۹۹ درصد اراضی ملی خراسان شمالی نقشه‌برداری شد

بجنورد- ایرنا- معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: تاکنون نقشه‌برداری برای اجرای مقررات تثبیت مالکیت دولت در ۹۹ درصد از اراضی ملی استان اجرا شده است.

حسن حسن زاده روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا و با بیان این که اجرای طرح کاداستر اراضی ملی در خراسان شمالی از سال ۹۴ آغاز شده است افزود: این طرح با هدف حذف تصرف اراضی از سوی اشخاص و  تثبیت مالکیت دولت در این عرصه ها انجام شده است.

وی گفت: خراسان شمالی ۲ میلیون و ۳۳ هزار هکتار اراضی ملی دارد.

حسن زاده در باره طرح کاداستر و دریافت اسناد تک برگ اراضی جنگلی استان نیز اظهار داشت:  ۴۳۴ هزار و ۵۴۹ هکتار از اراضی ملی استان، اراضی جنگلی هستند که تا پایان شهریور امسال انجام کاداستر این اراضی به پایان می رسد و این اراضی جنگلی دارای سند تک برگ خواهند شد.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی خراسان شمالی در ادامه اظهار داشت: اجرای کامل طرح کاداستر(حدنگاری) اراضی ملی خراسان شمالی در سال جاری ۵۰ میلیارد ریال اعتبار می طلبد.

وی گفت: برای جبران برخی از هزینه ها از سازمان امور جنگل های کشور نیز درخواست کرده ایم تا به لحاظ خرید تجهیزات سخت افزاری برای اجرای این طرح از جمله خرید چهار سیستم جی پی اس به خراسان شمالی کمک کنند.

 حسن زاده افزود: تکلیف امسال این اداره کل اجرای کاداستر در سطح ۷۴۰ هزار هکتار اراضی ملی استان است که در  ۱۱۶ هکتار اجرایی و نتایج برای صدور سند به اداره کل ثبت اسناد و املاک استان ارسال شده است.

وی افزود: سال گذشته برای اجرای این طرح یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از اعتبارات ملی و استانی جذب شد اما امسال هنوز اعتباری به این بخش تعلق نگرفته است.

گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی ۲ میلیون و ۳۳ هزار و ۳۶ هکتار است که از این وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار مرتع، بیش از ۱۸۳ هزار هکتار بیابان و ۴۳۴ هزار و ۵۵۰ هکتار جنگل است.

۲۵هزار هکتار از مساحت جنگل های هیرکانی در این استان قرار دارد.

این استان ذخیرگاه ژنتیک انواع گیاهان و درختان جنگلی است.

در خراسان شمالی ۳۵۰ گونه گیاه دارویی، معطر و ادویه ای شناسایی شده است که بیشتر این گونه ها قابلیت صنعتی شدن دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =