۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۱:۵۱
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 83918270
۰ نفر

برچسب‌ها

چند خبر گوناگون از یزد

یزد- ایرنا- کمک هیات عزاداری به آزادی زندانیان، کشف گواهینامه جعلی، ایمن سازی مزارع و بررسی پرونده مددجویان محاکم مالی اهم اخبار روز شنبه یزد است .

رییس ستاد دیه یزد گفت: هیات عزاداری پیرو برج یزد در قالب طرح هر هیئت آزادی یک زندانی نسبت به پرداخت ۲۰۰ میلیون ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد به ستاد دیه استان کمک کردند.

اسلام افشون روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی آیینی با حضور پیر غلامان و مداحان  این هیئت این مبلغ به ستاد دیه استان اهدا گردید تا این هیئت نیز در کنار عزاداری خود که با رعایت کامل پروتوکل های بهداشتی برگزار می‌گردد زمینه ساز آزادی زندانیان جرائم غیر عمد باشد.

طرح هر هیئت آزادی یک زندانی طرحی از سوی ستاد دیه استان است که با هدف آزادی زندانیان جرائم غیر عمد و با مشارکت سازمان فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد ، اداره کل زندان‌های استان و خانه صلح و اندیشه یزد برگزار می‌شود.

همچنین در این خصوص ۳۰۰ میلیون ریال هزینه مراسم روضه خوانی اباعبدالله الحسین (ع) به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص یافت.

یکی از مراسم های سنتی و قدیمی یزد مراسم روضه خوانی  در منزل یکی از شهروندان  است که بیش از دو دهه سابقه داشته و هر ساله میزبان مردم و هیئت های عزاداری بوده است .

در سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا برای جلوگیری از انتشار این ویروس منحوس اهالی این منزل تصمیم بر آن گرفته تا مبلغ این مراسم را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص دهند .

پیش از این هیئت‌های استان با حضور در ستاد دیه و کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد به پویش هر هیئت آزادی یک زندانی پیوسته بودند .

***

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی یزد گفت: ماموران پلیس راه راننده خودرو سواری را با گواهینامه جعلی به دادسرا معرفی کردند. 

سرهنگ سیدعلی آسیایی افزود: ماموران پلیس راه، "یزد-کرمان" یک دستگاه پژو۴۰۵ را برای بررسی مدارک متوقف کردند.

وی بیان کرد: ماموران پلیس راه پس از بررسی مدارک راننده متوجه شدند که وی اقدام به جعل گواهینامه کرده که به همین منظور خودرو روانه پارکینگ و راننده متخلف نیز به دادسرا معرفی شد.

آسیایی با بیان اینکه متهم با گواهینامه جعلی در سطح جاده ها تردد داشته است افزود: پلیس راه با نصب دوربین های کنترلی و همچنین حضور موثر گشت های محسوس و نامحسوس در جاده ها تمامی حرکات رانندگان را مدنظر دارد و با رانندگان متخلف نیز برابر قانون، برخورد خواهد کرد.

***

رئیس حوزه قضایی بهاباد گفت: ایمن سازی مزارع و آگاه سازی مردم در خصوص نگهداری درست از احشام و اموالشان، مهمترین مساله در پیشگیری از وقوع جرم است.

 علیرضا ایزدی در کارگاه آموزشی جلوگیری از سرقت احشام و محصولات کشاورزی که با حضور جمعی از کشاورزان این شهرستان برگزار شد بیان داشت: کشاورزان سعی کنند، کارگران مورد اعتماد را در مزارع خود بکارگیرند و از آوردن افراد ناشناس و غیر قابل اطمینان به مزارع و محل های نگهداری احشام خودداری کنند.

این مقام قضایی، پایش تصویری را یکی از راهکارهای جلوگیری از سرقت احشام و محصولات کشاورزی دانست و اظهار داشت: بایستی با همکاری کشاورزان و مسئولان، تجهیزات لازم به منظور پایش تصویری در مکانهای مناسب نصب گردد.

وی استفاده از حصار و درب مناسب را از دیگر راههای جلوگیری از سرقت دانست و تصریح کرد: در صورتی که کشاورزان محترم، محل نگهداری احشام خود را با حصار و سقف مناسب، بسازند و از قفل و بند مناسب برای بستن درها استفاده کنند مسلماً سرقت ها کمتر خواهد شد.

این مقام مسئول هرگونه تلاش و هزینه برای جلوگیری از وقوع جرائم از جمله سرقت را بسیار ارزشمند و حائز اهمیت دانست و عنوان کرد: پیشگیری از وقوع جرم همواره کم هزینه تر و آسان تر از اقدامات پس از وقوع جرم است و علاوه بر آن، تبعات اجتماعی ناشی از وقوع جرم نیز، تا مدتها گریبان گیر جامعه خواهد بود. 

***

 نشست اعضای هیات امنای نمایندگی ستاد دیه استان با بررسی پرونده ۱۰ مددجوی محکوم مالی جرایم غیر عمد در محل دادگستری کل استان برگزار شد.

رئیس کل دادگستری یزد با تشکر از تلاش‌های ستاد دیه به دلیل برگزاری جشن های گلریزان به صورت مجازی و به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا گفت : خوشبختانه طرح بزرگی تحت عنوان هر هیئت آزادی یک زندانی توسط ستاد دیه استان در حال برگزاری است که امیدواریم هیئت ها با استقبال بسیار خوب بتوانند در این طرح مشارکت و زمینه آزادی زندانیان جرائم غیر عمد را فراهم نمایند .

دهشیری در ادامه گفت : امام حسین (ع) الگوی آزادگی و جوانمردی بود فلذا  انتظار میرود عزاداران حسینی نیز با پیروی از سرور و سالار شهیدان در کنار عزاداری خود ، به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد کمک کنند .

همچنین رضا ذوالفعلی نژاد مدیرکل زندانهای یزد و نایب رئیس هیت امناء ستاد دیه استان گفت: استان یزد از ظرفیت خوب  هیئت ها برخوردار است تا جایی که نام حسینیه ایران بر روی این شهر حک گردیده ، که میتوان از این ظرفیت بسیار خوب در حوزه کمک به آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استفاده نمائیم.

در ادامه اسلام افشون مدیر نمایندگی ستاد دیه استان با تشکر از اداره کل دادگستری به دلیل میزبانی این جلسه ، به ارائه گزارش از عملکرد ستاد دیه از ابتدای سال پرداخت .

وی در ادامه  از آزادی ۱۵۶ نفر از محکومین جرائم غیر عمد مالی از ابتدای سال جاری تا کنون خبرداد و گفت : بدهی این محکومین بیش از ۴۷۴ میلیارد ریال بوده که با همت کمیته صلح و سازش ستاد دیه استان یزد و با همکاری شورای حل اختلاف زندان و قضات اجرای احکام بیش از ۴۴۵ میلیارد ریال از این مبلغ را گذشت رضایت مندانه اخذ و تنها با پرداخت ۲۹ میلیارد ریال زمینه آزادی این ۱۵۶ محکوم مالی فراهم آمد.

در ادامه ۱۰  پرونده از مددجویان مشمول کمک از ستاد دیه توسط مدیر نمایندگی قرائت و مصوبات این پرونده ها به امضا اعضاء این جلسه رسید و پیرامون مسائلی همچون پخش تبلیغ های ستاد دیه استان از طریق صدا و سیما و  برگزاری برنامه های مجازی برای ماه محرم گفتگو و تبادل نظر گردید.

این نشست با حضور حداکثری اعضاء به میزبانی رئیس کل دادگستری و رئیس هیات امنا ستاد دیه استان برگزار و ۱۰ پرونده از مددجویان نیازمند که از سوی زندانها معرفی شده بودند مورد بررسی قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =