رشد ۱۴۰۰ درصدی حق مسکن کارگران در دولت تدبیر و امید

تهران- ایرنا- حق مسکن کارگران در این سال‌ها ۱۴۰۰ درصد افزایش یافته و از رقم ۲۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۴ به مبلغ ۳۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۹ رسیده است.

داشتن «سقف بالای سر» یکی از نیازهای ضروری و اولیه هر فرد است و این موضوع در ماده ۲۹ و ۳۱ قانون اساسی به عنوان وظایف ذاتی دولت به ویژه برای گروه‌های کم درآمد همچون کارگران، روستائیان و عشایر در نظر گرفته شده است. براین اساس در فیش‌ حقوقی کارگران و کارمندان ردیفی به نام حق مسکن در نظر گرفته شده است تا بدین ترتیب بخشی از هزینه‌های تامین خانه پوشش داده شود.

حق مسکن کارگران تنها گزینه بسته مزد است که باید به تصویب هیات وزیران برسد، بنابراین هرگونه افزایش در این خصوص پس از توافق اعضای شورای عالی کار به تایید و تصویب در هیات وزیران انجام می‌شود. این افزایش موضوعی نیست که هر سال تصویب شود.

از ابتدای انقلاب تا کنون تنها ۶ بار شاهد افزایش حق مسکن کارگران بودیم که بیشترین رشد آن در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاده است. بررسی میزان حق مسکن کارگران در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که حق مسکن در سال ۱۳۹۴ برابر ۲۰ هزار تومان بود که با افزایش ۱۰۰ درصدی در سال ۹۵ به مبلغ ۴۰ هزار تومان رسید.

همچنین در بهمن ۹۷ اعضای شورای عالی کار پیشنهاد افزایش ۷۵ درصدی حق مسکن را دادند و سال بعد این مبلغ در فیش حقوقی کارگران یکصد هزار تومان بود.

سال گذشته که چانه زنی برای تعیین دستمزد ۹۹ شروع شد در جلسه هفدهم فروردین ماه پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق مسکن کارگران برای کمک به این قشر از جامعه مطرح و سرانجام در هیات وزیران تصویب شد.

بنا به گفته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حق مسکن کارگران از تیرماه لازم الاجراست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha