وزیرعلوم: تعداد دانشجویان کشور به ۳.۵ میلیون نفر کاهش یافته است

تهران - ایرنا - وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سال های گذشته تعداد دانشجویان کشور بیش از ۴.۵ میلیون نفر بود، اما با روند نزولی هم اکنون تعداد دانشجویان کشور به ۳.۵ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش ایرنا، منصور غلامی یکشنبه شب در گفت وگوی شبکه دوم سیما با عنوان "وزارت علوم چالش ها و دستاوردها" اظهارداشت: با روند کاهش تعداد دانشجویان کشور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ۹۲ مجوز ایجاد هیچ دانشگاه جدیدی را صادر نکرده است.

وی بیان کرد: در طرح ساماندهی دانشگاه‌های کشور تعدادی از دانشگاه های غیردولتی و آزاد تعطیل شدند و این سبب شد که برای ورود به دانشگاه های دولتی فشار زیادی متحمل شویم.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اظهار امیدواری کردکه برای تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور از سال های آینده روند پذیرش دانشجویان در سطح کشور باز هم افزایشی باشد.

غلامی با بیان اینکه در طول ۴۰ سال گذشته تعداد زیادی دانشگاه در کشور ایجاد شد، گفت: در طول ۳ سال گذشته طرحی در وزارت علوم آماده شد تا این دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی که فعالیت آنها ضروری نبود، ساماندهی شود.

وی بیان کرد: در سال های گذشته تعداد دانشگاه های علمی و کابردی کشور ۱۲۰۰ دانشگاه بود، اما بر اساس این طرح ۵۰۰ دانشگاه علمی و کاربردی در کشور تعطیل شدند و مابقی همچنان تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص را بر عهده دارند.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه وظیفه اصلی وزارت علوم تربیت نیروی انسانی متخصص بر اساس نیازهای جامعه است، گفت: آموزش عالی در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ۳ دوره داشته است.

غلامی افزود: در دوره اول وزارت علوم در یک بازه زمانی  ۱۰ تا ۱۵ ساله نیازهای نیروی انسانی کشور را تامین کرد و در دوره دوم تا اواسط دهه ۸۰ توسعه تحقیقات در دستور کار قرار گرفت و ایران در این زمینه به رتبه قابل توجهی رسید.

وی اظهارداشت: دوره سوم از اوایل دهه ۸۰ با توسعه فناورهای جدیدی آغاز شد و با ایجاد پارک های علم وفناوری، شرکت های دانش بنیان شکل گرفت تا دانشجویان بیشتری برای ایجاد شرکت های دانش بنیان جذب مراکز آموزش عالی شوند.

وزیرعلوم، تحقیقات وفناوری تاکید کرد: تمام تلاش ما دردانشگاه ها این است که دانشجویان ایرانی علم به روزی را داشته باشند و دانشجویان ایرانی بر اساس علوم روز دنیا تربیت شوند.

غلامی اظهار کرد: در ۲ سال گذشته طرحی در دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی اجرا شد تا همه دانشجویان با مهارت افزایی با علوم روز دنیا آشنا شوند و با برگزاری دوره های کارگاهی بتوانند پس از مهارت اندوزی در بازار مشغول کار شوند.

وی با اشاره به ضرورت اشتغال فارغ التحصیلان در کشور یادآورشد: آمارها نشان می دهد از سال ۹۶ بیش از ۶۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاهی در مقطع کارشناسی مشغول کار شده اند و تعداد شاغلان مقطع کارشناسی ارشد بیش از ۷۰ درصد و مقطع دکترا ۹۰ درصد بوده است.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: ما نگران ۴۰ درصد فارغ التحصیلان کارشناسی، ۳۰ درصد کارشناسی ارشد و ۱۰ درصد دکترای غیرشاغل که هم اکنون کاری ندارند، هستیم، ضمن اینکه بیشتر فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی در کشور که اشتغال بکار ندارند را زنان تشکیل می دهند.

دانشگاه های کشور به 10 منطقه علمی تقسیم می شود 
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اظهارداشت: طرحی در این وزارتخانه آماده شده که به موجب آن دانشگاه ها در کشور به 10 منطقه علمی تقسیم شده و ماموریت های محلی، استانی، منطقه ای و بین المللی برای آنها تعریف شده تا از موازی کاری بین دانشگاه های کشور جلوگیری و هم افزایی علمی در کشور تقویت شود.
غلامی افزود: طرح رتبه بندی دانشگاه ها نیز توسط پایگاه استنادی شیراز از 2 سال پیش آغاز شده و انتظار دارین تا پایان سال 99 رتبه بندی دانشگاه ها به صورت جامع و کامل  در کشور انجام شود.

 امسال کنکور در شرایط خاصی برگزار شد
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری یادآورشد: امسال کنکور در شرایط خاصی برگزار شد و آزمون های کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا با رعایت پروتکل های بهداشتی و با نظارت وزارت بهداشت با رعایت فاصله اجتماعی به خوبی برگزار شد.
وی افزود: امسال فاصله اجتماعی در کنکور دکترا  1.20 سانتی متر،  آزمون کارشناسی ارشد 1.60 سانتی متر و کنکور کارشناسی 1.80 سانتی متر بود و گزارش ناظران وزارت بهداشت حاکی است که آزمون ها امسال با رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط بسیار خوبی برگزار شده و این جای تقدیر و تشکر دارد.
غلامی گفت: طبق نظر سنجی های انجام شده 94 درصد شرکت کنندگان کنکور امسال از نحوه برگزار آن اظهاررضایت کردند، 91 درصد از برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد و 85 درصد از نحوه برگزاری آزمون دکترا اظهار رضایت کرده اند و این نشان می دهد که همکاران ما توانستند کار خود را به خوبی انجام دهند.

 900 هزار صندلی در دانشگاه ها بدون کنکور قابلیت ورود دارند 
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری اظهارداشت: در حال حاضر 900 هزار صندلی در دانشگاه ها بدون نیاز به آزمون قابلیت ورود دارند، اما برخی از رشته ها از جمله پزشکی متقاضی زیادی دارد و برای اینکه کنکور برگزارنشود باید چارچوب ها، شاخص ها و استانداردهای آن مشخص شود.
غلامی با اشاره به سهمیه کنکور اعضای هیات علمی گفت: همکاران هیات علمی ما اصلا سهمیه ندارند و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی از دانشگاهی به دانشگاه دیگری عنوان سهیمه ندارند و بیان این مساله از اول هم یک اشتباه بوده است.

 جذب هیات علمی با ارزیابی هیات مرکزی جذب 
وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: جذب هرگونه هیات علمی در دانشگاه ها فرآیند خود را دارد و داوطلبان عضویت در هیات های علمی دانشگاه ها با ارزیابی هیات مرکزی جذب انجام می شود.

** شروع بکار دانشگاه ها از 15 شهریورماه 
غلامی بیان کرد: طبق برنامه ریزیهای انجام شده قرار است سال تحصیلی جدید در دانشگاه ها 15 شهریور ماه به صورت مجازی آغاز شود و دانشجویان از طریق فضای مجازی می توانند با استادان خود ارتباط برقرار کنند.

وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری خاطر نشان کرد: مبنای ما در سال جدید تحصیلی دانشگاه ها نیمه اول امسال به صورت مجازی است و اگر شرایط در نیمه دوم تغییر یابد دانشجویان می توانند به محیط دانشگاه برگردند.

وی در پایان اظهارداشت: با توجه به شرایط موجود نظر ما این است که در دانشگاه هایی که خوابگاه وجود دارد دانشجویان ورودی جدید با رعایت پروتکل های بهداشتی بتوانند وارد محیط دانشگاهی شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =