آسیب‌های عزاداری محرم به روایت نماینده ولی‌فقیه در حج

تهران - ایرنا - نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، ظاهرسازی به جای عزاداری واقعی، توجه به مقتل‌های غیرمستند و خودساخته و سلیقه‌ای، حاشیه‌سازی در نوع و اجرای عزاداری و مادی‌گرایی را از جمله آسیب‌های عزاداری‌های محرم برشمرد.

به گزارش ایرنا از حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب روز دوشنبه در نشست سلسله برنامه های در مدرسه عاشورا که به مناسبت عزاداری ماه محرم الحرام ویژه زائران ایرانی به صورت مجازی برگزار شد، به تبیین اهداف و فلسفه قیام سیدالشهدا(ع) پرداخت و گفت: اگر کسی بخواهد امام حسین (ع) را بشناسد باید به فلسفه و اهداف قیام و نیایش آن حضرت در دعای عرفه توجه کند که بهترین شناخت را به ما می‌دهد.

وی با بیان اینکه شایسته است جوانان از نظر معرفتی و معنوی تقویت شوند، تصریح کرد: توجه به روح پرسشگر جوانان بسیار مهم است و بسیاری از سئوالات جوانان را پدر و مادرها می توانند جواب بدهند.

سرپرست حجاج ایرانی اظهار داشت: معضلاتی را که بر جامعه امروز ما تحمیل شده است می‌توان با نگاه درست به فلسفه و قیام امام حسین (ع) حل و فصل کرد، زیرا این قیام کارکردها و عملکردهای زیادی دارد که می توان در این ایام استفاده کرد.

وی همچنین برخی آسیب‌های عزاداری را یادآور شد و گفت: اصل عزاداری برای سیدالشهدا (ع) کار درست و شایسته ای است، اما انحراف از آن به عنوان آسیب مطرح می‌شود، چون سلیقه ها و زیاده‌ روی‌ها آن را ایجاد می کند در غیر این صورت ذات عزاداری بی‌اشکال و عیب است. یکی از این آسیب‌ها فاصله گرفتن از اهداف قیام امام حسین (ع) و دنبال نکردن هدف اصلی قیام اباعبدالله(ع) است.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، ظاهر سازی به جای عزاداری واقعی، توجه به مقتل‌های غیرمستند و خودساخته و سلیقه‌ای، حاشیه سازی در نوع و اجرای عزاداری و مادی گرایی را از جمله آسیب‌های عزاداری برشمرد و گفت: در عزاداری انسان باید حالت عزا داشته باشد و سایر موارد حاشیه است، بسیاری از ماندگاری حادثه کربلا به دلیل همین حرکت‌ها و تجمعات است، ولی اگر این علم و کتل از اساس، ما را از حرکت به سوی  هدف  بازبدارد،  آسیب خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

سرخط اخبار جامعه