صنایع تبدیلی حلقه مفقوده کشاورزی پیشوا است

تهران- ایرنا- فرماندار پیشوا گفت: پیشوا با تولید سالانه هزاران تن محصولات مختلف زراعی و دامی، قطب تولید محصولات کشاورزی است که با استقرار صنایع تبدیلی به عنوان حلقه مفقوده توسعه این بخش، زنجیره تأمین امنیت غذایی کشاورزی در این منطقه کامل می‌شود.

حسین عباسی روز یکشنبه در جریان بازدید شاهرخ شجری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی و ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از پروژه‌های صنایع تبدیلی کشاورزی پیشوا گفت: پیشوا با برخورداری از هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی گلخانه‌ای دارد، یک هشتم گلخانه‌های کشور را در خود جای داده و محصولاتی تولید می‌کند که ظرفیت صادرات به سایر کشورها را دارد.
وی اظهار کرد: کشاورزان پیشوایی با سختی و کمبودهای فراوان به ویژه در دسترسی به آب زراعی، محصولات با کیفیتی تولید می‌کنند ولی همزمانی ورود محصولات سایر استان‌های کشور به بازار مصرف، باعث می‌شود که تولیدات با کیفیت کشاورزان، امکان عرضه به بازار را نداشته باشد.
وی گفت: نبود صنایع تبدیلی درشهرستان پیشوا باعث شده تا ارزش افزوده‌ای نصیب کشاورزان نشود و گاه حتی برداشت محصول برای کشاورز به صرفه نباشد در صورتی که اگر یک کارخانه بتواند محصول کشاورزی را فراوری و وارد بازار مصرف کند، علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی پایدار، مسیر توسعه کشاورزی را در منطقه هموار می‌کند.
وی به اجرای پروژه واحد تولیدی " شمه شیر" در تولید فراورده‎های شیری به ویژه شیر خشک اشاره کرد و افزود: این کارخانه، بزرگترین مرکز تولید شیرخشک در خاور میانه است که علاوه بر تولید این فراورده، نسبت به تولید کره پاستوریزه و خامه نیز اقدام می‌کند.
عباسی اظهار کرد: این پروژه با اعتباری بالغ بر ۲۲۰ میلیارد تومان در زمینی به مساحت ۶ هکتار و بنای حدود ۲۳ هزار مترمربع در روستای چالتاسیان شهرستان پیشوا در حال احداث است‌.
وی ظرفیت تولید سالانه این کارخانه را شامل ۳ هزار و ۵۰۰ شیرخشک پرچرب،۲۶ هزار تن شیرخشک کم‌چرب، ۷ هزار و ۵۰۰ تن کره پاستوریزه و ۸ هزار و ۱۰۰ تن خامه اعلام کرد.
فرماندار پیشوا افزود: با تکمیل این کارخانه برای ۸۰۰ نفر به صورت مستقیم و برای یک هزار و ۶۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد می‌شود.
پیشوا با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۴۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است و و بیش از ۱۴ هزار هکتار اراضی زراعی قابل کشت دارد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =