عزاداری محرم در فرخشهر چهارمحال و بختیاری متفاوت از سالهای قبل برگزار می‌شود

شهرکرد- ایرنا- برخی از فعالان هیاتهای عزاداری در فرخشهر چهارمحال و بختیاری با توجه به شیوع ویروس کرونا تصمیم گرفته‌اند آیین‌های عزاداری در این شهر را متفاوت‌تر از سالهای قبل برگزار کنند.

در سالهای قبل در دومین روز از ماه محرم، کاروان تعزیه‌خوانان و شبیه‌خوانان در خیابانهای این شهر به راه می‌افتد که امسال به دلیل شیوع کرونا این کاروان راه‌اندازی نشد.

برخی از فعالان هیاتهای عزاداری نیز پیشنهاد داده‌اند که امسال عزاداری از بلندگوهای هیات‌ها و مساجد پخش شود و مردم عزادار روی پشت‌بام خانه‌ها به عزاداری بپردازند.

رییس شورای شهر فرخشهر با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: برخی از هیات‌ها پیشنهاد دادند که برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم به پشت‌بام و بالکن منازل منتقل شد.

محمدرضا سمیع روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به دستورالعمل ستاد ملی کرونا مبنی بر جلوگیری از راه‌اندازی دسته‌های عزاداری، هیچ‌گونه دسته عزاداری زنجیرزنی و سینه‌زنی در سطح خیابان‌ها به حرکت در نمی‌آید.

وی از اجرای طرح هر خانه یک حسینیه در شهر فرخشهر خبر داد و گفت: در این طرح صوت مراسم عزاداری هیات‌های عزادارای از پشت‌بام مساجد و هیاتهای عزاداری پخش و اهالی شهر فرخشهر با حضور در پشت بام و بالکن منازل به عزاداری می‌پردازند.

سمیع افزود: هم‌اکنون در شهر فرخشهر نزدیک به ۴۰ هیات عزاداری فعال است.

مسوول یکی از  هیات‌های عزاداری شهر فرخشهر و یکی از اعضای هیات تعزیه خوانی استان چهارمحال و بختیاری با توجه به اهمیت بحث سلامت عزاداران گفت: برپایی مراسم عزاداری دهه اول محرم با پخش صوت مراسم عزاداری از هیات‌های مختلف در سطح شهر فرخشهر به پشت‌بام و بالکن منازل منتقل می‌شود.

سید محمد طاهریان افزود: براساس برنامه‌ریزی انجام شده، مسوولان هیات‌های عزاداری با رعایت اصول بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی برای بهره‌گیری تمام مردم شهر، صوت مراسم در هر محله از پشت‌بام هیات پخش و مردم و عزاداران با حضور در بالکن و پشت‌بام منازل خود به عزاداری می‌پردازند.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی چهارمحال و بختیاری با اشاره به شیوع ویروس کرونا و ممنوعیت برگزاری آیین‌ها و سنت‌های خاص در مناطق مختلف استان مانند خیمه سوزان، آقا سلام، شام غریبان، برپایی دسته‌های زنجیر و سینه‌زنی و شیرخوارگان گفت: مراسم عزاداری  دهه اول محرم امسال با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و اصول بهداشتی در فضای باز و در کمتر از  ۲ ساعت برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام عزیزالله میراحمدی افزود: این مراسم در قالب قرآن خوانی، مداحی و سینه‌زنی به صورت ایستا و بدون حرکت برگزار می شود.

میراحمدی افزود: برپایی مراسم عزاداری در امکان پرتراکم و محلات مختلف به پشت بام منازل و بالکن‌ها و یا در محلات مختلف در فضای باز و مدت زمان محدود برگزار می‌شود که از تجمع و شیوع ویروس خودداری شود.

وی با تاکید بر اینکه این طرح یک برنامه پیش نهادی در سطح شهرفرخشهر است، افزود: در این طرح،هیاتهای مذهبی با اجرای مدحی و پخش صوت از پشت‌بام مساجد و هیاتهای مذهبی از تجمع افراد جلوگیری و مراسم عزاداری به پشت بام و بالکن منازل برده می‌شود.

وی، به اجرای طرح "هر خانه یک حسینیه" در استان اشاره کرد و گفت: برپایی آیین عزاداری خانوادگی اهداف اجرای این طرح در استان است.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین اعلام ستاد ملی کرونا، چهارمحال و بختیاری همچنان در وضعیت هشدار شیوع ویروس کرونا قرار دارد.

ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =