اعضای شورای تهران‌ به استقبال سال آخر شورا رفتند

تهران - ایرنا - اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دویست و سی و دومین جلسه خود با ارائه گزارش عملکرد کمیسیون هایی مختلف شورای شهر و انتخاب هیات رئیسه چهارمین سال شورای شهر به استقبال آخرین سال فعالیت خود رفتند.

به گزارش ایرنا؛ اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در دویست و سی و دومین جلسه خود روز حساسی را پشت سر گذاشتند؛ اعضای شورای شهر تهران امروز هیات رئیسه شورای شهر را انتخاب کردند و بر این اساس با ۱۸ رای از ۲۰ نفر حاضر «محسن هاشمی» را بر ریاست شورا ابقا کردند.

همچنین «سید ابراهیم امینی» با ۱۶ رای به عنوان نایب رییس شورای شهر ابقا و با استعفای بهاره آروین از هیات رییسه شورای شهر، «زهرا نژاد بهرام» و «سیدآرش حسینی میلانی» را به ترتیب با ۱۳و ۱۲ رای به عنوان منشی های هیأت رییسه انتخاب کردند
.
الهام فخاری نیز که برای منشی هیات رئیسه داوطلب شده بود، برای حضور در هیات رئیسه رای کافی نیاورد؛  بر اساس این گزارش؛ پست های سخنگوی شورای شهر و خزانه دار شورا نیز دوساله است و نیازی به انتخابات نداشت.  

روسای کمیسیون های مختلف شورای اسلامی شهر تهران هم در این جلسه به ارائه گزارش یک ساله پرداختند؛ ‌ همجنین محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران شورای شهر تهران که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در مرخصی به سر می برد، ‌ گزارش عملکرد خود را از طریق مجازی در شورای شهر قرائت کرد.

کاهش ۸۰ درصدی تخلف از ضوابط طرح تفصیلی در مناطق
«محمد سالاری» رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران در گزارش عملکرد کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران طی سه سال گذشته به بیان اقدامات انجام شده و انتظارات هنوز به سرانجام نرسیده حوزه شهرسازی و معماری پرداخت.   

وی، کاهش ۸۰ درصدی تخلف از ضوابط طرح تفصیلی در مناطق،  کاهش ۵۵ درصدی پروندههای ارجاعی به کمیسیون ماده ۱۰۰ در مقایسه با دوره چهارم،  شفافیت در جریان بررسی پرونده های باغات، ‌ تقویت عرصه های عمومی و توسعه میدانگاه ها و پلازاهای شهری و مناسب سازی آن ها و بازآفرینی بافت های ناکارآمد شهری و پروژه های کوچک مقیاس را از اتفاقات خوب برای شهر تهران عنوان کرد.

سالاری، تهیه سند توسعه محله برای ۱۷۱ محله، ‌ تلاش برای تحقق پذیری تکالیف طرح جامع و تفصیلی شهر تهران،  ساماندهی سیما و منظر شهری و هویت بخشی به شهر، ‌ افزایش ایمنی و تاب آوری شهری و پدافند غیرعامل،  جنبش در زمینه ایمن‌سازی در شهر، ‌ صیانت از حریم شهر تهران و کمپین «آرزوهای تهران»، را از دیگر اقدامات کمیسیون معماری و شهرسازی عنوان کرد.

نارضایتی از شهرداری تهران به دلیل فرآیند بروکراتیک طولانی‌ صدور پروانه
عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود، بیان کرد: در بحث صدور پروانه و گواهی های ساختمانی برغم پیگیری های مستمر اعضای کمیسیون اما همچنان با فرآیند بروکراتیک بسیار طولانی و پیچیده ای روبرو هستیم و بشدت از عملکرد شهرداری در این خصوص ناراضی هستیم.

وی ادامه داد:‌ تلاش‌ها و پیگیری‌های ما برای هرچه کوتاه‌تر شدن این فرآیند و نیز هوشمندسازی کامل آن ادامه خواهد داشت و امیدواریم آنچنان که معاونت شهرسازی شهرداری وعده تا پایان سال شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم. این عضو شورای شهر تهران افزود: موضوع مهم دیگری که تحقق آن از ضروری ترین اولویت ها است، تحقق تکلیف طرح جامع در خصوص حق انتقال توسعه یا TDR است. اگر این تکلیف اجرایی شود، مدیریت شهری ابزار بسیار قدرتمندی برای حل بسیاری از مشکلات موجود در زمینه صیانت از باغات، بافت و بناهای ارزشمند تاریخی و اجرای طرحهای شهری و احیاء حقوق عامه خواهد داشت. اما علیرغم پیگیریهای فراوان ما هنوز دولت گام عملی بلندی در این زمینه برنداشته است.

از تشکیل کمیته حقوق شهروندی تا امکان ارائه طرح‌های پیشنهادی شهروندان 
«سید ابراهیم امینی»  رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نیز گزارش عملکرد دوساله نخست کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر پرداخت و به تشکیل کمیته حقوق شهروندی تا امکان ارائه طرح‌های پیشنهادی شهروندان برای تصویب در صحن شورا اشاره کرد.  

وی گفت: از جمله ویژگی‌های ممتاز کمیسیون نظارت و حقوقی شورای پنجم شهر تهران، بهره‌مندی از اعضایی از دیگر کمیسیون‌های شوراست به‌گونه‌ای که از هر کمیسیون دست‌کم یک عضو در کمیسیون نظارت و حقوقی حضور دارد.

امینی افزود: در دوره فعالیت سه‌ساله کمیسیون، گسترش همکاری با اداره کل حقوقی شهرداری را شاهد بودیم که منجر به جلوگیری از هدر رفت منافع شهروندان در محاکم بر اثر دفاع ناصواب از حقوق شهر و شهروندان شده و در پی آن بازگشت ده‌ها میلیاردی منافع ازدست رفته مجموعه مدیریت شهری به دایره اموال مدیریت شهری را شاهد بودیم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: در این مورد لازم به ذکر است که مجموع موارد پیگیری شده و بازدید و پیگیری‌های صورت گرفته از سوی کمیسیون و از جمله گزارشات شهروندان، اعضای شورا، کمیسیون‌های تخصصی شورا و... به بیش از ۲۰۰۰ مورد می‌رسد که همراه با گزارش تحلیلی و بررسی حقوقی توسط کمیته نظارت و دبیرخانه کمیسیون به مراجع ذیربط اداری و قضایی ارسال شده‌اند.

وی افزود:‌ تشکیل کمیته حقوق شهروندی را از اقدامات این کمیسیون در راستای ترویج هرچه بیشتر آموزش شهروندی به شهروندان فاقد تخصص حقوقی، با همکاری مجموعه‌های مرتبط در شهرداری و سازمان‌های مردم‌نهاد متخصص در حال پیگیری آموزش حقوق شهروندی به زبان ساده است که پس از ایام عزاداری حسینی شاهد نقش بستن برخی از این موارد آموزشی بر روی تابلوهای شهری و همچنین آموزش‌های حقوق شهروندی به شیوه‌های مختلف رسانه‌ای در بستر شبکه‌های مختلف اجتماعی خواهیم بود.

تشریح اهم اقدامات کمیسیون فرهنگی شورای شهر 
«محمد جواد حق شناس» رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران، در تشریح اقدامات این کمیسیون اظهار داشت: کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران از ابتدای دوره پنجم شورا با برگزاری ۱۳۹ جلسه رسمی، قریب به ۱۵۰ جلسه غیر رسمی در روزهای یکشنبه و سه شنبه هر هفته، صرف بیش از ۲۷۰۰ نفر ساعت کار کارشناسی مستقیم، بیش از ۳۴۰ مصوبه در قالب اقدامات و تصمیمات متنوعی اعم از بررسی طرح ها، لوایح، گزارشات نظارتی، مکاتبات وارده به کمیسیون، بازدیدهای کمیسیونی و امثالهم گذارنده که در تاریخچه این کمیسیون از بدو شکل گیری تا کنون کم نظیر است.

وی گفت: این کمیسیون در سال سوم دوره پنجم شورا با برگزاری ۴۱ جلسه رسمی، ۱۸۲ مصوبه گذرانده که در این بین ۳۷ طرح و لایحه پس از برگزاری جلسات کارشناسی، در سطح اعضای کمیسیون بررسی شده است.

همچنین ۲۹ مکاتبه دستگاه های اجرایی زیرمجموعه شهرداری و سایر دستگاه های عمومی کشور در دستور جلسات این کمیسیون بررسی و در خصوص پاسخ به آن ها با خرد جمعی اعضا تصمیم گیری شده است.

حق شناس، اتخاذ رویکرد پایداری فرهنگی و اجتماعی در سیاستگذاری حوزه فرهنگی و اجتماعی برنامه سوم توسعه شهر تهران منطبق با آخرین دستاوردهای علمی و تجربی و استانداردهای بین المللی،  تدوین و تصویب شاخص های سطح دوم و سوم حوزه فرهنگی و اجتماعی در سند عملیاتی برنامه پنجساله سوم توسعه شهر تهران برای اولین بار را از دستاوردهای این کمیسیون عنوان کرد.

حق شناس با اشاره به اینکه این کمیسیون مشتمل بر ۸ کمیته، ۲ ستاد و ۱ کمیسیون فرعی است افزود: از ابتدای دوره پنجم با تقسیم کار میان اعضای محترم کمیسیون که تلاش ها و حمایت های ایشان از عملکرد این مجموعه در سال های اخیر جای تشکر شایسته دارد، فعالیت های درخور توجهی داشته که برگزاری بیش از ۷۰۰ جلسه کارشناسی، بیش از ۷۵۰ بازدید میدانی و وضع بیش از ۱۰۰۰ مصوبه در سطح کمیته ها، ستادها و کمیسیون های فرعی بخشی از این عملکرد را نشان می دهد.  

وی در تشریح اقدامات کمیسیون فرعی نامگذاری و تغییر نام معابر و اماکن عمومی شهر تهران هم گفت: ۴۰ مورد بازدید میدانی و برگزاری ۵۳ جلسه کمیسیون فرعی با تصویب ۱۵۹ مورد مصوبه در سال سوم که حدود ۴۲ درصد از آن بنام شهدای معزز نامگذاری شده است.  

تشکیل ۲۲۱ جلسه کمیسیون خدمات شهری شورا ظرف ۳ سال
«زهرا صدر اعظم نوری» رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز در تشریح عملکرد این کمیسیون اظهار داشت: کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران موضوعات به غایت متنوعی را در طی  سه سال شورای پنجم مورد بررسی قرار داده است که از مهمترین آنها می توان به بررسی طرح­ها و لوایح شهری در حوزه سلامت، محیط زیست، خدمات شهری، ایمنی و مدیریت بحران، اجتماعی، فرهنگی، شهرسازی، معماری، برنامه و بودجه، حقوقی، تصویب و اجرایی نمودن طرح جامع پسماند شهر تهران و نحوه اجرای شدن طرح کاهش پسماند شهر تهران (کاپ)، بررسی طرح « الزام شهرداری تهران به پیگیری ثبت ملی میراث طبیعی توچال تهران» و پیگیری ساختار ایمنی و HSE شهرداری تهران اشاره کرد.

وی افزود: همچنین بررسی لایحه آیین نامه موضوع ماده ۷ مصوبه تامین منابع مالی پایدار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی و راهکارهای ارتقاء کمی و کیفی تجهیزات و آموزش شهروندان شهر تهران، بررسی لایحه اصلاحیه تعیین تعرفه اخذ عوارض حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها براساس شاخص ارزش اکولوژیک درختان و چگونگی و نحوه هزینه کرد آن، بررسی لوایح بهای خدمات سال ۱۳۹۹ (موضوع تبصره ۲۶ بودجه سال ۱۳۹۹ در حوزه معاونت خدمات شهری)، بررسی طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه سوخت های زیستی و بیو روانکار، بحث و بررسی درخصوص نحوه اجرای مصوبه حفظ و گسترش درختان خیابان ولیعصر (عج) و بررسی طرح الزام شهرداری تهران به ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان‌های موجود شهر تهران در برابر خطر وقوع آتش سوزی از دیگر اقداماتی بوده که انجام شده است.

نوری گفت: در سال اول، دوم و سوم دوره پنجم شورا، تعداد ۶۴ طرح و لایحه در جلسات متعدد کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت که از این تعداد ۱۸ مورد طرح و ۴۶ لایحه بوده است همچنین از مجموع ۱۸ طرح مورد بررسی در کمیسیون، تعداد هشت طرح به عنوان کمیسیون اصلی و ۱۰ طرح به عنوان کمیسیون فرعی مورد بررسی قرار گرفته و از مجموع ۴۶ لایحه مورد بررسی در کمیسیون، تعداد ۱۴ لایحه به عنوان کمیسیون اصلی و ۳۲ لایحه به عنوان کمیسیون فرعی مورد بررسی قرار گرفته است.

برگزاری ۲۰۰ جلسه کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران
«مرتضی الویری» رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در تشریح برنامه های این کمیسیون از برگزاری ۲۰۰ جلسه این کمیسیون ظرف مدت سه سال خبر داد و گفت: با توجه به تعدد موضوع جلسات بررسی شده در کمیسیون برنامه و بودجه تعداد ۲۰۰ جلسه در سال‌های ۱۳۹۶ لغایت ۱۳۹۹ در این کمیسیون برگزار شده است که در این قالب موضوعات عمومی همچون بررسی و تصویب عناوین و شرح وظایف کمیته‌های تخصصی کمیسیون برنامه و بودجه، بررسی گزارش تحویل و تحول شهرداری تهران (۱۰۰ روزه)، کاهش سهم درآمدهای غیرنقد بودجه سالانه شهرداری تهران از ۴۰ درصد سال ۱۳۹۶ به ۲۰ درصد سال ۱۳۹۹، بررسی احکام و شاخص‌های برنامه پنج ساله توسعه سوم شهرداری تهران مورد بررسی قرار گرفته است.

وی افزود: همچنین تعیین پروژه‌های اولویت‌دار در شهر تهران، پیگیری مطالبات شهرداری تهران از دولت در خصوص حمل و نقل عمومی، پیگیری در خصوص انتشار اوراق مشارکت به منظور توسعه حمل و نقل عمومی و بازدید دوره‌ای از پروژه‌های شهری تهران از دیگر اقداماتی بود که توسط کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته است.

الویری ادامه داد: موضوعات تخصصی نیز در چهار بخش اقتصادی و تنظیم مقررات شهری، شفافیت و شهر هوشمند، بودجه و نظارت مالی و تشکیلات و منابع انسانی مورد بررسی قرار گرفته است. در بخش اقتصادی و تنظیم مقررات شهری موضوع درآمدهای پایدار، مشارکت و سرمایه گذاری شهری و اقتصاد شهری بررسی شده است.

وی تاکید کرد: در حوزه شفافیت و شهر هوشمند نیز موضوعاتی چون شفافیت در حوزه مالی و بودجه شهرداری تهران، شفافیت در حوزه شهرسازی، مدیریت تعارض منابع در شهرداری تهران، بهبود سیستم‌های نظارتی، انتشار پژوهش و مطالعات انجام شده در شهرداری تهران، شهر هوشمند و پایدارسازی تغییرات و اصلاحات صورت گرفته مورد توجه قرار گرفته است.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران همچنین تذکراتی را در صحن شورای شهر مطرح کردند.

هشدار عضو شورا به وضعیت کرونا در تهران
«
ناهید خداکرمی» رییس کمیته سلامت شورای نسبت به وضع کرونا در کشور هشدار داد و گفت: همه ما وضعیت کشور و صد البته تهران را از منظر اپیدمی کرونا ویرس می‌دانیم؛ در طی این شش ماه تا دیروز، حدود ده هزار و دویست تهرانی جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.

وی افزد: در روز جمعه شاهد مرگ یک کودک هشت‌ساله بر اثر ابتلا به کرونا ویروس بودیم، که پدر و مادرش هردو پزشک متخصص بودند و این یعنی کودکان و نوجوانان نیز در معرض خطر هستند. لذا همه شهروندان بویژه در ایام عزاداری محرم که عاشورا و تاسوعا نیز در پیش است، باید همچنان نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و شست و شوی دست‌ها حساس باشند. و در این راستا شهرداری تکلیف ویژه‌ای برای حفاظت از شهروندان دارد.

خداکرمی عنوان کرد: چراکه مشاهده شده است که در برخی نواحی اطلاعیه‌هایی برای برگذاری مراسم کوچک عزاداری داده می‌شود. وی ادامه داد: مراسم کوچک معنا ندارد، و قابل پیش‌بینی نیست. و مردم هرجا ببینند که صدای عزاداری بلند شود، حتما در آنجا جمع می‌شوند. از همین روی لازم است که شهرداری همان شعار «هر خانه یک حسینیه» را دنبال کند. جا دارد که در سطح محلات پروتکل‌های ستاد مبارزه با کرونا رعایت شود. امیدوارم کار به جایی نکشد که در ۲۴ محرم شاهد پیک سوم کرونا باشیم.

پیشنهاد نام‌گذاری سال ۱۴۰۰ به عنوان مکتب تهران
«احمد مسجدجامعی» عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران درباره روز تهران اظهار داشت: ۱۴ مهر پنجمین دوره روز تهران است و امسال شورای شهر پنجم آخرین سالی است که این مراسم را برگزار می‌کند.

وی افزود: پیشنهاد می‌کنم که همه کمیسیون‌های شورا در زمینه برگزاری روز تهران فعال شوند و همه معاونت‌های شهرداری در جهت برگزاری این روز اهتمام لازم را داشته باشند.

وی، پیشنهاد کرد سال ۱۴۰۰ را سال مکتب تهران نامگذاری شود؛  چرا که تهران دارای مکتب‌های مختلف فرهنگی، معماری و اجتماعی است و می‌توانیم به بهانه آغاز سال ۱۴۰۰ همه ابعاد تهران را بررسی کنیم.

مسجدجامعی به انتصاب مدیرعامل جدید روزنامه همشهری اشاره کرد و گفت:‌طی سه سال گذشته ۴ مدیر مسؤول برای این روزنامه انتخاب شده و این سؤال مطرح است که چرا روزنامه همشهری با وجود گستردگی زیاد وضعیت مناسبی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مدیر مسؤول قبلی روزنامه همشهری تذکرات شورای شهری‌ها را پیگیری می‌کرد و امیدواریم مدیران جدید نیز این چنین باشند.

لزوم توجه به فروش الکترونیکی و غیر حضوری در فروشگاه شهروند
«مجید فراهانی»  رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: بدون شک اگر شهرداری ها هوشمندسازی خدمات و تعاملات مالی و صدور مجوز را به بهانه های مختلف نادیده نمی گرفتند این روزها نه تنها تحقق منابع و درآمدها چالش عمده مدیریت شهری نبود، بلکه با استفاده از فرصت فراهم شده در ارائه خدمات غیر حضوری، هوشمند و الکترونیکی می توانستند رضایت شهروندان را در سایه ارائه خدمات پایدار، بدون نیاز به مراجعه جلب کند.  

فراهانی افزود:‌ در حالی که ارائه خدمات فروشگاه‌های اینترنتی به علت نیاز به رعایت فاصله گذاری اجتماعی در این شرایط مورد اقبال عموم قرار گرفته است اما فروشگاه شهروند با ظرفیت بالای نیروی انسانی و فروشگاهی از گوی رقابت بسیار عقب مانده اند.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران گفت: این دردی است که سایر فروشگاهها و مراکز ارائه خدمات وابسته به بخش عمومی نیز گرفتار آن هستند، ظاهراً مدیریت تصدی گرا، غیر اقتصادی و خرید تضمینی در سایه کالابرگ های عرضه شده به کارکنان این فروشگاه‌ها را از تلاش برای رقابت و کسب سهم بازار بیشتر و جلب رضایت مشتریان بی نیاز کرده است.

فراهانی تاکید کرد: ارائه خدمات و محصولات از طریق درگاههای فروش الکترونیکی و غیر حضوری فروشگاه شهروند، با صرفه اقتصادی و کیفیت مطلوب حق شهروندان عزیزی است که برای صیانت از سلامت خویش و حفظ فاصله اجتماعی تمایل دارند تا خریدشان را به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام دهند.

ضرورت رسیدگی به وضعیت پل‌های عابرپیاده
«علی اعطا»  سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران درباره ضرورت رسیدگی به وضعیت پل های عابر پیاده به واسطه وجود تابلوهای تبلیغاتی در اطراف آن، گفت: وضعیت این پلها به گونه‌ای است که برخی از آن به تونل وحشت تعبیر می‌کنند.

وی افزود: حل موضوع  ناامنی پل ها مطالبه جدی شهروندان است و برخی از این پل ها به تونل وحشت تعبیر می کنند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهروندان معتقدند که این پل‌ها امن نیستند و امکان آزار و مسائل مختلف در آن وجود دارد.

به گفته اعطا ضرورت دارد شهرداری تهران از وضعیت پل‌ها و ضوابط حاکم بر آن ها و تعداد آنها در مناطق گزارش دقیقی را به شورای شهر ارایه کند تا بر اساس این گزارش موضوع را دنبال کنیم.

وی ادامه داد: نتیجه اقدامات ما باید در جهت رضایتمندی شهروندان و به ویژه بانوان باشد.

پنجمین دور شورای اسلامی شهر تهران در شهریور ماه سال ۹۶ با اقبال شهروندان به لیست ۲۱ نفره امید، کار خود را آغاز کرد؛ این دوره از شورای شهر از امروز سال پایانی شورا را ‌آغاز کرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =