میزان خرید گندم تضمینی در کردستان به بیش از ۷۱۴ هزار تن رسید

سنندج - ایرنا - نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان گفت: میزان خرید مازاد بر نیاز گندم از کشاورزان استان از ابتدای فصل خرید (یکم تیرماه) تاکنون به ۷۱۴ هزار و ۱۵۷ تن رسیده است.

جمال صالحی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۹۲ هزار و ۲۹۰ تن گندم در شهرستان بیجار، ۱۳۳ هزار و ۵۵۳ تن در قروه و ۱۲۵ هزار و ۷۸۵ تن در دهگلان تاکنون گندم از کشاورزان خریداری شده است.

وی اضافه کرد: میزان خرید گندم در شهرستان‌های سقز ۱۰۰ هزار و ۶۶۴ تن، دیواندره ۹۸ هزار و ۳۴۲ تن، کامیاران ۴۰ هزار و ۸۲۱ تن، سنندج ۱۴ هزار و ۸۳ تن، بانه یک هزار و ۳۹۳ تن، مریوان یک هزار و ۱۹۶ تن و سروآباد هم یک هزار و ۳۰ تن است.

نماینده شرکت بازرگانی دولتی کردستان افزود: این میزان گندم از ۴۹ هزار و ۷۵۹ کشاورز در ۸۵ مرکز خرید تضمینی این محصول خریداری شده است.

صالحی با اعلام اینکه آخرین پرداختی بهای گندم خریداری شده در استان مربوط به ۱۵ مرداد، یادآور شد: ۱۳ هزار و ۱۸۲ میلیارد و ۷۴۹ میلیون و ۴۴۷ هزار ریال به حساب کشاورزان استان واریز شده است.

وی میزان رشد خرید گندم در استان طی سال جاری را نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته ۲.۰۹ درصد اعلام کرد و گفت: تاکنون از میزان گندم خریداری شده در استان بیش از ۲۰۶ هزار تن به ۱۰ استان دیگر حمل شده است.

استان کردستان یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارد و تنوع آب و هوایی آن باعث شده یکی از استان‌های موفق در حوزه کشاورزی باشد.

این استان دارای یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی شامل ۸۹۶ هزار و ۲۳۵ هکتار اراضی دیم حدود ۸۸ درصد و ۱۲۱ هزار اراضی آبی حدود ۱۲ درصد است و دارای حدود ۲ میلیون و ۲۱۰ هزار رأس دام سبک (گوسفند و بز) و ۲۰۰ هزار رأس دام سنگین (گاو و گوساله)، ۱۳ میلیون قطعه انواع طیور و ۱۱۶ هزار کندوی زنبور عسل است.

جمعیت بهره بردار کشاورزی کردستان دارای ۱۱۵ هزار نفر است که این جامعه سالانه حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن محصولات کشاورزی تولید می‌کنند که ۳۲۰ هزار تُن از این میزان مربوط به محصولات باغی و باقی نیز مربوط به بخش زراعت است.
تولید سالانه محصولات کشاورزی کردستان نزدیک به ۲ میلیون تُن است که بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تُن آن شامل انواع محصولات زراعی و بقیه باغی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =