وزیر علوم: صندوق ملی برای حمایت از پژوهش راه‌اندازی می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه صندوق ملی برای حمایت از پژوهش راه اندازی می شود، گفت که با تشکیل این صندوق اعتبارات خوبی امسال برای تحقیقات در دانشگاه‌ها جذب می‌شود.

دکتر منصور غلامی روز یکشنبه به مناسبت هفته دولت با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی ضمن دیدار با دکتر محمدرضا نوروزپور مدیرعامل ایرنا و بازدید از بخش‌های مختلف این سازمان، از طریق وبینار با روسای خبرگزاری استان‌ها ارتباط برقرار کرد و با تاکید بر اینکه مسوولین روابط عمومی دانشگاه‌ها، پارک‌ها و پژوهشگاه‌ها موظف هستند ارتباط بین اساتید و اعضای هیات علمی را با رسانه‌ها و ایرنا فراهم کنند.به سووالات مدیران ایرنا در کرمانشاه و اصفهان پاسخ داد.

مولوی رییس ایرنا مرکز کرمانشاه در این گفت و گوی تصویری ضمن تشکر از رییس و روابط عمومی دانشگاه رازی کرمانشاه برای افزایش ارتباط با ایرنا گفت: ما برای تهیه گزارش‌های تحقیقی، پژوهشی و بولتن نیاز به نظرات کارشناسی اساتید دانشگاه داریم اما بیشتر آنها از گفت و گو با خبرنگاران امتناع می‌کنند و این موضوع بسیار ما را رنج می‌دهد، جنابعالی به عنوان وزیر علوم چه راهکاری برای رفع این مشکل دارید؟
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به این سوُال، ارتباط اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها با خبرنگاران و اصحاب رسانه را واجب و ضروری توصیف کرد و گفت: اساتید دانشگاه‌ها باید با ورود به مباحث تخصصی در جامعه به عوام‌فریبی افراد غیرمتخصص پایان دهند.

وی اظهار داشت: روسای دانشگاه‌ها برای ارتباط با رسانه‌ها مشکلی ندارند و استقبال هم می‌کنند اما مشکل ما اساتید و اعضای هیات علمی هستند که ارتباط آنها کم است مگر اینکه موفقیتی کسب کنند و قصد داشته باشند آن را معرفی کنند.

غلامی، اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را مراجع شناخته شده و مورد اعتماد جامعه دانست و افزود : مردم ما به گفته‌ها و نظریات دانشمندان، محققین و عالمان خود اعتماد دارند و به همین دلیل باید نظرات آنها را برای جامعه بازگو کنیم تا به برداشت‌های شخصی افراد در جامعه هم پایان دهیم.

صندوق ملی برای حمایت از پژوهش راه‌اندازی می‌شود

وزیر علوم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بودجه‌ پژوهشی دانشگاه‌ها هم اشاره‌ای کرد و گفت: یک جریان مدیریتی به سمت افزایش اعتبارات پژوهشی دانشگاه‌ها وجود دارد که با تشکیل صندوق ملی پژوهش در سال جاری ، اعتبارات خوبی برای پژوهش در دانشگاه‌ها جذب می‌شود.

وی اظهار داشت: هم‌اکنون دانشگاه‌ها موظف هستند علاوه بر عقد قراردهای خارج از دانشگاه‌ در زمینه پژوهش ، حداقل ۱۵ درصد از هزینه‌های دانشگاه خود را صرف امور پژوهشی کنند.