توسعه پایدار در روستاهای فارس شتاب گرفته است

شیراز- ایرنا- مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: اقدامات دولت در زمینه تامین و توسعه زیرساخت‌هایی همچون آب، برق، گاز، راه و پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به روستاییان و عشایر، تقویت امکانات رفاهی مانند طرح‌های هادی و نوسازی خانه‌های روستایی روند توسعه پایدار روستاهای فارس را شتاب بخشیده است.

سید کمال پاک‌فطرت، یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، ضمن گرامیداشت هفته دولت افزود: هرچند خشکسالی‌های پیاپی و جذابیت‌های شهری طی سال‌های اخیر زمینه‎ساز مهاجرت روستاییان به شهرها شد اما توسعه روستاها سبب کاهش مهاجرت روستاییان و افزایش ایجاد اشتغال و میل به زندگی در روستا شده است.
وی ادامه داد: مهاجرت معکوس و کاهش مهاجرت از روستا به شهر از جمله دستاوردهای قابل توجه در روستاهای استان بوده است.
پاک‌فطرت، با اشاره به عملکرد دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در جذب اعتبارات طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ اظهار داشت: بر همین اساس طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ از محل اعتبارات اداره کل دارایی استان و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به ترتیب موفق به جذب اعتبار ۱۵۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی و ۲۴۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی شدیم.
او افزود: در سال‌های ۹۷ و ۹۸ تعداد ۴۵ دستگاه انواع ماشین آلات شامل خودروهای حمل زباله، مینی‌لودر، لودر و خودروهای آتش‌نشانی به ظرفیت دهیاری‌های استان افزوده شد.
مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس ادامه داد: طی ۲ سال گذشته  ۱۰۸ میلیارد تومان اعتبار برابر تفاهم‌نامه مناطق محروم کشور به استان فارس تخصیص یافت و ۶۹ میلیارد تومان تسهیلات نیز به طرح‌های روستایی پرداخت شد.
پاک‌فطرت افزود: طرح‌های اشتغال روستایی عمدتا در محورهای کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و میراث فرهنگی بوده‌ که به ایجاد اشتغال برای ۹۳۷ منتهی شده است.
او اضافه کرد: تشکیل کارگاه‌های میدانی برای دهیاران، اعزام ۶۰۰ دهیار جهت بازدید از طرح‌های موفق سایر استان‌ها، برپایی سه نمایشگاه توانمندی روستاییان و عشایر در شیراز و تهران، برگزاری سه همایش بزرگ در روز شوراها و دهیاری‌ها و آوردن استارت‌آپ‌های موفق به روستاها از دیگر فعالیت‌های مهم این دفتر در ۲ سال گذشته  است.
مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: از دیگر خدمات قابل توجه ارائه شده در روستاها می‌توان به ایجاد و راه‌اندازی بازارچه‌های فروش محصولات روستایی در شهرستان‌های خرم بید و بوانات اشاره کرد.
دوم تا هشتم شهریورماه به عنوان هفته دولت نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها