معرفی مدیران نمونه جهاد کشاورزی و چهار خبر کوتاه از جنوب کرمان

جیرفت - ایرنا - معرفی مدیران نمونه جهاد کشاورزی، افتتاح چهار طرح کشاورزی در عنبرآباد، دستگیری زورگیر جواهرات، مختومه کردن ۳۶۰ پرونده به صلح توسط مصلحین قرآنی و صدور ۷۹۲ فقره گواهی بهداشتی حمل دام و فرآورده‌های دامی ازجمله اخبار کوتاه امروز دوشنبه در جنوب کرمان است.

معرفی مدیران نمونه جهاد کشاورزی

سعید برخوری رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان از انتخاب چهار مدیر این سازمان به عنوان مدیران نمونه جهاد کشاورزی در سطح کشور خبر داد.

وی مدیر آب و خاک، هماهنگی ترویج، جهاد کشاورزی شهرستان عنبرآباد و رییس مرکز جهاد کشاورزی منوجان را به عنوان نمونه‌های کشوری عنوان کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان ضمن تبریک به این مدیران، از کسب رتبه نخست مدیریت آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان در بین تمامی سازمان‌های جهاد کشاورزی به دلیل اجرای آبیاری تحت فشار در سه ماهه نخست سال جاری خبر داد.

وی با بیان اینکه مدیریت هماهنگی ترویج با کسب ۱۰ کشاورز نمونه کشوری رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داد، افزود: همچنین مدیر جهاد کشاورزی عنبرآباد و رییس مرکزجهاد کشاورزی قلعه منوجان به دلیل عملکرد مطلوب در میان مدیریت‌ها و مراکز جهاد کشاورزی به عنوان مدیران نمونه معرفی و از طرف وزیر جهاد کشاورزی لوح تقدیر دریافت کردند.

افتتاح چهار طرح کشاورزی در شهرستان عنبرآباد

مدیر جهاد کشاورزی عنبرآباد از افتتاح چهار طرح کشاورزی این شهرستان همزمان با آغاز هفته دولت خبر داد.

محسن طاهری با اعلام این خبر به رسانه‌ها، ضمن تسلیت ایام محرم و تبریک به مناسبت هفته دولت اعتبار طرح‌های افتتاحی بخش کشاورزی شهرستان عنبرآباد را ۳۵ میلیارد ریال عنوان کرد.

وی طرح سردخانه نگهداری محصولات کشاورزی و صنایع بسته بندی و طرح آبیاری تحت فشار به نمایندگی از سایر طرح‌های اجرا شده در شهرستان را از طرح‌های افتتاحی هفته دولت در بخش کشاورزی عنبرآباد برشمرد.

زورگیر جواهرات در جیرفت دستگیر شد

سرهنگ رضا محمدرضایی فرمانده انتظامی جیرفت از دستگیری یک سارق که اقدام به زورگیری و سرقت طلا و جواهرات یکی از شهروندان در شهر ماهان کرمان کرده بود، خبر داد.

وی اظهار داشت: ماموران پلیس آگاهی جیرفت با اقدامات پلیسی، فردی را با هویت معلوم اوایل امسال پس از سرقت و زورگیری طلا و جواهراتِ یک خانم در شهر ماهان، در شهرهای جنوبی شناسایی کردند.

فرمانده انتظامی جیرفت افزود: ماموران انتظامی پس از چند روز تلاش شبانه‌روزی با هماهنگی قضایی در اقدامی غافلگیرانه متهم را در مخفیگاهش با یک دستگاه خودروی سرقتی دستگیر کردند.

وی با بیان اینکه این متهم دارای سوابق کیفری نیز بود، تصریح کرد: این فرد اوایل امسال پس از سرقت به عنف طلا و جواهرات یکی از بانوان در ماهان پس از مدتی ضمن سرقت یک دستگاه خودرو پژو پارس در شهر کرمان به سمت شهرهای جنوبی متواری شده بود.
سرهنگ محمدرضایی ادامه داد: این سارق در شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد نیز اقدام به سرقت منزل و احشام کرده بود که پس از تشکیل پرونده مقدماتی برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضائی شد.

مصلحین قرآنی جیرفت ۳۶۰ پرونده را به صلح ختم کردند

به گزارش دریافتی ایرنا،  یدالله موحد رییس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اجرای طرح مصلحین قرآنی در سطح استان کرمان گفت: مصلحین (آشتی‌دهندگان) قرآنی جیرفت ۳۶۰ پرونده را به صلح و سازش ختم کردند.

وی افزود: از ابتدای اجرای طرح مصلحین قرآنی در شهرستان جیرفت تاکنون ۵۰۱ پرونده به این افراد ارجاع شده که از این تعداد ۳۶۰ مورد به صلح و سازش منجر شده است.

وی با بیان اینکه در راستای اجرای طرح مصلحین قرآنی در جنوب استان کرمان، ۲۵۰ نفر در شهرستان جیرفت آموزش دیده‌اند گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۶۸ پرونده به مصلحین (آشتی‌دهندگان) شهرستان جیرفت ارجاع شده که از این تعداد ۴۰ فقره معادل ۱۵ درصد به سازش ختم شده است.

طرح «حکمین و مصلحین قرآنی» با هدف کاهش دعاوی خانواده و افزایش صلح و سازش بین زوجین متقاضی طلاق و با استفاده از ظرفیت بزرگان و ریش‌سفیدان، قبل از طرح دعوی در دادگاه‌های خانواده در حال اجراست. این طرح با آموزش مصلحین قرآنی از اردیبهشت‌ماه امسال در جیرفت آغاز شده است.

صدور ۷۹۲ فقره گواهی بهداشتی حمل دام و فرآورده‌های دامی در جنوب کرمان

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان از صدور ۷۹۲ فقره گواهی بهداشتی حمل دام و فرآورده‌های دامی در هفت شهرستان جنوبی استان کرمان خبر داد.

علی احمدی صدور این تعداد گواهی را از طریق سیستم یکپارچه قرنطینه عنوان کرد و هر گونه جابه‌جایی دام، فرآورده‌های دامی و نهاده‌های خوراک دام را منوط به اخذ مجوز بهداشتی حمل از دامپزشکی دانست.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان بر ضرورت اخذ مجوز بهداشتی دامپزشکی برای حمل و نقل و جابه‌جایی هر گونه دام و فرآورده های خام دامی تاکید کرد.

وی با بیان اینکه موارد حمل دام و فرآورده های دامی فاقد مجوز، غیر مجاز و تخلف محسوب می شود، تصریح کرد: بر اساس قوانین سازمان دامپزشکی کشور طبق مقررات با متخلفان برخورد قانونی می شود.

احمدی بیان داشت: بهره‌برداران در صورت جابه‌جایی دام، فرآورده‌های دامی و نهاده‌های خوراک دام به دامپزشکی مراجعه و نسبت به اخذ گواهی حمل بهداشتی اقدام کنند.

جنوب کرمان با یک میلیون نفر جمعیت از هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، قلعه‌گنج، منوجان، فاریاب و رودبار جنوب تشکیل شده است.