نظام‌نامه شوراهای انضباطی علوم پزشکی ابلاغ شد

تهران- ایرنا- دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت با اعلام خبر ابلاغ نظام‌نامه آموزشی شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: این نظام‌نامه با ارزیابی و رتبه‌بندی سالیانه شوراهای مرکزی انضباطی دانشجویان مرتبط شده است.

به گزارش روز یکشنبه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وحید صرامی اظهار داشت: حدود ۱۰ سال است که شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کنیم و تصمیم گرفتیم حد و حدودی را برای آموزش‌های شاغلین شوراهای انضباطی که به تعبیری جامعه هدف ما در نظام نامه آموزشی هستند، ایجاد کنیم و بر اساس آن امتیازهایی را برای رتبه‌بندی شوراهای انضباطی در نظر بگیریم. آموزش‌هایی که شاغلین حوزه انضباطی می‌گذرانند یا دوره‌هایی که برگزار می‌کنند در شاخص‌های تسلط علمی بر مقررات انضباطی، تجارب و آموزش در ارزیابی سالیانه مؤثر خواهد بود.


تدوین چهار دسته آموزش 

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان وزارت بهداشت گفت: ما چهار نوع آموزش در نظام نامه تدوین کرده‌ایم که اولین دسته از آنها «آموزش انضباطی توجیهی» است و برای کل دانشگاهیان کشور اعم از اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان قرار داده‌ایم . البته مسؤولیت نظارت و اجرای این آموزش‌ها با دبیر شورای انضباطی دانشگاه/ دانشکده‌ است و هدف اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی در خصوص محتوای آیین‌نامه‌ها و شیوه‌نامه‌های انضباطی است. مثلا دانشگاهیان وفق «آیین‌نامه رفتار و پوشش حرفه‌ای»، «آیین‌نامه خوابگاه‌های دانشجویی» و آیین‌نامه و شیوه‌نامه انضباطی به وظایف و حقوق خویش بیشتر آشنا می‌شوند.

او گفت: برای «اثربخشی و کارایی» بیشتر، نظام‌نامه آموزشی را با ارزیابی و رتبه‌بندی سالیانه شوراهای مرکزی انضباطی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی مرتبط کردیم به گونه‌ای که همین آموزش توجیهی را یک شاخص در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها قرار داده‌ایم؛ که اگر دبیر شورای انضباطی دانشگاه، نودانشجویان دانشگاه را در حوزه انضباطی توجیه کند ما در شورای مرکزی انضباطی امتیاز مشخصی را برای آن دانشگاه در نظر می‌گیریم.

صرامی با اشاره به اینکه دومین دسته از عناوین نظام‌نامه آموزشی، «آموزش انضباطی پایه» است، گفت: جامعه هدف آموزش انضباطی پایه، فقط کارمندان حوزه انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند؛ یعنی همکارانی که در شوراهای انضباطی و دبیرخانه‌های شوراهای انضباطی هستند. برای این دسته از آموزش‌ها یا یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق 10 ‌گانه با کسب مجوز از شورای مرکزی برای سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی منطقه خود این آموزش‌ها را برگزار می‌کند و یا حسب مورد شورای مرکزی برای تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی این دوره‌ها را برگزار خواهد کرد.

او با بیان اینکه در شورای مرکزی انضباطی از شاغلین حوزه انضباطی در آموزش‌های انضباطی پایه انتظار داریم که به ابزارها و شیوه‌نامه‌ای که طبق آن رای صادر می‌کنند، کاملاً مسلط باشند، گفت: از اوجب واجبات برای کارمندان شوراهای انضباطی دانشجویان این است که به آنچه در آموزش‌های پایه مدنظر است، تسلط کافی داشته باشند و آن شامل سه مقرره، «آیین‌نامه انضباطی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی»، «شیوه نامه انضباطی مصوب وزارتین علوم و بهداشت» و « دستورالعمل شورای مرکزی انضباطی» است که برای ایجاد وحدت رویه ابلاغ می‌شود. برای این دسته از آموزش‌ها نیز بعد از گذراندن دوره، کارآموزانی که بتوانند در آزمون‌ مرتبط موفق شوند، گواهینامه مربوطه را کسب می نمایند.

صرامی افزود: هر شاغل حوزه انضباطی در هر سال بایستی حداقل ۲ دوره آموزش پایه را بگذراند تا بتواند سقف امتیاز آموزش پایه را در رتبه بندی و ارزیابی سالیانه کسب کند و این آموزش‌های پایه ممکن است به صورت کشوری و یا منطقه‌ای برگزار شوند. در سال جاری با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور این آموزش‌ها و همچنین آزمون‌های آن ممکن است بیشتر به سمت غیرحضوری شدن، برود.

او سومین دسته این نظام‌نامه آموزشی را «آموزش انضباطی عمومی» اعلام کرد و گفت: در حوزه آموزش انضباطی عمومی که یک درجه بعد از آموزش‌های پایه است، جامعه هدف مانند آموزش‌های پایه همکاران ما در حوزه انضباطی دانشگاه‌ها هستند اما با یک درجه شغلی بالاتر؛ به این علت که ما یکسری دبیرخانه‌ با اسناد محرمانه داریم. البته کلمه عمومی در عنوان این دسته به این جهت به کار بردیم که وقتی شما می‌خواهید در مورد حفاظت اسناد صحبت کنید به عنوان مثال مربوط به هر دبیرخانه محرمانه‌ای اعم از گزینش و حراست هم می‌شود. از دوره‌های این دسته، دوره اصول حفاظت اسناد و دوره آشنایی با حقوق شهروندی است که مشمول همه آحاد جامعه می‌شود و ما در شوراهای انضباطی  آن را برای احقاق حقوق بهتر دانشجویان تبیین خواهیم کرد. انتظار داریم همکاران ما در دبیرخانه‌ شوراهای انضباطی به صورت ویژه‌تر به منشور حقوق شهروندی مسلط باشند تا بتوانند در رعایت هر چه بیشتر حقوق دانشجویان ضمن انجام فرایندهای رسیدگی شوراهای انضباطی موفق باشند.

صرامی با اشاره به دسته چهارم عناوین آموزشی که «آموزش انضباطی تخصصی» است، گفت: این دسته از آموزش‌ها ویژه حوزه انضباطی دانشگاه‌ها است؛ دوره هایی مثل « آیین نگارش حقوقی»، «حقوق جزای عمومی»، « آیین دادرسی حقوقی»، «آیین دادرسی کیفری» و... را  شامل می‌شود. ما در شورای مرکزی انضباطی برای آموزش‌های عمومی و تخصصی که از درجه اهمیت بالاتری برخوردار هستند، امتیاز بالاتری در رتبه‌بندی و ارزیابی سالیانه دانشگاه‌ها در نظر گرفته‌ایم و شوراهای انضباطی دانشگاه‌ها را موظف کرده‌ایم که حداقل در هر سال یک دوره عمومی و یا تخصصی را بگذرانند.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری آموزش‌های پایه توسط شورای مرکزی انضباطی در سطح کشور درحال برگزاری است، گفت: برگزاری دوره‌های پایه، عمومی و تخصصی را در سطح منطقه‌ای به صورت داوطلبانه قرارداده‌ایم و یکی از نکات برجسته در تدوین این نظام‌نامه، زنجیر کردن و مرتبط ساختن آن با نظام ارزیابی و رتبه‌بندی است؛ بدین معنی که اگر دانشگاهی بخواهد رتبه بالاتری در ارزیابی کسب کند داوطلب برگزاری و شرکت در دوره‌های آموزشی بیشتری خواهد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =