کرونا ‌نمی‌تواند مانع عرض ارادت مردم به سیدالشهدا شود

اهواز _ ایرنا _ استاندار خوزستان گفت: نه تنها کرونا بلکه هیچ چیز دیگر نمی‌تواند مانع نشان دادن ارادت و دلبستگی مردم به امام حسین(ع) شود و این‌عقیده آنان را خدشه‌دار کند.

غلام‌رضا شریعتی شنبه در نشست ستاد مدیریت کرونا خوزستان در اداره کل مدیریت بحران استانداری با اشاره برگزاری مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) خاطرنشان کرد: در کنار برگزاری عزاداری ثارالله باید به نحوی رفتار کنیم که دشمنان و بدخواهان شیعه و تفکر شیعی،از این مساله سوء استفاده نکنند.

وی بیان کرد: به گونه‌ای عمل نکنیم که کسانی که با مذهب شیعه لجاجت دارند و با آن عناد می‌ورزند فرصت سوء استفاده پیدا کرده و با موج سواری ذهن مردم را خدشه‌دار کنند.

استاندار خوزستان تاکید کرد: عزاداری‌ها باید در محیط باز و با رعایت دستورالعمل‌ها باشد و به فاصله‌گذاری فیزیکی توجه جدی صورت گیرد، از مردم خواهش می‌کنم مسایل بهداشتی را رعایت کنند و شور و ارادت خودشان را با شعور دینی نشان دهند.

وی گفت:همه هیات‌ها باید از دستورالعمل‌های بهداشتی تمکین کنند چرا که دستورالعمل های ستاد ملی کرونا حکم‌قانون را دارد و ما هم با نظارت جدی سعی می‌کنیم از تخلف در این زمینه ممانعت کنیم.

شریعتی افزود:  تاکید ویژه داریم که در عین حال که این‌ایام را گرام میداریم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم تا همانند روز عرفه، عید غدیر و... بتوانیم‌ درعین برگزاری مراسم از ابتلا به بیماری نیز پیشگیری کنیم.

وی با اشاره به وضعیت موکب‌ها در استان خوزستان گفت: تاکید شده مواکب نذورات خوردنی توزیع نکنند، دستور تشکیل اکیپ‌هایی را دادم که در مناطق مختلف نظارت کنند تا تخلفی از پروتکلها صورت نگیرد.

استاندار خوزستان با اشاره به تعطیلی در روزهای تاسوعا و عاشورا و احتمال افزایش سفر شهروندان بیان‌کرد: در این‌ایام مردم برای عزاداری تمایل دارند در شهر خود باشند که این امر می‌تواند موجب شیوع و گسترش بیماری در استان و کشور شود لذا نیاز به نیاز به نظارت این حوزه است.

وی با اشاره به وضعیت سفید استان خوزستان در بحث کرونا توضیح داد: بنا بر گزارش وزیر بهداشت و معاون وی در ستاد ملی کرونا، وضعیت بیماری در استان‌های مختلف رو به کاهش یا ثابت است، از سوی دیگر اشاره کردند که وضعیت استان خوزستان خوب و اخرین استان است لذا دغدغه‌ای نسبت‌ به خوزستان ندارند.

شریعتی گفت: ۲ شهر مسجدسلیمان و آغاجاری به نسبت جمعیت و براساس تعریف در وضعیت قرمز قرار دارندو باید رعایت کنند از این رو خواستم که آرامستان‌ها در این شهرها تعطیل شود و از برگزاری هر مراسم که موجب شکل‌گیری تجمع‌ها می‌شود جلوگیری به عمل آید چراکه باید شرایط این ۲ شهر را به حالت عادی بازگردانیم.

وی تصریح کرد: تعداد بیماران بستری‌، بیماران بستری در آی‌سی‌یو و بیماران متصل به ونتیلاتور در استان رو به کاهش است و از آمار مرگ و میر ناشی از کرونا به شکل قابل ملاحظه‌ای کاسته شده است از این رو می‌توان شرایط استان را مناسب قلمداد کرد اما این شرایط به علت سهولت انتشار ویروس،  ناپایدار است و با یک اشتباه به راحتی به حالت اول باز می‌گردد.

استاندار خوزستان گفت: وضعیت امروز کرونا در استان هیچ ربطی به رفتار ویروس ندارد بلکه به رفتار ما بستگی دارد زیرا  رفتار ویروس به گونه ای است که اگر رعایت نکنیم موجب طغیان آن در استان می‌شویم‌ .

وی ادامه داد: در زمینه وفور ماسک در سطح داروخانه‌های استان، جای نگرانی نیست الان در سطح شهر ماسک موجود است، در کل از نظر ماسک شرایط استان پایدار است، البته مردم از ماسک‌های خانگی هم می‌توانند استفاده کنند و اصراری بر خرید ماسک گران قیمت نیست مهم استفاده از ماسک است.

شریعتی در خصوص فصل پاییز بیان کرد: برای فصل پاییز نیز برنامه‌ریزی کرده‌ و زیرساخت‌ها را در حد توان مهیا ساخته‌ایم تا بتوانیم درصورت مواجه شدن با موج دوم، شرایط را مدیریت کنیم.

به گزارش ایرنا استان خوزستان پس از گذشت بیش از ۲ ماه وضعیت قرمز کرونایی از وضعیت هشدار خارج شده اما هم‌اکنون مسجدسلیمان و آغاجاری در شرایط قرمز کرونا به سر می‌برند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام اینکه ۲۶ استان کشور در وضعیت قرمز یا هشدار هستند اعلام کرد:  استان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =