۲۷۰ یزدی بهبود یافته از کرونا پلاسمای خون اهدا کردند

یزد- ایرنا - مدیرکل انتقال خون یزد گفت: تاکنون ۲۷۰ نفر از بهبود یافتگان بیماری کووید -۱۹ در استان پلاسمای خون خود را برای درمان افراد مبتلا به ویروس کرونا اهدا کرده اند.

به گزارش عصر یکشنبه روابط عمومی انتقال خون یزد، نقی تقوایی افزود: افرادی که یک ماه از بهبودی آن‌ها گذشته باشد و در محدوده سنی ۱۸ سال به بالا هستند می‌توانند با اطمینان خاطر

با اهدای پلاسمای خون خود به بیماران دیگر کمک کنند.

وی میزان مشارکت بیماران کرونایی در استان برای اهدای پلاسمای خون را مطلوب برشمرد و اظهار کرد: از دیگران بیماران می خواهیم به شکرانه بازیابی سلامتی شان و کمک به افراد مبتلا و بستری در بیمارستان‌ها ، به مراکز انتقال خون مراجعه و پلاسمای خود را اهدا کنند.

تقوایی ادامه داد: بهبود یافته ها از کرونا اطمینان خاطر داشته باشند که اهدای پلاسما بعد از بهبودی به هیچ عنوان سیستم ایمنی بدنشان را تضعیف نمی کند.

براساس استانداردهای جهانی بهبودیافتگان کرونا، تقریبا ۲۸ روز بعد از بهبودی کامل و نداشتن علایم و با توجه به شرایط بالینی می‌توانند خون یا پلاسمای خود را اهدا کنند. 
از آن‌ها ۵۰۰ سی سی پلاسما گرفته می‌شود و پلاسمای اهدایی آن‌ها منجمد و بعد از غربالگری و تست سلامت ذخیره و به مراکز درمانی که درخواست کننده این پلاسما برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا باشند، ارسال می‌شود.
ناگفته نماند که همه بهبود یافته‌ها شرایط اهدای پلاسما را ندارند مثلا  برخی از مبتلایان به کرونا که بهبود یافته‌اند اگر  دارای  فشار خون،  دیابت کنترل نشده یا برخی بیماری‌های دیگر زمینه ای نیز باشند، شرایط اهدای پلاسما را ندارند. 

مدیرکل انتقال خون استان یزد در ادامه از مردم خواست در ماه محرم و صفر با حضور در مراکز انتقال خون ضمن اهدای خون به پویش « نذر خون» بپیوندند.

تقوایی افزود: این پویش در استان به صورت هماهنگ در سراسر کشور از روز تاسوعا تا اربعین حسینی برگزار می شود و از داوطلبان اهدای خون دعوت به عمل می آید تا با حضور در مراکز انتقال خون علاوه بر شرکت در این پویش، ارادت خود را به حضرت امام حسین (ع) نشان دهند.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز یکشنبه گفت: از اوایل اسفند ۹۸ تاکنون ۳۵۸ هزار و ۹۰۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد افراد متوفی به ۲۰ هزار و ۶۴۳ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری  بیان کرد: ️از ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر دوم شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۱۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید- ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد ۸۸۲ نفر آنها بستری شدند.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۰۹ هزار و ۴۶۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۸۴۱ نفر از بیماران بدحال تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون سه میلیون و ۳۶ هزار و ۷۱۱ آزمایش تشخیص کووید -۱۹ در کشور انجام شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =