ورود ۱۱۰ شرکت دانش بنیان حوزه سلامت به بخش صادرات

تهران- ایرنا- مدیرکل توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی حوزه سلامت دیجیتال در کشور را نیازمند توجه ویژه دانست و گفت: ۱۱۰ شرکت دانش بنیان در این حوزه فعالیت می‌کنند که به مرحله صادرات رسیده‌اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسین وطن پور روز دوشنبه در ششمین رویداد مجازی دوشنبه های استارتاپی صندوق نوآوری و شکوفایی درحوزه سلامت دیجیتال افزود: تحولات جدی در دانشگاه ها شروع شده است، اکنون کمتر دانشجو یا اعضای هیات علمی داریم که دغدغه ای در حل مسایل و مشکلات کشور ندارند و می بینیم هر یک از آنها به یک فناوری ورود پیدا کرده اند.

وی افزود: از ابتدای شیوع کرونا در کشور دانشجویان و اعضای هیات علمی در راستای پیشگیری، درمان و حتی تولید واکسن وارد شدن، این هدفی بود که ما سال ها به دنبال آن بودیم.

مدیرکل توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: با وجود این که بسیاری از مشکلات در کشور همچون تحریم، مسایل اقتصادی و تبادلات ارزی وجود دارد اما محققان ایرانی با ورود به عرصه تلاش بر تامین نیازهای مردم کردند، تولید کیت تشخیص کرونا توسط شرکت های دانش بنیان یکی از اقدامات مهم است، آنها توانستند بخشی از نیازهای کشور در زمینه تشخیص کرونا را برطرف کنند.

وطن پور ادامه داد: تامین منابع مالی توسط خود شرکت های دانش بنیان در چنین شرایطی دشوار است، این شرکت ها باید همواره سرمایه گذارانی داشته باشند تا بتوانند محصول خود را به مرحله تجاری سازی برسانند، زمانی وزارت بهداشت با تشکیل کمیته های تجاری سازی و انجمن هایی برای رفع مشکلات شرکت های دانش بنیان پرداخت اما اکنون می بینیم که صندوق نوآوری و شکوفایی اقداماتی در این راستا برای شرکت های دانش بنیان انجام می دهد.

وی یادآور شد: تمام حمایت ها از شرکت های دانش بنیان باید با همیاری همه ارگان ها باشد تا شاهد رشد این شرکت ها باشیم، نگاه بالا به پایین به فناوری، فناوری را خرد می کند.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت همچنین گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی اخیرا دیدگاه خود را تغییر داده است وبرای حمایت از شرکت های دانش بنیان تسهیلاتی اعطا می کند که این امر بسیار ضروری است.

وطن پور افزود: در حال حاضر ۱۱۰ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت فعالیت می کنند که به مرحله صادرات رسیده اند، برخی از شرکت های دانش بنیان محصول خود را فقط صادر می کنند و تمایلی به فروش آن در داخل کشور ندارند؛ این نشان می دهد تنها جذابیت کار آنان صادرات محصولات است.

وی یادآور شد: حوزه سلامت از بخش هایی است که باید به آن توجه ویژه ای شود، سلامت دیجیتال زیرمجموعه حوزه سلامت است  که نیاز به سرمایه گذار دارد؛ ما اخیرا پیشنهادات بانک هایی برای سرمایه گذاری در این حوزه داشتیم اما باید برای سرمایه گذاری روی این شرکت ها ارزیابی هایی  انجام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =