روند ابتلا به کرونا در قم همچنان صعودی است

قم-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: باوجوداینکه روند ابتلا در اغلب استان‌های کشور نزولی است اما شیب بستری‌شدگان کرونا در قم همچنان صعودی است.

محمدرضا قدیر روز یکشنبه در جلسه شورای اداری قم در سالن کرامت استانداری، افزود: روزانه به‌صورت متوسط ۵۵ نفر در قم به کرونا مبتلا می‌شوند.

وی اضافه کرد: تعداد بستری‌های کرونا در قم بیشتر از ترخیصی‌های این بیماری است.

به گفته قدیر، روزانه بین ۳ تا ۵ نفر از مردم قم به دلیل ابتلا با کرونا جان خود را از دست می‌دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم یادآور شد: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مکان‌های عمومی قم به ۶۵ درصد رسیده و تا نقطه مطلوب فاصله ۱۵ درصدی دارد.

قدیر اظهار کرد: بیشترین درگیری کرونا در قم در محافل خانوادگی است که نشان می‌دهد وضع تجمعات در قم همچنان خطرناک است.

وی عنوان کرد: قدرت سرایت کرونا، با جهش جدیدی که در این ویروس رخ‌داده بیشتر از گذشته شده و همین مساله وضع تجمعات را بیش از همیشه خطرناک کرده است.

قدیر اظهار داشت: واکسن کرونا در صورت کشف و تولید انبوه ۶۰ درصد در مهار آن موثر است و همچنان ماسک زدن و فاصله‌گذاری اجتماعی بهترین راهکار غلبه بر این ویروس است.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی قم، هنوز به همدلی و همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی قم در مهار کامل کرونا نرسیده‌ایم.

وی در ادامه افزود: هیات های مذهبی بزرگ قم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی همکاری مطلوبی داشتند و عملکردشان تا به امروز رضایت‌بخش بوده است.

قدیر یادآور شد: خدمات کرونایی جامعه پزشکی در مبارزه با کرونا فراتر از شرح وظایف آن‌ها بود که نشان می‌دهد آن‌ها کاملا به سوگندنامه‌های پزشکی کاملا پایبندند.

رشد خدمات الکترونیک در قم

 معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم نیز در ادامه عنوان کرد: به‌حسب دستور استاندار قم تمام جلسات باید در حد امکان به‌صورت غیرحضوری و ویدیو کنفرانس برگزار شود.

محمدرضا گروسی اضافه کرد: هدف و غایت اصلی از این اقدام جلوگیری از پیشگیری بیشتر ویروس کرونا در سطح استان است.

گروسی یادآور شد: در ۶ ماه گذشته قم توفیقاتی زیادی در مبارزه و پیشگیری از کرونا را بر جاگذاشته است.

گروسی خاطرنشان کرد: بیشترین درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط ادارات قم انجام‌گرفته و کمترین درصد شیوع و ابتلا نیز در بین دستگاه‌های اجرایی بوده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم تصریح کرد: همه‌روزه ارزیابی، بازرسی و نظارت از ادارات قم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حال انجام است.

وی افزود: تمامی کارکنان دستگاه‌های اجرایی قم ملزم به رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی هستند و در صورت تکرار تخلف با این افراد به‌شدت برخورد می‌شود.

گروسی ابراز داشت: کاهش مراجعات حضوری به ادارات قم به حداقل ممکن رسیده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری قم یادآور شد: تعداد تراکنش‌های بانکی قم از ۱۶ میلیون ۶۰۰ هزار مورد در قبل از کرونا به ۱۷ میلیون ۵۰۰ هزار مورد افزایش‌یافته است.

گروسی اظهار داشت: تعداد تراکنش خدمات غیرحضوری دستگاه‌های اجرایی نیز از ۳ میلیون ۶۰۰ هزار مورد به ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار مورد افزایش‌یافته است.

به گفته وی، تعداد تراکنش‌های خدمات غیرحضوری در شهرداری قم از ۹۳ هزار و ۴۹ مورد در قبل از کرونا به بیش از ۱۵۱ هزار مورد افزایش‌یافته است.

ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.

گفتنی است در این جلسه، از ۵ دستگاه اداره کل ورزش و جوانان، اقتصاد و امور دارایی، شرکت آب و فاضلاب شهری، دامپزشکی و کمیته امداد قم به دستگاه‌های برتر استانی در جشنواره شهید رجایی تجلیل شد.

همچنین علوم پزشکی قم به خاطر اقدامات انجام‌شده در مبارزه با بیماری کرونا، سازمان صنعت، معدن و تجارت به دلیل عملکرد مثبت در تثبیت اشتغال و احیای واحدهای راکد و شرکت توزیع نیروی گاز به‌واسطه قرار گرفتن قم به‌عنوان اولین استان سبز کشور، شایسته تجلیل معرفی شدند.

در بخش پایانی جلسه شورای اداری قم از جمعی از خانواده‌های شهدای سلامت و شهدای دستگاه‌های اجرایی قم که در طول دوران مبارزه با کرونا جان خود را ازدست‌داده بودند نیز با اهدای لوحی تقدیر شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =