۳ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۰۲
کد خبرنگار: 2082
کد خبر: 83920253
۰ نفر

برچسب‌ها

حزب الله تصاویری  از پهپاد ساقط شده صهیونیستی منتشر کرد

تهران- ایرنا- جنبش حزب الله لبنان پس از به زمین نشاندن پهپاد ارتش رژیم صهیونیستی از نوع ماویک که قصد نقض حریم هوایی لبنان را داشت، تصاویری از این پرنده را که سالم به دست نیروهای این جنبش افتاده است به اشتراک گذاشت.

به گزارش ایرنا به نقل از اعلام روز دوشنبه خبرگزاری العهد این پهپاد روز شنبه اول شهریور ماه ۱۳۹۹ با پرواز بر فراز شهر عیتا الشعب در جنوب لبنان قصد نفوذ به لبنان و عملیات جاسوسی را داشته که با اشراف اطلاعاتی نیروهای مقاومت حزب الله لبنان به پایین کشیده شد و سالم به دست آنان افتاد.

حزب الله اعلام کرد که این پهپاد به حریم هوایی لبنان وارد شد و پیش از به دست گرفتن کنترل آن توسط نیروهای مقاومت، در حال تصویر برداری و جاسوسی از مناطق جنوبی این کشور بوده است.

ارتش رژیم صهیونیستی نیز اذعان کرد که پهپاد به ارتش اسرائیل تعلق داشته و در خاک لبنان سقوط کرده است.

پهپاد مزبور با نام تجاری ماویک (Mavic) در تاریخ ۲۲ اوت (۱ شهریور) ساعت ۱۵:۲۵ دقیقه به وقت محلی لبنان خط آبی را در منطقه خله الباهته جنوب شهر عیتا الشعب نقض کرده که پس از اقدام نیروهای مقاومت تحت کنترل آنها درآمده است.

پنجم مرداد ماه نیز در پی شهادت یکی از اعضای حزب الله در سوریه،  یک پهپاد متعلق به رژیم صهیونیستی در خاک لبنان سقوط کرده بود.

ارتش رژیم صهیونیستی حدود دو هفته پیش با اعلام آماده باش در نقاط مرزی خود، نیروهای زیادی را در این مناطق مستقر کرد؛ ضمن آنکه برای جلوگیری از رویارویی نظامیان صهیونیست و نیروهای حزب‌الله، تمرینات نظامی را نیز لغو کرد.

رژیم صهیونیستی همواره بدون توجه به حق حاکمیت دریایی و هوایی لبنان و بر خلاف قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت اقدام به نقض آن را تجاوز ناوچه ها و جنگنده های خود به حریم هوایی و دریایی لبنان می کند.

در قطعنامه ۱۷۰۱ که پایان تابستان ۱۳۸۵ و پس از جنگ ۳۳ روزه‌ ی رژیم اسرائیل علیه حزب‌الله در شورای امنیت سازمان ملل منتشر شد، این رژیم ملزم شده بود به تجاوزهای هوایی، دریایی و زمینی به تمامیت سرزمینی لبنان پایان دهد.

لبنان بارها گزارش هایی را در این خصوص به فرماندهی نیروهای یونیفل مستقر در خاک این کشور و شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه کرده است ولی اقدام قابل توجهی  برای متوقف کردن آن صورت نگرفته است.

ارتش لبنان ۱۲ مرداد ماه ۱۳۹۹ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶ بار حریم هوایی این کشور را نقض کردند.

۵ مرداد ماه ۱۳۹۹ نیز واحد اطلاع رسانی ارتش لبنان اعلام کرد که ۲۰ هواپیمای شناسایی ارتش رژیم صهیونیستی با نقض حریم هوایی این کشور بر فراز مناطق جنوب لبنان «پروازهای دایره‌ای» انجام دادند.

حسان دیاب نخست وزیر لبنان ۱۴ خرداد ماه ۱۳۹۹ با اعلام این که رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲ هزار و ۵۵۱ مورد تجاوز هوایی، زمینی و دریایی به لبنان داشته است، خواستار ملزم شدن این رژیم به اجرای کامل قطعنامه ۱۷۰۱ و پایبندی سازمان ملل و شورای امنیت به حفظ ثبات در مرزهای جنوب لبنان شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =