رییس اتاق تجارت غزنی: رفع مشکل تعهدات ارزی به همکاری اقتصادی ایران و افغانستان کمک می‌کند

کرمان - ایرنا - رییس اتاق تجارت و صنایع ولایت غزنی کشور افغانستان گفت: ایران با رفع مشکل تعهدات ارزی و تعرفه صادرات به توسعه همکاری‌های دوجانبه اقتصادی ۲ کشور کمک کند.

به گزارش ایرنا ، عبدالمتین قلندری روز شنبه در نشست همکاری‌های تجاری ایران و افغانستان در محل اتاق بازرگانی کرمان افزود: تعهدات ارزی که حکومت از تاجران طلب می‌کند، مربوط به بخش داخلی ایران است و در صورتی که رفع نشود، نمی‌توان تجارت را توسعه داد.

وی با بیان اینکه همکاری اقتصادی از طریق نمایشگاه و تبادل کالا ارتقا می‌یابد، اظهار داشت: درصورتی که خواهان همکاری اقتصادی هستیم، افغانستان را به یک شریک خوب تبدیل کنید و آنان را از مزایای صادرات و واردات خود بهره‌مند کنید.

رییس اتاق تجارت و صنایع غزنی با بیان اینکه تجار افغانستانی صادرات و واردات از کرمان را پیگیری کنند گفت: ظرفیت‌ها را ارتقا دهیم و در این راستا استفاده از کارت‌های صادراتی که اکنون متوقف است نیز فعال ‌شوند.

وی بیان داشت: یک مرکز نمایشگاهی در کابل محصولات کرمان و یک نمایشگاه در کرمان محصولات افغانستان را به نمایش بگذارد و همچنین سرمایه‌گذاری مشترک ۲ کشور دنبال می‌شود.

قلندری افزود: روابط اقتصادی ۲ کشور باید علاوه بر اشتغالزایی، مشکلات اقتصاد ۲ کشور را به‌صورت همزمان رفع کند و در این زمینه گمرکات ایران هماهنگی با افغانستان ندارد و با کاهش تعرفه‌های صادراتی، حق ایران در همسایگی با افغانستان بیش از صادرات کنونی تحقق می‌یابد .

وی تصریح کرد: مشکلات همکاری‌های تجاری را باید حکومت‌ها رفع کنند که پس از آن اتاق های بازرگانی کاربرد دارند و در شرایطی که همه کشورها به علت کرونا مرزها را بستند، تمامی روز بنادر ما با ایران باز بوده و ایران به افغانستان در شرایط دشوار کرونا کمک کرد.

رییس اتاق تجارت و صنایع غزنی افغانستان گفت: ایجاد اتاق های بازرگانی مشترک برای تبادل تجاری و بازاریابی ۲ کشور لازم است و این مجموعه و تاجران زمانی می‌توانند موفق شوند که بخش دولتی و استاندار کرمان قوانین مناسبی را برای سرمایه گذاران اجرا کند.

وی ادامه داد: ما در استان‌ها صلح پایدار داریم و از حاشیه این صلح برای توسعه اقتصادی افغانستان استفاده می‌کنیم و مهاجران بر اساس فشارهای ناامنی چهار دهه خانه و کاشانه خود را در این کشور از دست دادند لذا با توسعه فعالیت‌های اقتصادی در کنار سرمایه‌گذاری در ایران می‌توان ایجاد اشتغال کرد.

قلندری عنوان کرد: استان کرمان ۴۰۰ هزار نفر افغانستانی را میزبانی می‌کند و این آمار در حالیست که برخی استان ورود اتباع را ممنوع اعلام کرده‌اند.

وی افزود: رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی این استان تلاش‌های بسیاری کردند و در نشست با مسئولان ملی بخشی گسترده از مشکلات اتباع را رفع کردیم.

ولایت غزنی به مرکزیت شهر «غزنی» یکی از سی و چهار ولایت در جنوب افغانستان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =