۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۵
کد خبرنگار: 2139
کد خبر: 83919696
۰ نفر

برچسب‌ها

بخشی از عرصه های جنگلی خاتم دچار حریق شد

یزد - ایرنا - دبیر مدیریت بحران فرمانداری خاتم گفت: بخشی از جنگل های باغ معدن این شهرستان در روستایی به همین نام از توابع دهستان چاهک بعد ازظهر امروز( یکشنبه ) دچار آتش سوزی شد.

سعید برزگر عصر امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حریق در منطقه ای رخ  داده که مردم محلی نمی توانند در آن حضور یابند و این حادثه بر حسب شواهد باید به دلیل گرمای بیش از حد هوا باشد و خشکی مراتع موجب بروز  آتش سوزی شده است.

وی بیان کرد: مهار آتش با همکاری مردم و نیروهای مردمی ادامه دارد، آنها هنوز موفق به مهار آتش نشده اند، امیدواریم با کمک های مردمی بتوانیم هرچه سریعتر آتش را خاموش و از خسارت به تنها عرصه های جنگلی استان یزد جلوگیری شود.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه آتش هنوز ادامه دارد نمی توان برآورد کرد که چه سطحی از درختان جنگل در آتش سوخته است.

پیشتر بر اثر بی‌احتیاطی عوامل انسانی بیش از ۲ هزار مترمربع از جنگل‌های باغ شادی این شهرستان واقع در دهستان چاهک دچار آتش سوزی شد که با حضور به موقع عوامل پیشگیری حریق مهار شد.

جنگل‌های خاتم در جنوبی ترین نقطه استان یزد و در حد فاصل استان فارس با یزد قرار دارد،  و یکی از جاذبه‌های طبیعی برای صنعت گردشگری شهرستان خاتم و تنها عرصه های جنگلی استان یزد است.
جنگل‌های باغ شادی و باغ معدن، ۶۴ هزار هکتار وسعت دارد و در منطقه حفاظت شده آن گونه‌های مهم جانوری زندگی می‌کنند و زیستگاه گونه‌های در حال انقراض از جمله گوزن زرد، قوچ، میش، کل، بز و جبیر نیز است.
در سال ۱۳۸۴ مساحتی افزون بر ۱۱ هزار و ۶۶۰ هکتار از جنگل یادشده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت تا به پرورش گونه‌های  مختلف جانوری و پرندگان کمیاب بپردازد.
منطقه حفاظت شده باغ شادی بخشی از جنگل‌های نسبتاً انبوه ارتفاعات انتهایی سلسله جبال زاگرس است که از لحاظ گونه‌های شاخص درختی و تراکم، تعداد و جوامع گیاهی آن با وضعیت موجود سایر نواحی زاگرس تفاوت قابل توجه و چشمگیری داشته و مانند نگین سبزی در دل بیابان‌های استان یزد می‌درخشد.
این منطقه به دلیل جاذبه‌های طبیعی و نیز به دلیل اینکه از مناطق تاریخی و سنتی گردشگری محلی و منطقه‌ است در تمامی طول سال به خصوص ایام تعطیل و عیدنوروز میزبان تعداد زیادی از مردم محلی و شهرها و روستاهای اطراف مرکز استان و حتی استان‌های مجاور است که با هدف تفرج به این منطقه رو می‌آورند.
منطقه از نظر فون جانوری و فلور گیاهی، تفاوت‌های اساسی با سایر اکوسیستم‌های استان دارد به گونه‌ای که فون پستانداران منطقه به سمت گونه‌هایی همچون خرس قهوه ای، خدنگ، کاراکال، گراز و مانند آن و فون پرندگان نیز از گونه‌های بیابانی و دشت‌زی به سمت گونه‌های  درختی نظیر گنجشک سانان تغییر کرده است.
از دیگر پستانداران منطقه می‌توان به گوزن زرد ایرانی در اسارت اشاره کرد، موضوع رهاسازی آن در محدوده‌هایی از جنگل باغ شادی اجرا شد.
همچنین محدوده‌ای به وسعت ۲۰۰ هکتار در منطقه حفاظت شده جنگل باغ شادی، فنس کشی و در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۵ تعدادی گوزن زرد ایرانی از دشت نازساری به این مرکز انتقال یافت و در حال حاضر ۲۴ رأس گوزن زرد در محدوده ۱۳۰ و ۷۰ هکتاری از سایت یادشده زندگی می کنند.
هوبره از پرندگان بسیار زیبا و با شکوه مناطق بیابانی و بومی قسمت‌های دشتی و کم ارتفاع منطقه است که در دشت و مزرعه پایین دست باغ شادی در طول سال زیست می‌کند.
از بین خزندگان موجود در منطقه حفاظت شده باغ شادی هم اکنون ۹ گونه شناسایی شده که از این تعداد ۲ گونه سمی و یک گونه نیمه سمی و ۲ گونه غیرسمی گزارش شده است.

شهر هرات مرکز شهرستان ۴۰ هزار نفری خاتم در ۲۴۰کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =