عبدالکریم حکمت یغمایی، شاعر و نویسنده خور و بیابانکی درگذشت

اصفهان _ ایرنا _ عبدالکریم حکمت یغمائی، معلم، شاعر معاصر، نویسنده و پژوهشگر خور و بیابانکی، روز شنبه (اول شهریور) در ۷۱ سالگی بر اثر بیماری در بیمارستان نایین درگذشت.

 عبدالکریم حکمت یغمایی، متولد ١٣٢٨ در خور و بیابانک به دنیا آمد و پدر و مادرش هر دو  از نوادگان یغمای جندقی شاعر قرن سیزدهم و از اقوام استاد حبیب یغمایی، نویسنده و سراینده شعر معروف "روباه و زاغ" بودند.

وی بعد از اخذ لیسانس در رشته جغرافی از دانشگاه اصفهان، مدت هفت سال در وزارت ارشاد خدمت کرد و سپس خود را به آموزش و پرورش انتقال داد و در سال ۱۳۸۸ بازنشسته شد.

یغمایی همراه با تلاش فرهنگی ۳۰ ساله خود شاگردان فراوانی را پرورش داد و با نوشتن کتاب‌های متعدد در باره مردم شناسی، زبانشناسی، تاریخ و جغرافیای خور و بیابانک گام‌های ارزنده‌ای برداشت بطوری که تاکنون ١٠ کتاب و چندین مقاله از او به چاپ رسیده و با ثبت نوشته‌های مستند خود در زمینه تاریخ، آداب و رسوم و فرهنگ این منطقه، از زوال فرهنگ بسیار کهن این دیار محافظت کرده است.

جندق روستایی کهن بر کران کویر، ذوالریاستین فضل بن سهل، ابوسلمه خلال وزیر ایرانی در دستگاه عباسی، بنیچه جندق و بیابانک،جندق و قومِس در اواخر قاجار، بر ساحل کویر نمک، شهد شورستان، شهر شورستان، با کاروان عشق، خور در آینه زمان، اخلاق طهماسبی، از خور و روزگاران و  پی سپار کوچه‌های کودکی، از آثار پژوهشی این نویسنده است.

مراسم تشییع و خاکسپاری وی عصر امروز یکشنبه در زادگاهش برگزار می‌شود.

خور و بیابانک با ۱۲ هزار کیلومتر وسعت و ۲۰ هزار نفر جمعیت در ۴۲۰ کیلومتری شرق اصفهان قرار دارد.

این شهرستان زادگاه بزرگان و شاعران نام‌آوری همچون یغمای جندقی، حبیب یغمایی، اقبال یغمایی،ساغر یغمایی و.... است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =