دوم شهریور و آخرین اخبار کرونا در استان ها

استان ها - ایرنا – دومین روز از شهریور ماه در حالی سپری شد که ویروس کرونا امروز نیز با گرفتن جان ۱۴۱ نفر از هموطنانمان این موضوع را بار دیگر گوشزد کرد که رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی سرانجامی جز درد و بیماری به دنبال نخواهد داشت.

  بر اساس آخرین پایش های وزارت بهداشت هنوز استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

زندگی چند ماهه ایرانیان با کووید۱۹، رفتار فردی و اجتماعی جدیدی را ایجاب کرده است. حفظ فاصله‌ فیزیکی، شرکت نکردن در تجمعات، خودداری از ترددهای غیرضروری در سطح شهر، پرهیز از سفرهای بین شهری و استفاده از ماسک  و دستکش، از تدابیری است که رعایت آن مسووولیت پذیری افراد را در قبال سلامت خود و دیگران نشان می دهد. 

در میانه تلاش مسوولان کشور و کارشناسان حوزه بهداشت و درمان برای مهار کرونا و قطع زنجیره ابتلا ، تازه ترین تولیدات خبرنگاران ایرنا نشان می‌دهد که برخی استان ها به واسطه جدی نگرفتن خطر کرونا و اهمیت پروتکل‌های بهداشتی از سوی جمعی از هموطنان، همچنان در وضعیت قرمز و یا هشدار به سر می برند 

با این حال در بسیاری از استان ها مردم روزهای سخت و پر استرسی را در مقابله با این ویروس شاخدار سپری می کنند و همچنان طرح های مراقبتی به همراه تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی را در دستور کار قرار داده اند و  بوستان ها تعطیل، برگزاری مراسم عروسی در تالارها و عزا در آرامستانها نیز ممنوع شده است.

از سوی دیگر، همه ساله با آغاز ماه محرم، شهرها و روستاهای کشور شاهد برگزاری مراسم و حضور دسته‌های عزاداری بودند اما امسال قرار است شور حسینی با رعایت جدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی همراه باشد تا مهار کرونا در ماه‌های عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) نیز ادامه یابد. 

روند صعودی کرونا در ۷ استان

کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در هفت استان، اصفهان، آذربایجان شرقی، سمنان، البرز، قزوین، تهران و کهگیلویه و بویراحمد همچنان روند صعودی آمار کرونا مشاهده می‌شود.

کمیته اپیدمیولوژی کووید۱۹ وزارت بهداشت و مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در آخرین گاهنامه (شماره ۵۵) اپیدمیولوژی ایران که روز یکشنبه منتشر شد، افزود: در روند کشوری بیماری، هر چند موارد ابتلا و مرگ نسبتا بالا است، اما ثبات و تغییرات مختصر دیده می شود.

در این گزارش آمده است: در آخرین هفته مرداد امسال روند ثبات اپیدمی کووید۱۹ با تغییرات مختصر در هفت استان (هرمزگان، بوشهر، فارس، اردبیل، سیستان و بلوچستان، قم و گیلان) مشاهده شد. تصور می شود در دو استان (خوزستان و یزد) روند ثبات با تغییرات مختصر صعودی و در دو استان (کرمان و همدان) روند ثبات با تغییرات مختصر نزولی وجود باشد.

تداوم وضعیت هشدار در آذربایجان‌غربی

جانشین رییس قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان‌غربی گفت: در حال حاضر، وضعیت شیوع بیماری کرونا در استان نظیر هفته‌های اخیر، هشدار بوده ولی با کمترین سهل‌انگاری مردم، وضعیت قرمز را برای چندمین بار تجربه خواهیم کرد.

ایرج محبی با بیان اینکه همه مردم و مسوولان باید برای جلوگیری از ورود به وضعیت قرمز، پای کار باشیم تا بتوانیم مقابله بهتری داشته باشی گفت : در حال حاضر ۳۲۷ بیمار با تشخیص عفونت حاد تنفسی در آذربایجان غربی بستری هستند که وضعیت ۱۴۶ نفر تشخیص قطعی کروناست.

محبی گفت: هرچند این آمار بسیار کمتر از هفته های گذشته به ویژه تیرماه است، ولی با کمی بی توجهی به موارد ایمنی و پروتکل های بهداشتی، این تعداد افزایش می یابد.

وضعیت کرونا در اردبیل همچنان قرمز است

کرونا همانند بیشتر مناطق کشور در استان اردبیل نیز در وضعیت قرمز قرار دارد و این ویروس بشدت در برابر حرکت به سمت وضعیت زرد و سفید مقاومت می‌کند.

بنا به اعلام ‌مسوولان محلی ، از ۱۱ شهرستان استان اردبیل، تنها  اصلاندوز مغان دارای وضعت سفید بوده و مابقی شهرستان‌ها در وضعیت زرد، نارنجی و قرمز قرار دارند.

بر اساس آخرین آمارها، ۲۸۰ بیمار مبتلا به کرونا در  استان اردبیل بستری هستند که از این تعداد ۶۴ نفر بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۰ بیمار در مراکز درمانی استان بستری شدند که از این تعداد ۲۲ نفر در اردبیل، چهار نفر در پارس‌آباد، پنج نفر در مشگین‌شهر، یک نفر در بیله‌سوار، ۲ نفر در گرمی و ۶ نفر در خلخال بستری شده‌اند و ۲۲ نفر هم با بهبودی نسبی مرخص شده‌اند.

میبدی‌ها منتظر موج جدید شیوع کرونا باشند

رییس بیمارستان میبد استان یزد با اشاره به رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی برخی هیات های عزاداری در بعضی محله ها به مسوولان آنها هشدار داد، به تصمیم های اتخاذ شده احترام بگذارند و در صورت ادامه بی توجهی به رعایت اصول پذیرفته شده در سوگواری ها، شاهد موج جدید ویروس کرونا خواهند بود.

دکتر محمد هادی فرح زادی افزود: از مسوولان بخش‌های بالینی و مدیریت پرستاری بیمارستان خواسته شد، برای پذیرش موج جدید بیماران کرونایی آماده شوند. 

وی اظهار کرد:  پس از مدت ها این شهرستان که از لحاظ شیوع کرونا در وضعیت قرمز قرار داشت، و تعداد قابل توجهی افراد مبتلا به کووید -۱۹ داشتیم ، در حال حاضر شاهد کاهش محسوس تعداد بستری بیماران جدید در بیمارستان هستیم .

رییس بیمارستان میبد افزود: به نظر می‌رسد ،زنگ خطر برای ۲ هفته آینده به صدا درآمده  است و با اقدامات اخیر و عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی در بعضی از تکایا شاهد افزایش تعداد مراجعه کنندگان مشکوک به کرونا باشیم.

بستری بیماران کرونایی در بابل باز هم افزایشی شد

بستری بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بابل که طی ۱۰ روز گذشته روند نزولی داشت ، بر اساس آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل متوقف و در ۲۴ ساعت گذشته آمار بیماران کرونایی ورودی ۲ برابر ترخیصی‌ها شد.

بستری بیماران کرونایی در بابل طی یک ماه و نیم گذشته که از آن با عنوان موج دوم هم نام برده شده تا ۳۴۶ نفر رسید و از این پس با کاهش تدریجی سرانجام روز گذشته به ۲۱۱ نفر رسیده بود.

بر اساس آخرین گزارش از دانشگاه علوم پزشکی بابل در ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۲۷ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در مراکز درمانی این شهرستان بستری و در مقابل ۱۲ بیمار با حال عمومی مساعد مرخص شدند تا آمار بیماران بستری یک بار دیگر افزایش یافته و به ۲۲۴ نفر برسد.

بی‌توجهی به هشدارهای کرونا در خلخال منجر به بحران خواهد شد

سرپرست دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی خلخال گفت: هرگونه بی‌توجهی به هشدارهای بهداشتی و جدی مقابله با کرونا در مناطق شهری و روستایی این شهرستان منجر به بحران خواهد شد.

دکتر سجاد رحیمی با انتقاد از بی‌توجهی برخی از هیات‌های مذهبی و عزاداری به دستورالعمل‌های بهداشتی افزود: برگزاری مراسم شاه حسین در یکی از روستاهای خلخال بدون دریافت مجوز از اداره تبلیغات اسلامی ،شب هنگام ، بصورت جمعی و بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی نمونه‌ای از این گونه بی‌توجهی‌ها به هشدارهای بهداشتی مقابله با کرونا در ماه محرم است.

وی با بیان اینکه مسوولیت هرگونه حوادث ناشی از برگزاری آیین‌های عزاداری غیرمجاز و ممنوع در مناطق روستایی شهرستان متوجه اشخاص و دست‌اندرکاران برگزارکننده این مراسم خواهد بود، گفت: کرونا همچنان در این منطقه می‌تازد و قربانی می‌گیرد.

احتمال خروج خراسان رضوی از وضعیت قرمز کرونا در صورت رعایت بهداشت

بر اساس ارزیابی کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در صورت تداوم استفاده عمومی از ماسک صورت و رعایت پروتکلهای بهداشتی ظرف هفته‌های آتی احتمال خروج استان خراسان رضوی از وضعیت قرمز شیوع ویروس همه‌گیر کرونا وجود دارد.

رییس کارگروه اطلاع‌رسانی بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم‌اینک حدود ۶۰ درصد شهروندان مشهدی از ماسک صورت استفاده کرده و پروتکلهای بهداشتی را رعایت می‌کنند. 

دکتر حمیدرضا رحیمی افزود: در صورتی که میزان استفاده از ماسک صورت و رعایت پروتکلهای بهداشتی در میان شهروندان مشهدی به ۷۵ درصد افزیش یافته و این روند استمرار داشته باشد می‌توان به خروج این کلانشهر سه و نیم میلیون نفری و حتی استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی از وضعیت قرمز کنونی شیوع کرونا امیدوار بود.

روند ابتلا به کرونا در زنجان با شیب ملایم در حال کاهش است

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان معتقد است که خوشبختانه در این استان روند شیوع بیماری کرونا هرچند با شیب ملایم و تدریجی در حال کاهش است.

اهم اخبار و گزارش های کرونایی در استان ها 

روند صعودی کرونا در ۷ استان

دل‌خوشی کاذب برخی معتادان به کرونا

نگرانی ستاد کرونا از برپایی موکب‌ها در اهواز

اهمیت علم پزشکی با تجربه فراگیری کرونا

روند ابتلا به کرونا در زنجان با شیب ملایم در حال کاهش است

نتایج امیدوارکننده پلاسمادرمانی بیماران کرونایی در فارس

نذری محرم در روزهای کرونایی

آخرین آمار وزارت بهداشت از جانباختگان کرونا  

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه تاکنون ۳۵۸ هزار و ۹۰۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۰ هزار و ۶۴۳ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری درباره آخرین آمار قطعی مبتلایان به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به این ویروس در کشور بیان کرد: ️از دیروز تا امروز ۲ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۱۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۸۲ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۵۸ هزار و ۹۰۵ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۰ هزار و ۶۴۳ نفر رسید.

معاون وزیر بهداشت گفت: خوشبختانه تا کنون ۳۰۹ هزار و ۴۶۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۸۴۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون سه میلیون و ۳۶ هزار و ۷۱۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =