بذر ذرت سیلویی کشور در دشت مغان تامین می‌شود

اردبیل - ایرنا - قائم مقام وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱۲ میلیون تن ذرت سیلویی در کشور تولید می‌شود که ۹۵ درصد بذر آن از منطقه زرخیز مغان استان اردبیل تامین می‌شود.

به گزارش ایرنا ، عباس کشاورز روز یکشنبه در بازدید از اراضی مرکز تحقیقات بخش خصوصی پارس‌آباد مغان، افزود: منطقه مغان با استعدادهای بی‌نظیری که در حوزه کشاورزی و دامپروری دارد در بخش‌های مختلفی همچون تولید محصولات کشاورزی، تامین امنیت غذایی، تولید بذر، توسعه الگوی کشاورزی و رونق تولید برای کشور تاثیرگذار است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

او اظهارداشت: واحدهای تولیدی شرکت‌های کشت و صنعت در منطقه مغان پایلوت‌های خوبی برای کشور هستند و وزارت جهاد کشاورزی به صورت جدی وارد عرصه کشاورزی در منطقه شده و برای گسترش واحدهای آموزشی و تحقیقاتی کشاورزی و توسعه واحدهای تولیدی کشاورزی تلاش می‌کند.

وی بیان کرد: امسال وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی مربوطه در منطقه مغان برای تحقق شعار جهش تولید تلاش می‌کند چراکه ضمن تامین نیاز کشور به محصولات و نهاده‌های کشاورزی در کاهش واردات نیز موثر خواهد بود.

وی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای کشت سویا در اراضی کشاورزی شمال استان اردبیل گفت: منطقه مغان برای تولید محصول سویا بعد از محصولات کشاورزی استراتژیک گندم و جو در حدود ۵۰ هزار هکتار ظرفیت دارد و باید به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته و با برنامه‌ریزی مناسب و دقیق این موضوع را نیز در اراضی کشاورزی مستعد این منطقه نهادینه کنیم.

کشاورز در خصوص تامین بذر سویا در کشور نیز ادامه داد: در سطح کشور با توجه به اینکه همواره در کشت محصول سویا پیشگام بوده‌ایم بذر سویا نیز به میزان کافی وجود داشته است و در حال حاضر برای توسعه آن اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =