۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۱۴
کد خبرنگار: 906
کد خبر: 83919072
۰ نفر

برچسب‌ها

بازسازی تاسیسات تاریخی انرژی در دستور کار توانیر است

اراک - ایرنا - مدیرعامل شرکت توانیر گفت: بازسازی تاسیسات تاریخی انرژی کشور در دستور کار این شرکت قرار دارد و در این راستا گام‌های بلندی تاکنون برداشته شده است.

«محمدحسن متولی زاده» روز یکشنبه در جریان سفر یک روزه خود به استان مرکزی به مناسبت هفته دولت در بازدید از کانال تاسیسات انرژی بازار تاریخی اراک افزود: ایجاد کانال تاسیسات انرژی در این ابنیه تاریخی مهم نقش جدی در ایمن‌سازی و حفظ آن به‌عنوان یگ گنجینه بزرگ فرهنگی کلانشهر اراک دارد.

وی بیان کرد: بناهای تاریخی بازتاباننده  هویت تاریخی و فرهنگ هستند و همه باید برای حفظ آن‌ها تلاش مضاعفی به کارگیرند و شرکت توانیر نیز در این خصوص آمادگی لازم را  دارد.

مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: بازه زمانی پیک مصرف در تابستان سال جاری با همراهی مردم و مسئولان با موفقیت سپری شد و با کنترل مصرف از ایجاد و ساخت بیش از چهار هزار و ۳۰۰ مگاوات نیروگاه جدید در کشور جلوگیری شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی هم در این بازدید گفت: مرحله نخست عملیات اجرایی کانال تاسیسات انرژی به طول ۱۵۰متر در بازار تاریخی اراک با اعتباری بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال ایجاد شده است.

«محمد اله داد» افزود: ایجاد ساختمان پست زمینی، ایجاد ۷۰۰ متر شبکه  فشار متوسط و ۲ هزار و ۶۰۰ متر شبکه فشار ضعیف، اصلاح ۱۲۰ دستگاه لوازم اندازه‌گیری و نورپردازی ۱۵۰متر راسته اصلی بازار در طول برنامه اجرای پروژه اجرا شده است.

وی بیان کرد: به‌منظور اصلاح تاسیسات زیربنایی در بازار اراک تعبیه کانال تمام بتنی با عرض یک و ۶ دهم متر و ارتفاع ۲ و هفت دهم متر در این مجموعه تاریخی در حال انجام است که نقش مهمی در ساماندهی و رفع مشکل تاسیسات در این اثر تاریخی دارد که تاکنون ۱۵۰متر آن ایجاد شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی ادامه داد: برای اینکه خللی در روند فعالیت کسبه بازار اراک ایجاد نشود ،فعالیت اجرایی از ساعت ۱۰شب تا ۶ صبح صورت گرفته و ساختمان پست برق زمینی با در نظر گرفتن مبلمان شهری و به‌صورت سنتی متناسب با بافت قدیمی بازار ایجاد شده است.

بنای اصلی بازار اراک در اوایل دوره قاجار و در زمان فتحعلی شاه، توسط محمد یوسف خان گرجی سپهدار بنیان نهاده شد و به‌همراه سراها و تیمچه های وابسته از معماری جالب توجهی برخوردار است.

بنای کنونی بازار مشتمل بر یک راسته اصلی شمالی جنوبی به طول ۸۸۰ متر و یک راسته شرقی غربی به طول ۶۰۰ متر است که در محل تقاطع آن ، چهارسوق زیبایی ساخته شده است.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است و در این منطقه ۷۴۰ هزار مشترک برق وجود دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha