وزیر دفاع: همکاریهای نظامی ایران و روسیه بر صلح و امنیت منطقه و جهان تاثیر مثبت می گذارد

مسکو -ایرنا - وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کرد: همکاریهای نظامی ایران و روسیه بر صلح و امنیت منطقه و جهان تاثیر مثبت می گذارد.

سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که در مسکو بسر می برد، در گفت وگو با خبرنگاران در مورد همکاریهای نظامی ایران و روسیه گفت: همکاریهای دو کشور الگوی بسیار خوبی برای همکاریها است و آثار آن برای صلح و ثبات و امنیت جهان بسیار مناسب خواهد بود.

وی در مورد گفت وگوهای خود با طرف روسی با اشاره به توسعه طلبی غرب و آمریکا و مخالفت بسیاری از کشورها با رفتار آنها گفت: در مذاکرات (با طرف روسی) تاکید شد که در رابطه با این موضوعات، رایزنی ها و گفت وگوهای بیشتری داشته باشیم.

وزیر دفاع گفت: در رابطه با همکاریهای فنی-نظامی دوجانبه که در سالهای اخیر گسترش خوبی داشته ما فرصت هایی را در چارچوب مقررات بین المللی داشتیم و به این همکاریها ادامه می دهیم. بخصوص در رابطه با مسائل پدافندی با هم همکاری داشتیم.

امیر حاتمی در ادامه با بیان اینکه در رابطه با مسائل نظامی با روسیه روابط خوبی داریم، اضافه کرد: در مسابقات یکدیگر شرکت داشتیم.

وی به عنوان نمونه موفقی از این همکاریها، به برگزاری رزمایش شمال اقیانوس هند بین ایران و روسیه و هند اشاره کرد.

وی گفت: در مذاکرات مسکو تاکید شد که ما در این شرایط بتوانیم از این فرصت استفاده بکنیم و روابط را ارتقاء دهیم.

وزیر دفاع در باره دیدار خود از روسیه خاطرنشان کرد: ارزیابی من این است که دیدار بسیار خوبی بود و در این شرایط شیوع کرونا که روابط و رایزنی ها کاهش یافته بود فرصت مطلوبی بود که توانستیم یک بار دیگر تبادل نظر کنیم و درباره موضوعات مهم گفت وگو کنیم و توافق هایی هم برای دیدارهای بعدی داشته باشیم. 

امیر حاتمی در واکنش به این سوال ایرنا که آیا برای رزمایش مشترک به توافق رسیدید، اظهار کرد: باتوجه به شرایط کرونایی و پروتکل هایی که حاکم است تیم های تخصصی مشخص خواهد کرد چه زمانی می توان کارهای نظامی نزدیک ازجمله رزمایش برگزار کرد.

گفتنی است امروز وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با ارتشبد سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه دیدار کرد و دو طرف بر گسترش همکاریهای دوجانبه در عرصه های دفاعی تاکید کردند.

سرگئی شایگو در آن دیدار، با اشاره به روابط عمیق و راهبردی دو کشور در همه زمینه‌ها گفت: در حوزه دفاعی و امنیتی نیز چشم انداز همکاری‌های ایران و روسیه روبه توسعه است.
وزیردفاع کشورمان نیز از مواضع مثبت و سازنده دولت روسیه در مخالفت با قطعنامه ضد ایرانی اخیر آمریکا قدردانی کرد و گفت: دیدارها و رایزنی های دوکشور در سطح عالی بطور مرتب و رضایت‌بخشی در جریان است.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران از همتای روس خود به صورت رسمی دعوت کرد تا به ایران سفر کند.

سرتیپ امیر حاتمی در چارچوب برنامه سفر خود به روسیه از ششمین نمایشگاه بین المللی نظامی ارتش-۲۰۲۰ واقع در پارک پاتریوت در ۵۵ کیلومتری غرب مسکو بازدید کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =