پویش نذر ماسک در فارس ، رویکرد وفاداری به آرمان های عاشورا

شیراز - ایرنا- عزاداران حسینی (ع) در استان فارس امسال با پیوستن به پویش نذر ماسک بار دیگر وفاداری خود را به آرمان های قیام حسینی (ع) و آموزه های معنوی عاشورا و کربلا به نمایش می گذارند.

پویش نذر ماسک برای پیشگیری از کرونا در ماه محرم، با همکاری هیات‌های مذهبی در شهرهی استان فارس و شیراز امسال راه اندازی شده و بسیاری از خیرین ، عزاداران حسینی ، هیات های مذهبی ، پاتوق ها و تکیه ها و برگزار کنندگان آیین های عزاداری به آن پیوسته اند.

با توجه به برخی محدودیت ها برای توزیع نذورات در ماه محرم، پویش نذر ماسک همچنین  در فضای مجازی  نیز راه اندازی شده است ،  خیران استان فارس با پیوستن به این پویش ماسک ها را تهیه و به دفتر هیات های مذهبی  تحویل می دهند و با توجه به اجباری شدن استفاده از ماسک در اجتماعات، این عمل خیرخواهانه به قشرهای کم درآمد برای جلوگیری از ویروس کمک شایانی خواهد کرد.

تاکید ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در شیراز به نذر ماسک 

اعضای ستاد مدیریت بیماری کرونا دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در نشست  روز یکشنبه این ستاد گزارش آخرین اقدامات حوزه های مختلف دانشگاه در این زمینه را  اعلام و بر پیوستن هیات های عزاداری به پویش نذر ماسک تاکید کردند.

  رییس دانشگاه در این نشست با تسلیت به مناسبت شهادت دکتر «علی کشتکار» شهید مدافع سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همزمان با سالروز گرامیداشت روز پزشک و ایام سوگواری شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از تلاش های این شهید مدافع سلامت در راه خدمت به مردم و سلامت جامعه، تقدیر کرد. 

مهرزاد لطفی با بررسی اقدامات بیست و چهار ساعت گذشته حوزه های تابعه دانشگاه در راستای کنترل و مقابله با ویروس کرونا در استان، بر اهمیت اطلاع رسانی از اقدامات دانشگاه در جامعه و رسانه ها تاکید کرد. 

توجه به رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، شست و شوی مداوم دست ها و حفظ فاصله فیزیکی از سوی مردم، بررسی و ارزیابی تست های آزمایشگاهی  و سی تی های انجام شده از بیماران و موارد مشکوک ابتلا به کرونا و ساماندهی به شیوه تجویز و ارجاع بیماران در بیمارستان ها برای انجام این موارد، از دیگر تاکیدات دکتر لطفی در یکصد و چهل و هفتمین نشست مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود.

دکتر لطفی با بررسی شیوه نامه های مربوط به آیین عزاداری در ماه محرم، از نیکوکارانی که در ماه محرم، نذر اطعام دارند، خواست تا نذروات و مواد غذایی خود را را به صورت جیره خشک یا در بسته های بیرون بَر بهداشتی در اختیار مردم عزادار قرار دهند.

معاون بهداشت دانشگاه اعلوم پزشکی شیراز نیز در این نشست بیان داشت : بر اساس آخرین آمار ۷۳۳ بیمار مشکوک یا علامت دار در بیمارستان های فارس بستری هستند که از این تعداد ۹۳ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان خدمات درمانی دریافت می کنند.

دکتر عبدالرسول همتی از هیئات مذهبی استان خواست آیین های عزاداری محرم در قالب پروتکل های ابلاغی و محل های مشخص شده انجام شود و از حرکت و خروج دسته های عزاداری از محل های پیش بینی شده جداً خودداری گردد.

معاون بهداشت دانشگاه همچنین از مردم و هیئات عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) برای مشارکت در پویش نذر ماسک دعوت کرد و افزود: با پیوستن به این پویش به دسترسی افرادی که توانایی تهیه ماسک را ندارند کمک کنیم تا از شیوع بیشتر ویروس کرونا در جامعه پیشگیری شود.

از دیروز تا امروز ۲ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۱۱۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا  در کشور شناسایی شدند و مجموع بیماران   در کشور به ۳۵۸ هزار و ۹۰۵ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۱ بیمار   جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۶۴۳ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط