ربیعی :منکر اصلی جامعه امروز ما، ریا و دورویی ساختاری است

تهران – ایرنا- سخنگوی دولت در پست اینستاگرامی خود با اشاره به ورود به ماه محرم نوشت: من معتقدم منکر اصلی جامعه امروز ما، ریا و دورویی ساختاری است.

به گزارش ایرنا، علی ربیعی دراین پست افزود: در بیش از هزار سال عزاداری‌ برای حسین(ع) و یارانش، در ورای عظمت مصیبت و مظلومیت او، پرمعناترین مفهوم برآمده از قیام حسینی بنابر ادراک معنایی از این حماسه بزرگ، احیای فریضه "امر به معروف و نهی از منکر" است. 
وی در ادامه آورده است: دراین میان وظیفه همه دلبستگان به آیین حسینی، پرداختن به معروف و منکرهای هر دوره زمانی است. 
ربیعی خاطر نشان کرد: من معتقدم منکر اصلی جامعه امروز ما، ریا و دورویی ساختاری است. به مرور که از متن انقلاب اسلامی دور شدیم؛ دو عامل در شکل‌گیری این پدیده اثرگذار بود: خوددگرنمایی افراد برای حضور در دایره ساخت قدرت و وادار کردن و دور کردن جامعه از رفتارهای طبیعی که سبب ترویج دوگانه‌زیستی، ریا و دورویی ساختاری شد. 
به گفته ربیعی، علاوه بر این، ما نتوانستیم برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاریهای رفع فقر و گونه‌های مختلف تبعیض را به خوبی سامان دهیم. بنابراین امروزه، آسیب‌های اجتماعی مختلف، تبعیض‌های گوناگون، گونه‌های متعددی از منکر را شامل می‌شوند. سخنگوی دولت افزود: منکر دیگری که متاسفانه امروز به یک عادت سیاسی هم تبدیل شده، اتهام زنی و تخریب‌های شخصیتی و بی‌توجهی به آبروی انسانهاست. این منکر مضموم در نقاب افشاگری خود را پنهان کرده و در مقابل معروف روشنگری قرار گرفته است.
به گفته ربیعی، دیگر منکرهای امروز ما، دروغگویی، هتک آبروی دیگران، بی‌اعتنایی به قانون و منافع همگانی است که نباید در جامعه عادی شوند. با این حال، بزرگترین منکر، بی‌تفاوتی در برابرفقر و پایمال شدن حقوق افراد فرودست جامعه است. ما باید امروز معروف‌هایی مانند مقابله با فقر و بی‌عدالتی را در جامعه دنبال کنیم.
وی افزود: بارها به این مطلب فکر کردم که زینب درکربلا چه دید که گفت «ما رأیت الا جمیلاً»؟ زینب میان کشته‌ها و میان آن همه سختی و رنج چه دید که از زیبایی سخن گفت؟ من فکر می کنم او در تابلوی کربلا، زیبایی‌هایی مانند ظلم‌ستیزی، وفاداری، دفاع از مظلومان و مستضعفین، یاری حق و آرمان‌خواهی را دید.
سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: آرمان‌خواهی و آرمان‌گرایی از زیبایی‌هایی است که متاسفانه به‌دلیل رفتارهای ما، وجهه زیبای خود را برای بسیاری از افراد از دست داده است.
ربیعی افزود: ایثار و از خودگذشتگی از دیگر زیبایی‌های کربلا و حماسه عاشورا است. این امر تنها به مفهوم مشارکت در جنگ نیست بلکه کمک به هم‌نوع و همچنین گروه‌های اجتماعی، از خودگذشتن به نفع خیر عمومی و عبور از فردگرایی منفی از وجوه مختلف و بسیار مهم ایثار و از خودگذشتگی است.
سخنگوی دولت گفت: با تعمقی عمیق در حادثه عاشورا می‌توان به این دریافت رسید که وفاداری و اخلاق‌گرایی از ارزش‌های مهمی است که در این حماسه بزرگ متبلور شد. و باید این اخلاق گرایی را زنده نگه داشت. اخلاق گرایی گوهر پوینده حادثه عاشوراست.
وی در پایان آورده است: به مصداق آیه ۱۱۴ سوریه نسا (لَا خَیْرَ فِی کَثِیرٍ مِنْ نَجْوَاهُمْ إِلَّا مَنْ أَمَرَ بِصَدَقَةٍ أَوْ مَعْرُوفٍ أَوْ إِصْلَاحٍ بَیْنَ النَّاسِ وَمَنْ یَفْعَلْ ذَلِکَ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ فَسَوْفَ نُؤْتِیهِ أَجْرًا عَظِیمًا) ، ما نیازمند این هستیم که ضمن زنده نگه داشتن عزای حسین(ع)،هرساله معروف‌ها و منکرهای دوره خود را بازشناسی کنیم و در سطح فردی، گروهی و اجتماعی، جریان خیر جمعی و گفت وگو پیرامون معروف‌ها و منکرها را به سنتهای عزاداری حسین(ع) گره زده و دنبال کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =