کاوش در ۲ گور دسته جمعی هفت تپه شواهد ناشناخته‌ای از عیلام میانه معرفی کرد

دزفول-ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با اشاره به اهمیت کاوش در ۲ گور دسته جمعی هفت تپه گفت: کاوش در این گورها شواهد ناشناخته‌ای از عیلام میانه به باستان‌شناسان معرفی کرد.

عاطفه رشنویی شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این شناسایی و کاوش، سوالات بیشتری را مطرح کرد که شاید با علم امروز بتوان با دقت بیشتر به آنها پاسخ داد.
وی گفت: در مورد اسکلت‌های هفت تپه، دکتر نگهبان و هیات ایشان گمانه‌هایی را مطرح ساختند ولی نظر قطعی‌تر در مورد آنها به تخصص‌های گوناگون به ویژه در زمینه انسان شناسی بازمی‌گردد. 
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه بیان کرد: درباره الواح سنگی و گلی هفت تپه، اطلاعاتی از نحوه فعالیت در معابد و برگزاری مراسم مطرح شد که ناخواسته ارتباطی را میان اطلاعات ارایه شده و گورهای کاوش شده مطرح ساخت ولی هرگونه نظر دقیق نیازمند مطالعات دقیق و به روز است.

وی افزود: با ادامه کاوش‌ها در هفت تپه و ترجمه بسیاری از متون دیگر از شوش که مشابه با برخی متون هفت تپه بودند، تا حدودی در گمانه‌های قبلی شبهاتی مطرح شد برای مثال در معبد بودن هفت تپه شبهه ایجاد شد، یا نسبت دادن گورها به تپتی اهار پادشاه ایلامی زیر سوال رفت.

وی با بیان اینکه این کاوش‌ها مربوط به ۴۰ سال قبل است، افزود: از برنامه‌های آتی پایگاه انجام مطالعات تکمیلی بر روی شواهد باستان شناسی بدست آمده در کاوش‌های دکتر نگهبان و پاسخ به سئوالات پیش آمده است.

احسان یغمایی باستان شناس اخیرا به رسانه‌ها اعلام کرده در کاوش‌ گوری در ‎هفت تپه(خوزستان) ۲۳ اسکلت از دختران جوان به دست آوردیم که احتمال می‌رود قربانی شده و گردن آنها بریده شده است.

وی با اشاره به کشف گِل‌نوشته‌های متعدد در این منطقه افزود: در بخش‌هایی از گل‌نوشته‌ها توضیح داده شده بود که دختران جوان به صورت خود خواسته خود را تقدیم معبد می‌کردند و در زمان نیاز مانند جنگ و خشکسالی حاضر بودند جان خود را به عنوان هدیه به خدایان تقدیم کنند.

این باستان شناس همچنین بیان کرد: این دختران بنا بر باورهای خود می‌خواستند در آن نیروی ماورا طبیعت ذوب شوند.

هَفت‌تَپه یک محوطه باستانی استان خوزستان در حدود ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر شوش واقع شده و شامل مجموعه‌ای از تپه‌های باستانی‌است که احتمالاً شهر تیکنی یا کابناک از تمدن ایلام را درخود جای داده‌است. گستردگی این محوطه باستانی به مراتب باعث جلب توجه کاوشگران مختلف قرار گرفته‌است. 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =