۲ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۴
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83918934
۰ نفر

برچسب‌ها

الکاظمی: عوامل ترور فعالان اجتماعی مجازات می‌شوند

بغداد - ایرنا - «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق که برای بررسی اوضاع امنیتی بصره به این شهر سفر کرد، وعده داد که عوامل ترور فعالان مدنی و اعتراضات خیابانی شناسایی و مجازات می‌شوند. 

به گزارش ایرنا، دفتر نخست وزیر عراق امروز (یکشنبه) در بیانیه ای نوشت که الکاظمی در دیدار با خانواده «رهام یعقوب»، پزشک زن و از فعالان اعتراضات اکتبر گذشته که چهارشنبه گذشته از سوی افراد مسلح ناشناس ترور شد گفت که «به خون این شهید سوگند یاد می کنم که جنایتکاران از مجازات فرار نکند.»
بر اساس این بیانیه، نخست وزیر عراق با اعلام تسلیت عمیق خود به خانواده یعقوب، به آنها و مردم بصره اطمینان داد که «مدت حمله مهاجمان و جنایتکاران کوتاه است.» 
وی افزود که «سوگند می خورم که مجرمان و عاملان ترور «رهام یعقوب»، «تحسین اسامه» و «هشام الهاشمی» هر چقدر هم طول بکشد از مجازات فرار نکنند و خون این شهیدان پایمال نخواهد شد.»
الکاظمی اضافه کرد که سخنان خیرخواهانه شهید (رهام یعقوب) در دل جنایتکاران بزدل وحشت وارد کرد برای همین در اقدامی بزدلانه و زشت دست به جنایت ترور وی زدند.
رهام یعقوب، پزشک زن از فعالان اجتماعی و رهبران اعتراضات ماه های گذشته در شهر بصره چهارشنبه شب گذشته در خودرو شخصی از سوی افراد مسلح ناشناس مورد سوء قصد قرار گرفت و با شلیک چند گلوله کشته شد.
جمعه شب دو هفته پیش نیز افراد مسلح ناشناس، «تحسین اسامه» یکی دیگر از رهبران اعتراضات استان بصره را با شلیک ۲۰ گلوله ترور کردند.
نخست وزیر عراق عصر دیروز شنبه ساعتی پس از بازگشت از واشنگتن با هدف بررسی اوضاع متشنج بصره به دنبال ترورهای اخیر فعالان اجتماعی و رهبران اعتراضات خیابانی به این شهر سفر کرد.
الکاظمی چهارشنبه شب گذشته در پی ترور دو فعال مدنی از جمله یک پزشک زن، در واشنگتن با انتشار توییتی نوشت که کوتاهی و تسلیم در مقابل عاملان این ترورها پذیرفتنی نیست.
وی در ادامه این توییت، فرمانده پلیس بصره و چند مقام امنیتی این استان را به دلیل ناتوانی در انجام وظیفه برکنار کرد.
بصره از جمعه شب گذشته در اعتراض به این ترورها شاهد ناآرامی گسترده است و معترضان ساختمان پارلمان را به آتش کشیدند.
فعالان مدنی و تظاهرکنندگان خواستار این هستند که دولت عاملان ترورها را شناسایی و مجازات کند.
دولت متعهد شده افرادی را که در کشتار معترضان و فعالان  اعتراضات اکتبر گذشته دخالت داشتند تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha