شهردار تهران: فعالیت ما برای محرم ۳۰ درصد بیشتر شده است

تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: به طور متوسط فعالیت ما برای محرم ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است اما چون بخشی از هیات های کوچک پایتخت مثل سابق فعال نبودند این مساله به چشم نیامده است.

به گزارش ایرنا، پیروز حناچی شامگاه شنبه در آئین افتتاح پلازای (میدانگاه) امیر کبیر در منطقه ۱۴ در جمع خبرنگاران اظهارداشت: به هر صورت در زمینه پرچم ها و بیلبوردهای شهری قوی تر عمل خواهیم کرد و تا روز دوشنبه یا سه شنبه این موضوع بیشتر به چشم خواهد آمد.

افتتاح بسیاری از پروژه های محله ای تا پایان سال

وی همچنین در این آئین با بیان اینکه پروژه میدانگاه امیر کبیر از علائم تغییر رویکرد در شهر است گفت: طرح های کوچک مقیاس محله ای تاثیرگذاری فراوانی در ارتقای کیفیت زندگی شهروندان خواهد داشت و تا پایان سال تعداد زیادی از این طرح ها افتتاح می شود.

حناچی افزود: این طرح یکی از علائم تغییر رویکرد در شهر است و شامل توجه به طرح های محلی شهرداری تهران است و از سوی دیگر تا آخر امسال تعداد زیادی از آنها افتتاح خواهد شد.

حناچی افزود: این گونه طرح ها، مقیاس کوچکتر و تعداد بیشتری و تأثیرگذاری مشخص تری دارند.

به گفته شهردار تهران، یکی از قدم های شورا و شهرداری نحوه مدیریت این گونه فضاها و مجموعه ها است.

وی در خصوص ارتباط این پروژه به موضوع TOD تشریح کرد: به نظرم محور امیرکبیر آغاز پدیده ای نوین در مدیریت شهری تهران خواهد بود بویژه که ایستگاه مترو در کنار آن قرار دارد و دسترسی به فضا را تسهیل می‌کند و این زیرساخت زمینه سرمایه گذاری های بعدی یعنی TOD را فراهم می کند.

حناچی همچنین گفت: تا آخر امسال ۱۲ ایستگاه مترو به بهره برداری خواهد رسید و قبل از ایام عزاداری، زنگ افتتاح خط ۱۰ مترو به صدا در خواهد آمد که منطقه ۲۲ را به منطقه ۴ متصل می کند.

رویکرد مدیریت شهری انسان محوری بجای خودرو محوری است

رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه رویکرد شورای پنجم انسان محوری به جای خودرو محوری است، گفت: در این رویکرد فضاهای پیاده راه یا پاتوق شهری اهمیت ویژه ای دارد.

محسن هاشمی افزود: باید توجه داشت در بازطراحی و یا ایجاد میدانگاه ها، پیوستگی با حمل ونقل عمومی دیده شود.  

وی ادامه داد: هدف توسعه حمل و نقل محور در کنار با هم بودن شهروندان محقق می شود و از این رو راهبرد مدیریت شهری مبتنی بر رویکرد انسان محوری، بجای خودرو محوری در شهر است.

هاشمی گفت: واقعیت این است که طی دهه های گذشته، شهر تهران شاهد غلبه رویکرد خودرو محوری بجای شهروند محوری بوده است و جهت توسعه شهر به تسهیل حضور خودروها در فضاهای شهر تنظیم شده بود.

به گفته رییس شورای شهر تهران، در اکثر شهرهای توسعه یافته جهان، رویکرد انسان محوری بجای خودرو محوری محسوس است و در این رویکرد، فضاهای پیاده راه یا پاتوق شهری، که ترجمه های دیگری برای پلازا است، اهمیت ویژه ای دارد.

وی افزود: البته به نظر می رسد برخی مدیران مناطق و مرکز شهرداری، نسبت به اهمیت حمل ونقل عمومی و بویژه مترو در طراحی شهری، و آسایش شهروندان توجه کافی ندارند که بطور نمونه در همین پلازای امیرکبیر، با وجود یک ایستگاه مترو در ورودی پلازا، پیوستگی با حمل ونقل عمومی در طراحی دیده نشده که در بسیاری از بازطراحی های میادین هم این مشکل وجود دارد در حالیکه محور توسعه انسان محور شهر، حمل ونقل عمومی و با هم بودن شهروندان است.

هاشمی افزود: در برنامه سوم توسعه شهر تهران، شورای پنجم چندین پلازا را پیش بینی کرده که از مهمترین آنها پلازای نیلوفری، در جنوب تهران است که هنوز به مراحل اجرایی نرسیده است و امیدواریم در یکسال باقیمانده، این پلازا اجرا و در دسترس شهروندان قرار بگیرد.

رییس شورای شهر تهران همچنین خطاب به شهردار گفت: ۱۵میلیارد تومان برای ساخت پلازا هزینه کردید، اگر ۴ میلیارد تومان دیگر هزینه می‌کردید، ایستگاه متروی آن هم راه‌اندازی می‌شد.

وی ادامه داد: پارکینگی با هدف ساخت یک مال تجاری بزرگ ساخته شده بود که حالا نگاه کاسب کارانه به آن نزدیک به انسان محوری شده است. به این نقطه پلازا می‌گفتند و حالا اسمش را میدانگاه گذاشتند، من پیشنهاد دادم که اسم اینجا اگر پاتوق شهری هم بشود، خوب است.

وی همچنین گفت: پلازاها شبیه قهوه خانه های بسیار بزرگ است که شهروندان را کنار همدیگر جمع می کند.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه ساخت ۵ پلازا در برنامه پنج ساله سوم دیده شده است، تاکید کرد: مهم‌ترین آن محور نیلوفری است و بهتر است آنجا هم هر چه زودتر ساخته و  در اختیار مردم قرار داده شود.

 هاشمی با اشاره ضرورت توجه به موضوع TOD اضافه کرد: در اینجا ۱۴، ۱۵ میلیارد تومان هزینه شد، اگر ۳ یا ۴ میلیارد تومان دیگر هزینه می‌کردید، ایستگاه متروی امیرکبیر هم افتتاح می‌شد؛ طی بازدیدی که داشتم کار زیادی از پروژه نمانده و می‌شد ایستگاه مترو آن را هم افتتاح کرد.

وی با بیان اینکه تمرکز مدیران شهری باید بر توسعه حمل و نقل عمومی باشد، تاکید کرد: در طراحی میدان‌های مهم مانند بهارستان و غیره به خیابان و میدان توجه شده اما به کریدور زیر زمینی که ۴۰هزار نفر می‌خواهند در آن ترددکنند، بی‌توجهی شده است. 


هاشمی همچنین با گرامیداشت فرارسیدن ماه محرم و ایام حماسه حسینی گفت: با گذشت ۱۴ قرن از شهادت سالار شهیدان، شاهد هستیم شور حسینی همچنان در قلوب انسان های آزاده جهان تازه است و هرساله آتش این عشق جهانی به آزادگی، انسانیت و نیکی ها، برافروخته تر می شود.

وی ادامه داد: در طول این ۱۴۰۰ سال، بارها و بارها رخدادهایی در جهت خاموش کردن این شعله ابدی، به وقوع پیوسته است. مرقد مطهر سیدالشهدا بارها با خاک یکسان شده، و حتی به آب بسته شده است اما اراده الهی و فطرت پاک انسانی، این پرچم را برافراشته نگهداشته و امروز هم شاهد هستیم با وجود کرونا، شور عاشورایی حتی با عمق و سوز بیشتری در دل دوستداران اباعبدالله علیه السلام زبانه می کشد.

هاشمی افزود: مهمترین وظیفه ما در برابر رسالت حسینی، تبدیل این شور به شعور، و این هیجان به رفتار و خلقیات حسینی است. اباعبدالله الحسین رسالتی نه تنها برای شیعیان و مسلمانان، بلکه برای انسان ها در همه تاریخ داشت، که مسیر رشد و تعالی را برویشان بگشاید، و آنها را به فطرت پاک خویش بازگرداند. اصحاب ویاران حضرت، در سریعترین زمان ممکن این مسیر نجات، و این راه بازگشت به خویشتن خویش، و خداگونه شدن را پیمودند. و اینک نوبت ماست که در زیر بیرق حسینی، در این راه گام برداریم.

وی ادامه داد: از نشانه های درستی و قبولی عزاداری بر سالار شهیدان، تحول و بهبود درونی است پس اگر پس از عاشورا به انسان های بهتر و دارای فضایل اخلاقی، صداقت، درستکاری، وفای به عهد و نیکوکاری بیشتری تبدیل شدیم، سیدالشهدا مهر قبولی بر عزاداریمان زده است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین روز پزشک را به قشر محترم پزشکان، و خادمان بخش سلامت که سخت ترین شرایط را در مقطع فعلی تجربه می کنند، تبریک گفت.

میدانگاه ها رضایت و استقبال شهروندان را در پی دارد

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران هم در این مراسم گفت: میدانگاه ها و پلازاهای شهری سبب جذب شهروندان به فضاهای شهری می شود و این امر در راستای انسان محوری خواهد بود.

علی اعطا افزود: این پروژه از پروژه های ارزشمند سازمان نوسازی و در راستای توسعه محیط شهر است که توسط شهرداری دنبال شده است.

وی در مقایسه این میدانگاه با پلازای میدان ولیعصر گفت: آن پلازا صد روز پس از ایجاد هم سوت و کور بود اما در مورد پلازای امیرکبیر، طی بازدید شخصی اینجانب در روز گذشته مشاهده شد که  با استقبال خوب مردم مواجه شده است.

اعطا ادامه داد: مجموعه میدانگاه امیرکبیر یک روز پیش از افتتاح علاقه و مشارکت مردم را به سوی خود جذب کرده است و چنین فضایی نیاز به برنامه بهره برداری دارد و باید برای آینده آن و بهره برداری از آن برنامه ریزی صورت بگیرد.

به گفته این عضو شورای شهر تهران، این اتفاق سال گذشته در افتتاح پلازای هفت تیر صورت نگرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =