که باید تا پایان این دولت به ۳۷۰۰ رسد.
وی خاطرنشان کرد: ۱۹ مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده جامعه ورزش وجوانان نیز تا پایان این دولت به ۵۰۰ مرکز (مطبق با پیش‌بینی‌ها) باید افزایش یابد.
تندگویان گفت: اعطای مجوز تخصصی به مشاورین طالب فعالیت در این حوزه نیز (با گذران دوره‌های آموزشی و اخذ گواهینامه فردی) یکی دیگر از اقدامات وزارت ورزش وجوانان در دولت تدبیر وامید است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان یادآور شد: تاسیس مجمع ملی جوانان در کشور، برگزاری انتخابات کشوری برای مجامع ملی جوانان، شکل‌گیری ۳۱ مجمع ملی کشوری، دریافت تایید اساسنامه مجمع ملی برای نخستین بار در ایران (که به تایید معاون اول رئیس جمهور و شورای عالی جوانان در استان فارس رسید)، برگزاری انتخابات مجمع ملی جوانان در کرمان و صدور پروانه مجمع ملی کشور توسط وزیر کشور نیز از دیگر اقدامات اساسی این وزارتخانه است.
تندگویان همچنین با اشاره به اقدامات کیفی جامعه ورزش و جوانان در عرصه تشکل‌های جوانان افزود: استقرار سامانه نظام رتبه‌بندی تشکل‌های جوانان، ایجاد شبکه‌های تخصصی انجیوها و شبکه ملی گردشگری جوانان، احداث شبکه کارآفرینی و استارت‌آپی جوانان، شبکه امداد و نجات جوانان و راه‌اندازی گروه‌های تخصصی فعال (به عنوان زیرمجموعه این شبکه‌ها) نیز در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد.
به گفته وی، ۲۵۰ تشکل‌ جوان نیز در عرصه‌های ورزشی (آموزش‌های همگانی، عرصه ترویجی و...) فعالیت می‌کنند.
وی ادامه داد: در سال ۹۸ نیز ۱۰۰ طرح براساس مدل شبکه‌ای و ۱۵۰ طرح (در مبحث اشتغال‌زایی) به حمایت فنی – اعتباری وزارت ورزش وجوانان رسید. همچنین مراکزی در ۶ استان تحت عنوان مراکز منش، در زمینه انگیزشی نوآوری و شکوفایی استعدادهای جوانان راه‌اندازی شده است که با برگزاری دوره‌های آموزشی (با همکاری جهاد دانشگاهی کشور) جوانان با روش طرح‌نویسی و فعالیت‌های اقتصادی آشنا می‌شوند.
تندگویان افزود: طرح‌ها در صورت قابلیت تبدیل به یک مبحث اقتصادی به مرحله دوم می‌رسند و به یک شرکت یا موسسه اقتصادی و فرهنگی و... بدل می‌شوند. در حال حاضر نیز در برخی از استان‌ها همچون زنجان، بوشهر، کردستان، ایلام و هرمزگان به صورت پایلوت (آزمایشی) با جذب ۵ هزار داوطلب سبب فعالیت ۷۰۰ نفر در شرکت‌های شخصی شده است.
به گفته وی این طرح‌ها همچنین توسط جامعه ورزش وجوانان (در صورت قابلیت اشتغال‌زایی) به کمک‌های اعتباری می‌رسند.

راه‌اندازی ۷ هزار شغل به همت جامعه ورزش وجوانان در سال ۹۸ 
تندگویان خاطرنشان کرد: سال ۹۸ از مجموع کمک های فنی – اعتباری ۱۳۳ میلیارد تومان نیز به منظور پرداخت تسهیلات هزینه شد که سبب راه‌اندازی هفت هزار شغل به همت جامعه ورزش و جوانان در سال ۹۸ از طریق کمک‌های اعتباری صندوق کارآفرینی امید و بانک قرض‌الحسنه رسالت و تشکیل هسته‌های کار در روستا شد.
وی همچنین با تشکر از مقام معظم رهبری به سبب عنایت به سمن‌ها و تشکل‌های جوانان افزود: دریافت سهمیه امریه اعضای فعال تشکل‌های مردم نهاد در دوران سربازی نیز یکی از مهمترین اقدامات این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید است. این سهمیه و گردشگر کار جوانان از طریق ستاد کل نیروهای مسلح سبب ترغیب جوانان در عرصه خدمات اجتماعی و نخبگان اجتماعی کشور می‌شود.
تندگویان تاکید کرد: همکاری با ستاد کل نیروهای مسلح در بحث سربازی، آموزش سربازان وظیفه در حوزه مهارت و تخصص جوانان جهت ورود به یک زندگی موفق و دستیابی به یک کسب وکار موفق (به همراه کسب مدرک بین المللی معتبر) هم از اقدامات موثر این نهاد است.
تندگویان با اشاره به آموزش ۱۶ هزار سرباز در سال ۹۸ ادامه داد: در سال ۹۹ براساس پیش‌بینی‌ها تمامی سربازان در بدو ورود به پادگان به مدت ۷۰ ساعت باید تحت آموزش قرار گرفته که به جهت شیوع کرونا این امر محقق نشد که امید است با بهره‌برداری از ظرفیت فضای مجازی این تعداد در سال ۹۹ به ۴۰۰ هزار سرباز افزایش یابد.
وی گفت: راه‌اندازی بازار مجازی جوانان در ایلام به صورت آزمایشی جهت فروش تولیدات فرهنگی و...(با هدف توسعه به کل کشور)، طراحی ۱۰۰ مجموعه تلویزیونی از جوانان کارآفرین در سال ۹۸ و ۹۹ (به تفکیک استان‌ها که در حال پخش از صدا وسیمای ملی است) نیز از اقدامات اثربخش این نهاد به شمار می‌رود.
تندگویان همچنین تصریح کرد:‌ انعقاد تفاهمنامه با وزارت کشور، ستاد نیروهای کل مسلح، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی (ک موجب ثبت تعاونی جوانان شد) نیز از تفاهمنامه‌های اساسی جامعه جوانان در این دولت است.
به گفته این مسئول، شمار خانه‌های جوان نیز از آغاز دولت تدبیر وامید (از ۰ خانه جوان) به ۱۲۰ خانه جوان فعال استیجاری و ملکی افزایش یافته است که با تامین اعتبارت به ۲۰۰ مرکز نیز افزایش می‌یابد.

برگزاری ۶۳ هزار و ۷۳ کارگاه آموزشی پیش از ازدواج 
به گفته معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان، برگزاری ۶۳ هزار و ۷۳ کارگاه آموزشی پیش از ازدواج به صورت رایگان (با ۲ میلیون جوان)، راه‌اندازی مجمع ملی خیرین ازدواج در ۲۶ استان و ثبت ملی به منظور هدفمندی کمک خیرین از اقدامات اساسی معاونت جوانان است.
تندگویان یادآور شد:‌ تدوین کتاب و سرفصل‌های آموزشی نیز از مهمترین اقدامات این مراکز محسوب می‌شود که در حال حاضر از ۷۰ مرکز تخصصی مشاوره و ازدواج به ۳۰۰ مرکز افزایش یافته است.  
وی افزود: آموزش مهارت‌های پیش از ازدواج همچون برقراری و توسعه ارتباطات خانوادگی به منظور انتخاب آگاهانه برای زوجین ضروری است و اکنون ۶ ساعت آموزش رایگان برای متقاضیان با مراجعه به دفاتر مشاوره انجام می‌شود.

برگزاری جشنواره فیلم ازدواج در سال ۹۸ 
تندگویان همچنین با اشاره به برگزاری جشنواره ملی فیلم کوتاه تدبیر زندگی به همت جامعه ورزش و جوانان گفت: سال ۹۸ برای اولین بار در کشور جشنواره فیلم ازدواج با هدف تغییر نگرش در پایش محصولات فرهنگی به ویژه در عرصه سینما جهت ساخت اثر با حفظ ارزش‌های ایرانی و اسلامی برگزار شد.
به گفته وی، جشنواره ملی فیلم کوتاه تدبیر زندگی هم به همت جامعه ورزش و جوانان با عرضه تولیدات فرهنگی جوانان سبب ارسال ۱۶۳ اثر در قالب تولید محتوا به نهادهای فرهنگی و... شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار جامعه