کاهش حساسیت مردم و افزایش نگرانی مسوولان از شیوع کرونا در آذربایجان غربی

ارومیه- ایرنا- آذربایجان غربی هم اینک در وضعیت هشدار شیوع بیماری کرونا قرار دارد که البته این روند طی حداقل سه هفته گذشته ثابت بوده ولی رعایت نکردن مردم، می تواند وخامت اوضاع را افزایش داده و به سمت وضعیت قرمز ببرد که این امر، نگرانی مسوولان را بسیار بیشتر کرده است.

به گزارش ایرنا، ۶ ماه از پیدایش نخستین موارد کرونا مثبت در کشور و اضطراب و نگرانی شهروندان و مسوولان در خصوص شیوع این بیماری می‌گذرد که در این مدت، این بیماری به دغدغه اصلی مسوولان عالی رتبه کشوری، مسوولان استانی، خانواده ها و اقشار مختلف تبدیل شده است.

با وجود اینکه در روزهای ابتدایی، تعداد مبتلایان در کشور و آذربایجان غربی روند ثابت با تعداد کمی را تجربه می‌کرد، در خیزهای مختلفی، تعداد افراد مبتلا به کرونا افزایش یافت و روز به روز بر شمار مبتلایان و حتی جان باختگان کرونایی اضافه شد.

طی هفته های ابتدایی تابستان امسال، وضعیت آذربایجان‌غربی در شیوع بیماری کرونا بسیار نامناسب شده بود و کمتر کسی تصور می‌کرد که در کمتر از یک ماه، روند برعکس شود.

مهمترین عامل این تغییر روند، توجه مردم به توصیه های بهداشتی مسوولان، کارشناسان و متخصصان در خصوص رعایت موارد ایمنی و پروتکل های مربوط به بیماری کرونا بود.

البته در روزهای اخیر، با کاهشی شدن تعداد مبتلایان و بستری های بیماری کرونا و حتی بسیار کم شدن تعداد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری، در کنار خوشحالی مردم، نوعی بی توجهی به شیوع دوباره بیماری کرونا در آذربایجان غربی ایجاد شده که نگرانی همه مسوولان، کارشناسان و صاحب نظران را در پی داشته است.

کاهش استفاده از ماسک در آذربایجان‌غربی نگران‌کننده است

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به برخی آمار مبنی بر کاهش استفاده از ماسک در بین شهروندان آذربایجان‌غربی از ۷۰ درصد به ۲۰ درصد، بیان کرد: متاسفانه در بازدید میدانی صورت گرفته، مردم حساسیت لازم برای مبارزه با شیوع بیماری کرونا را ندارند که تجمع در پارک‌ها نمونه‌ای از این موضوع است.

محمدمهدی شهریاری با درخواست از تمامی دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان جهت همت برای برگزاری مناسب مراسم عزاداری محرم با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی، گفت: محدودیت در نحوه برگزاری مراسم عزاداری به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا نباید دلیلی برای دوری چهره شهر از فضای عاشورایی باشد.

وی به تماس خود با برخی از دستگاه‌های فرهنگی و متولی این امر در چهره‌ آرایی سطح شهر به مناسبت ایام محرم اشاره کرد و افزود: چهره شهرهای آذربایجان‌غربی در ایام محرم باید در شان سیدالشهدا (ع) باشد.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی در مراسم عزاداری، اظهار داشت: یکی از مواردی که می‌تواند در رعایت پروتکل‌های بهداشتی مشکل آفرین باشد، پخش نذری است که باید توجه ویژه‌ای به این موضوع صورت گیرد.

استاندار آذربایجان‌غربی همچنین نسبت به برخورد ۲ گانه با هیات‌های مذهبی هشدار داد و بیان کرد: نباید اجازه داد تا هیات‌های مذهبی مطرح و دارای افراد با نفوذ از رعایت پروتکل‌های بهداشتی معاف باشند ولی هیات‌های دیگر زیر ذره بین قرار گیرند؛ تمامی مراسم مذهبی باید با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی برگزار شوند و هیچ هیاتی از این قانون مستثنی نیست.

وی همچنین با انتقاد از رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به آذربایجان‌غربی گفت: متاسفانه کمترین پروتکل‌های بهداشتی در این سفر رعایت نشد؛ باید اذعان کنیم که وقتی در جلسات این چنینی از ضرورت رعایت مصوبات ملی برای مراسم مذهبی بحث می‌شود، نباید در خود هفته دولت مسوولان هیچ دستورالعملی را رعایت نکنند.

شهریاری در ادامه با اشاره به بسته بودن میادین دواب به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و مشکلات حاصله از آن، بیان کرد: با توجه به فصل خرید و فروش دام و آغاز به کار میادین غیرمجاز فروش دام با بسته شدن میادن دواب، به سرعت باید دستورالعمل آغاز به کار این میادین ارائه شود.

وی با تاکید بر اینکه باید میادین دواب غیرمجاز نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند، ادامه داد: مسوولان مربوطه هرچه سریعتر حداقل شرایط لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این اماکن را فراهم کنند.

نباید اجازه بازگشت مرگبار بیماری کرونا به آذربایجان غربی را بدهیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی با اشاره به کاهش استفاده از ماسک در استان به ۲۰ درصد و خطرناک بودن آن، گفت: در بهترین شرایط، میزان استفاده از ماسک در استان به ۷۵ درصد رسید که این رقم نیز برای کنترل کامل بیماری کرونا کافی نبود.

دکتر جواد آقازاده اضافه کرد: با بی توجهی بیشتر مردم، این رقم در حال حاضر به حدود ۲۰ درصد رسیده که بسیار خطرناک بوده و می تواند موجب بازگشت مرگبار بیماری کرونا باشد.

وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت هشدار در خصوص شیوع بیماری کرونا را در استان شاهد هستیم که این وضعیت می تواند به سرعت به سمت قرمز تغییر یافته و روزهای بدی را برای استان رقم بزند.

وی گفت: در صورت بی توجهی مسوولان و مردم نسبت به این بیماری و رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی، فاز جدیدی از بیماری آغاز خواهد شد که تعداد مبتلایان و بیماران بد حال افزایش می یابد.

تداوم وضعیت هشدار شیوع کرونا در آذربایجان‌غربی

جانشین رییس قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر، وضعیت استان نظیر هفته‌های اخیر، هشداری بوده ولی با کمترین سهل‌انگاری مردم، وضعیت قرمز را برای چندمین بار تجربه خواهیم کرد.

ایرج محبی افزود: همه مردم و مسوولان باید برای جلوگیری از ورود به وضعیت قرمز، پای کار باشیم تا بتوانیم مقابله بهتری داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۳۲۷ بیمار با تشخیص عفونت حاد تنفسی در آذربایجان غربی بستری هستند که وضعیت ۱۴۶ نفر تشخیص قطعی کروناست.

جانشین رییس قرارگاه داتشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی ادامه داد: در حال حاضر ۱۰۳ نفر در آی سی یو بستری بوده و ۲۱ نفر به دستگاه ونتیلاتور وصل هستند.

محبی گفت: هرچند این آمار بسیار کمتر از هفته های گذشته به ویژه تیرماه است، ولی با کمی بی توجهی به موارد ایمنی و پروتکل های بهداشتی، این تعداد افزایش می یابد.

به گزارش ایرنا، تاکنون بیش از ۲۳ میلیون نفر در دنیا به بیماری کرونا مبتلا شده که از این تعداد، حدود ۱۶ میلیون نفر بهبود یافته و بیش از ۸۰۶ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

در ایران نیز تاکنون حدود ۳۵۷ هزار نفر به بیماری کرونا مبتلا شده که از این تعداد، ۸۶ درصد بهبود یافته و ۵.۷ درصد جان خود را از دست داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =