عملکرد ناجا در اقامه عزای حسینی با توجه به شرایط پیش آمده قابل تقدیر است

تهران- ایرنا- عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: عملکرد نیروی انتظامی و عقیدتی سیاسی ناجا در اقامه عزای حسینی با توجه به شرایط پیش آمده در کشور قابل تقدیر است.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ناجا، آیت الله سید احمد خاتمی در جلسه شورای عمومی سازمان عقیدتی سیاسی ناجا ضمن بزرگداشت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین و یاران باوفایش، افزود: سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی با حضور حجت الاسلام و المسلمین ادیانی که با کوله باری از تجربه به نیروی انتظامی آمد و با همکاران با انگیزه ای که در کنار ایشان هستند، کار های بزرگی انجام داده که مشهود است و افق روشنی پیش روی مجموعه نیروی انتظامی است.
عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری تاکید کرد: باید به صورت مداوم و مستمر بر دانش دینی و اجتماعی و سیاسی کارکنان نیروی انتظامی افزوده شود و مورد دیگر این که به مسائل اخلاقی اهمیت بدهید، اخلاق عملی را ترویج دهید، زیرا اخلاق عملی سازنده است.  
امام جمعه موقت تهران داشتن بصیرت و ارتقاء آن را برای کارکنان نیروی انتظامی با اهمیت دانست و گفت : هر مسئله بدیع و جدید سیاسی و اجتماعی که مطرح می شود؛ باید مسئولین مربوطه آن را تبیین کنند.  به عنوان مثال،  مکانیزم ماشه که این روز ها آمریکا به دنبال طرح آن در شورای امنیت است و یا مسئله عادی سازی روابط امارات و اسرائیل که موجب باز شدن پای این غده سرطانی به منطقه می شود از مسائل مهم سیاسی است که نیاز به تبیین و تشریح برای کارکنان نیروهای مسلح دارد.
آیت الله خاتمی یکی از روش های تبیین را برگزاری جلسات پرسش و پاسخ عنوان نمود و گفت : البته پرسش و پاسخ شرطی دارد و آن این است که باید پاسخ دهنده توانمندی و علم کافی به موضوع را داشته باشد و خود نیز اهل بصیرت باشد.  
وی اهمیت بصیرت  داشتن را برای نیرو های مسلح بیشتر از سایرین دانست و افزود : اگر یک نیروی نظامی و انتظامی حرفی بزند که از روی بصیرت نباشد مخالفین و دشمنان این حرف را به عنوان سند استنباط می کنند و از آن بهره برداری خواهند کرد.
این استاد حوزه در بخش دیگری از صحبت های خود به اهمیت تعصب انقلابی اشاره و خاطرنشان کرد: تعصب انقلابی نشان می دهد که ما دو نوع انقلابی داریم یک انقلابی به معنای عام، که نظام، انقلاب، امام و رهبری را دوست دارد و یک انقلابی به معنای خاص که گوش به فرمان ولایت است و توّلی و تبرّی و عمل خود را  مطابق اوامر ایشان تنظیم کند.
وی افزود: خیلی از انقلابی ها توّلی دارند اما تبرّی ندارند، مثلا یکبار از کلمه فتنه در صحبت های خود استفاده نکردند، یکبار کلمه بصیرت را نگفته اند و از این نمونه افراد فراوان داریم و آنچه اهمیت دارد تعصب انقلابی است که این نیز باید در مجموعه نیروی انتظامی گسترش یابد.
آیت الله خاتمی گفت: فرماندهی کل قوا با ولی فقیه است و مشروعیت تک تک نیرو های مسلح به این ولایت و فرماندهی است و نیروی انتظامی به عنوان یک نیروی اجتماعی باید مطابق نگاه و نظر رهبری عمل کند، مثلا مردمی بودن را در عرصه های مختلف مانند خدمت رسانی به مردم، تقویت کنید، یکی از نمودهای این خدمت رسانی حضور در رزمایش مواسات بود که به حمدالله نیروی انتظامی خوب عمل کرد.

ایشان با اشاره به آیات و روایات در باره نحوه برخورد با متخلفان گفت: بالاخره ممکن است تخلف پیش بیاید، اما اینکه چه باید کرد اهمیت دارد، این واضح است که نباید از کنار تخلف گذشت، ولی باید طوری عمل بکنیم که فردی که تخلفی انجام داده همه درها را بروی خود بسته نبیند و راه بازگشت را برای خود باز بداند. خانه روحانیت خانه امید است و دفتر عقیدتی سیاسی هم باید دفتر امید باشد این را برای خود فرض بدانید.
امام جمعه موقت تهران مسئله خانواده نیروهای مسلح را مهم و کلیدی خواند و گفت: همسر و فرزند ضمیمه انسان هستند و همانگونه که در گزینش دقت می شود پس از گزینش هم باید به مسئله خانواده کارکنان اهمیت داده شود تا خدای ناکرده زمینه مسائل سوء فرهنگی و اخلاقی در بین خانواده ها وجود نداشته باشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به تولیدات فاخر فرهنگی در عقیدتی سیاسی بیان داشت: اگر قرار است ما عملکرد نیروی انتظامی را نشان دهیم یکی از بهترین روش ها همین عرصه هنر است، با هنر میتوان چهره مردمی نیروی انتظامی را نشان داد.  
وی ادامه داد: عقیدتی سیاسی باید تجلّی دین باشد و یکی از دلایل تاسیس آن این بود که دین را به داخل نیرو های مسلح بیاورد.  
آیت الله خاتمی مجموعه اقدام های صورت گرفته در عقیدتی سیاسی را خوب و مفید ارزیابی نمود و ابراز امیدواری کرد، این مجموعه روند فعلی را به صورت جهادی و با شدت بیشتر دنبال نماید.

در ابتدای این برنامه حجت الاسلام و المسلمین سید علیرضا ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ناجا ضمن تسلیت ایام ماه محرم گفت: در بحث بصیرت سیاسی و اجتماعی در مجوعه نیروی انتظامی شاهد تحول شگرفی هستیم.
وی افزود: در گذشته کار های خوبی انجام شده اما مواردی هم بوده که مورد غفلت واقع شده است از جمله اینکه سازمان عقیدتی سیاسی به یک سازمان اجرایی و اداری تبدیل شده بود و ما برنامه هایی داریم که با تغییر شیوه نامه و اصلاح روند، آن را به یک سازمان محتوایی تبدیل کنیم.
رئیس سازمان عقیدتی  سیاسی ناجا از جمله این موارد را اصلاح شیوه نامه‌های گزینش روحانیان و کارکنان سازمان، اصلاح شیوه نگارش برنامه ها و اجرای آن و اصلاح مناسبات اداری عنوان کرد و گفت: در این خصوص اقدامات خوب و موثری صورت گرفته و برنامه هایی نیز پیش رو داریم
 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =