هشدار هواشناسی نسبت به افزایش بارش‌های تابستانه در سیستان و بلوچستان

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی این اداره‌کل گفت:بارش‌های رگباری و تندبادهای موقت از بعدازظهر امروز یکشنبه با تقویت سامانه مونسون هند مناطق جنوبی و ارتفاعات مرکزی این استان را فرا می‌گیرد.

محسن حیدری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: اثر مخاطره آمیز بارش‌های پیش رو سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه های فصلی، برخورد صاعقه و بارش تگرگ، احتمال خسارت در پی وزش تندبادهای شدید است.
وی افزود: با توجه به ویژگی‌های سامانه‌های همرفتی و مخاطرات ناشی از آن توصیه می‌شود از تردد در حاشیه رودخانه‌های فصلی و اتراق در حاشیه آنها و رفتن به ارتفاعات خودداری شود.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در شبانه روز گذشته نیز بارش‌های همرفتی بخش‌هایی از مناطق استان را فرا گرفت به طوریکه از چهار ایستگاه شامل «کجدر» سرباز ۱۱، «هلنچکان» قصرقند پنج، «شیبان دامن» ایرانشهر چهار و شهر قصرقند سه میلی‌متر بارش گزارش شد.
وی ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیشیابی و مدل‌های جوی انتظار می‌رود فعالیت سامانه مونسون حداقل تا پنجشنبه پیش رو در جنوب و ارتفاعات مرکزی استان ادامه داشته باشد.
حیدری از شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان خبرداد و افزود: پیش‌بینی می‌شود از سه‌شنبه پیش رو وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان شدت گیرد به طوریکه در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا شود.
وی خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود در زمان غبارآلود شدن هوا از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری و در ترددهای جاده‌ای احتیاط شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =