رویترز: پمپئو برای بهبود روابط اسرائیل به سودان می‌رود

تهران - ایرنا - در پی توافق رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی برای عادی سازی روابط این رژیم با کشورهای منطقه،‌ خبرگزاری انگلیسی رویترز به نقل از یک مسئول دولتی در سودان مدعی سفر قریب‌الوقوع مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به این کشور در روزهای آینده شده است.

به گزارش ایرنا، رویترز مدعی شده این مقام سودانی که خواست نامش محفوظ بماند، از بیان جزئیات بیشتر و اهداف سفر پمپئو به سودان خودداری کرده است.

 این رسانه انگلیسی، پیش از این نیز اعلام کرده بود پمپئو بعد از توافق اخیر میان تل‌آویو و ابوظبی به منظور عادی سازی روابط، قرار است در سفری منطقه‌ای در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (فردا و پس فردا) به اسرائیل و امارات سفر کند که گفت‌وگو درباره ایران و چین در دستور کار وی قرار دارد.

بنا بر اخبار و گزارش‌های منتشره، سودان بعد از سرنگونی عمر البشیر در آوریل ۲۰۱۹، به دنبال بهبود روابط با آمریکا است و می کوشد واشنگتن نام این کشور را از فهرست کشورهای حامی تروریسم حذف کند.

حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم آمریکا، مهم‌ترین اولویت شورای انتقالی در سودان و دولت آن است.

رویترز به نقل از یک مقام دولتی ارشد در سودان گزارش داده است: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده پیشرفت چشمگیری در این باره حاصل شود.

از سوی دیگر برخی اخبار منتشره حاکی از آن است که برخی مقامات سودانی در حال رایزنی برای امضای توافق به منظور عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند.  حیدر بدوی سخنگوی وزارت خارجه پیشتر گفته بود که کشورش مایل به عادی سازی روابط با اسرائیل است. در همین راستا نیز یکی از مقام‌های ارشد سودان با رئیس موساد در امارات دیدار کرده است.

گزارش رویترز در حالی است که سایر رسانه های بین المللی هفته گذشته از برکنار سخنگوی وزارت امور خارجه سودان خبر دادند و نوشتند وزارت امور خارجه سودان پیش از برکناری "حیدر بدوی صادق" ضمن تکذیب اظهارات وی اعلام کرد تا کنون در وزارت امور خارجه سودان در خصوص عادی سازی روابطبا تل آویو سخنی گفته نشده و "حیدر بدوی صادق" نیز در این زمینه هیچ مسوولیتی ندارد.

از سوی دیگر، حزب الامه سودان به رهبری اصادق المهدی و هیات علمای سودان مخالفت خود را با هرگونه تلاش خارطوم جهت عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مرداد امسال  با انتشار بیانیه‌ از امضای توافق برای عادی‌سازی روابط میان ابوظبی و تل‌آویو و آغاز روابط دیپلماتیک میان دو طرف خبر دادند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =