هشت طرح آبخیزداری غرب مازندران هفته دولت بهره‌برداری می‌شود

نوشهر- ایرنا - مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر از بهره برداری هشت طرح آبخیزداری با اعتبار ۱۰ میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان در هفته دولت در این منطقه خبر داد.

عبدالرضا سنگاری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت :‌ طرح های آبخیزداری با هدف کنترل و مهار سیلاب‌ها و کاهش خسارت‌های ناشی از آن، کنترل فرسایش خاک، توسعه و تقویت پوشش گیاهی بویژه در شیب‌های ناپایدار برای کنترل هرز آب‌ها، تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و افزایش آب چشمه ها و قنوات، اصلاح رودخانه‌ها و آبراهه‌ها در مناطق مختلف از جمله مناطق سیل خیز طراحی و ساخته می شود.

وی گفت : از این هشت پروژه آبخیزداری در غرب استان هفت طرح به احداث سازه آبخیزداری کنترل سیل و رسوب اختصاص دارد و تنها یک طرح مربوط به ساخت سرشاخه گیر است.

وی ادامه داد :‌ این طرح ها شامل احداث بند بتنی مشبک سرشاخه گیر تیرم رود تنکابن ، سازه آبخیزداری کنترل سیل و رسوب سد میحران رامسر ، سازه آبخیزداری کنترل سیل و رسوب ولی آباد کندوان ، سازه آبخیزداری کنترل سیل و رسوب چناربن کجور ،  سازه آبخیزداری کوهپر بخش کجور به همراه دیوارهای حائل ، سازه آبخیزداری میخ ساز کجور  و سازه آب سیاه رود در روستای ناتر مرزن آباد است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر گفت: اعتبار اجرای این هشت از محل اعتبارهای صندوق توسعه ملی تامین شده است.

سنگاری گستره حوزه آبخیز این منطقه را حدود ۶۴۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود : ۲۵ هزار و ۸۰۰ مترمکعب از حجم عملیات سازه ای اجرای این هشت طرح سطحی معادل ۱۶۲ هزار و ۸۲۶ هکتار را پوشش خواهد داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران منطقه نوشهر همچنین از مراحل پایانی عملیات ساخت ۲ سرشاخه گیر به نام پلطان تنکابن و چالکرود رامسر خبر داد و گفت: این ۲ سرشاخه گیر نیز در هفته منابع طبیعی به بهره برداری خواهد رسید.

مازندران دارای ۲ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یکی به مرکزیت ساری و دیگری به مرکزیت نوشهر است. اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهر  ۳۱۳ هزار هکتار عرصه جنگلی و ۱۹۷ هزار هکتار مرتع را از رامسر تا رُویان زیر پوشش دارد.

گزارش های رسمی این اداره کل نشان می دهد که از  سال ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۹۶ طرح های آبخیزداری در سطحی حدود ۲۰۰ هزار هکتار در حوزه غرب مازندران انجام شد ، در حالی که از سال ۱۳۹۶ تاکنون اجرای طرح آبخیزداری با همین میزان برابری می کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha