لایروبی ۱۵۱ کیلومتر از انهار سنتی شادگان آغاز شد

آبادان - ایرنا - همزمان با دومین روز هفته دولت، لایروبی ۲۴ نهر سنتی به طول ۱۵۱ کیلومتر و با اعتبار ۵۴ میلیارد ریال روز دوشنبه در شهرستان شادگان آغاز شد.

به گزارش ایرنا سرپرست فرمانداری شادگان در آیین آغاز لایروبی انهار شادگان گفت:با اجرای این طرح ۶۰۰ هزار اصله نخیلات احیا و آبرسانی به ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین کشاروزی فراهم خواهد شد.

امید صبری‌پور ادامه داد: در چند سال گذشته به دلیل لایروبی نشدن انهار فرعی و برداشت غیرمجاز به وسیله موتورپمپ‌ها و همچنین تجمع رسوب و زباله در آن، آب به حدود ۵۰ درصد نخیلات روستاهای پایین دست نمی‌رسید و بیشتر نخلستان‌های روستاها در اثر تنش آبی دچار خسارت شدیدی شدند. 

وی لایروبی انهار را عاملی برای بهبود عملکرد در واحد سطح و کاهش هدر نرفت آب دانست و افزود: اجرای طرح لایروبی به احیای زمین‌های بایر و افزایش تولید در بخش کشاورزی نیز کمک می‌کند. 

صبری‌پور ادامه داد: قرار گرفتن شهرستان شادگان در انتهای حوضه آبریز رودخانه جراحی در مواقع سیلابی و رهاسازی مقطعی آب منجر به رشد علف‌های هرز و تشدید رسوب‌گذاری در انهار شده که برای برطرف کردن این مشکل و تسهیل در آبرسانی به انهار کشاورزی، لایروبی انهار سنتی در دستور کار قرار گرفته است.

زندگی اقتصادی مردم شادگان بر کشاورزی استوار است. از محصولات زراعی،  کشت گندم، جو، شلتوک و صیفی جات اهمیت بیشتری در شادگان دارد و علاوه بر این، بهره‌برداری از نخیلات از فعالیت‌های مهم مردم شادگان است.
وجود ۲ رودخانه کارون و جراحی و بیش از ۵۷ هزار هکتار زمین کشاورزی قابل کشت، شادگان را از جمله مناطق مهم کشاورزی خوزستان تبدیل کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =