فقط ۳۰ درصد مردم همدان از سایت هگمتانه بازدید کرده‌اند

همدان- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: تنها ۳۰ درصد مردم این استان از شهر تاریخی هگمتانه مربوط به دوران مادها بازید کرده‌اند.

علی مالمیر روز شنبه در آیین اختتامیه مسابقه عکس «ناگفته‌های هگمتانه» اظهار داشت: با وجود آثار تاریخی بیشماری که در همدان داریم و با توجه به اهمیت این محوطه باستانی اما میزان شناخت مردم از آن متناسب با شان این اثر نیست.

وی خاطرنشان کرد: در کنار وظایف اصلی حفاظت و مرمت، معرفی بناهای تاریخی هم یکی از مهمترین وظایف است و اگر ارزش و اهمیت آثار را نشناسیم نمی‌توانیم در راستای حفاظت آن‌ها دغدغه داشته باشیم و تلاش کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان گفت: زمانی که شناخت خوب از آثار تاریخی و میراث فرهنگی‌ وجود داشته باشد در راستای حفظ بخشی از گذشته خود تلاش خواهیم کرد و خود و دیگران را در راستای حفظ و مطالبه‌گری تشویق می‌کنیم.

مالمیر خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین روش‌هایی که در حوزه معرفی آثار وجود دارد استفاده از مکتب هنر است که می‌تواند آثار را به صورت تاثیرگذار معرفی کند و دیدن عکس‌ها از دریچه دید هنرمندان برای بیننده تازگی دارد.

وی اصافه کرد: می‌توانیم با استفاده از خلاقیت هنرمندان تصاویری را ثبت کنیم که در حال و آینده مورد استفاده قرار گیرد و باعث شود گذشته خود را بهتر بشناسیم، بنابراین عکس‌ها ظرفیت خوبی برای معرفی و ‌تولید محتوای آثار تاریخی هستند.

مدیر پایگاه هگمتانه هم در این مراسم بیان کرد: استارت این مسابقه خرداد امسال با هدف ایجاد تعامل و ارتباط با هنرمندان، گردشگران و ‌دوست‌داران میراث فرهنگی در محوطه تاریخی هگمتانه و با مشارکت علاقمندان میراث فرهنگی آغاز شد.

حسن سلطانی با بیان اینکه ۳۸ نفر با ۱۴۵ اثر در این مسابقه شرکت کرده‌اند، توضیح داد: مشاهده کثرت آثار ارسالی که نمونه‌هایی از برگزیدگان در سالن ترانشه باستان شناسی هگمتانه به نمایش درآمده، قابل تحسین است.

وی بیان کرد: تاثیر دید هنرمندانه یک هنرمند در معرفی هگمتانه که به باور برخی همدانی‌ها به عنوان خرابه‌های هگمتانه حرفی برای گفتن ندارد بسیار زیاد است و مشاهده شد که با بازگشایی رازهای این اثر باستانی جای خود را در مجامع جهانی برای ثبت نمایان کرد.

به گزارش ایرنا، در آیین "ناگفته‌های هگمتانه" نرگس اخوان، امیرمهدی موسوی، رضا زنگنه، زهرا کرمی، مبینا خلیلی، محمد عرفان ورمزیار، زیبا غلامی دلربا، فاطمه محمدی صامت، ناصر ذولفی و اسما رنجبران به عنوان برندگان این مسابقه عکس معرفی شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =