استاندار: کرمان از سرمایه‌گذاران افغانستانی حمایت می‌کند

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان گفت: کرمان آمادگی کامل برای حمایت از سرمایه گذاران و تجار افغانستانی را دارد و از فعالان اقتصادی ۲ کشور درخواست می کنیم که از این فرصت به‌نحو مطلوب استفاده کنند.

به گزارش ایرنا ، محمدجواد فدائی روز شنبه در نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی کرمان و افغانستان افزود: مشکل طولانی مدت اقامت اتباع خارجی و مجوز استفاده از وانت‌بار توسط اتباع در دست اقدام استانداری کرمان قرار دارد و زمینه به خوبی برای فعالیت مشترک فراهم شده است.

وی اظهار داشت: افتتاح اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان در کرمان یک گام موثر برای رسیدن به‌افق ها محسوب می‌شود و امیدواریم شاهد روابط بهتر در موضوعات اقتصادی بین استان کرمان و افغانستان باشیم.

استاندار کرمان گفت: در شرایطی قرار داریم که محدودیت های بسیاری از سوی کشورهای دیگر به ما تحمیل شده لذا بهترین روش مقابله با تحریم‌ها با وجود اشتراکات بسیار بین ۲ کشور، همکاری تجاری با کشورهای دوست و همسایه از جمله افغانستان است.

وی بیان داشت: مسایل و مشکلات اقتصادی ایران و استان کرمان را می‌توانیم از این راه، حل کنیم و در حوزه‌های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می‌توانیم با کشور افغانستان همکاری داشته باشیم و سرمایه گذاری این کشورها در کاهش نرخ بیکاری و افزایش درآمد برای ۲ کشور امری مهم است.

فدائی ادامه داد: یکی از موضوعات رفع موانع صادرات به افغانستان است و در این زمینه اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان امروز در کرمان افتتاح می‌شود که امیدواریم بتواند نقشی موثر در توسعه اقتصادی ۲ کشور داشته باشد.

وی افزود: بر اساس آمار واردات افغانستان در سال هشت میلیارد دلار است که ایران نزدیک به ۲۵ درصد واردات افغانستان را در اختیار دارد.

استاندار کرمان گفت: سهم استان کرمان تنها یک درصد از صادرات ایران به کشور افغانستان است که نسبت به ظرفیت‌ها، آماری بسیار اندک محسوب می‌شود و باید صادرات ۲۰ میلیون دلاری کرمان را به ۲۰۰ میلیون دلار در سال افزایش دهیم که امری شدنی است. 

وی با بیان اینکه افغانستان محصولاتی ازجمله صنایع فلزی و منسوجات را واردات می کند که کرمان تولیدکننده این نوع کالاها است تصریح کرد: صادرات حلقه مفقوده و موانع اقتصاد استان کرمان در تولیدات به خصوص در منطقه جنوب کرمان محسوب می‌شود.

فدائی تاکید کرد: افغانستان به‌عنوان یکی از بازارهای هدف صادراتی و در مرحله بعد نقش ترانزیتی این کشور برای استان کرمان و ایران بسیار با اهمیت است.

وی با بیان اینکه اشتغال فرامرزی یکی از سیاست های دولت در استان کرمان است گفت: با وجود مشکلات کمبود علوفه و آب در استان کرمان، با سرمایه‌گذاری در در کشت علوفه ‌و دامداری افغانستان می‌توان جای بخشی از واردات استان را پر کنیم که این امر بسیار مطلوب است.

وی عنوان کرد: توسعه تولید در استان‌های غریی افغانستان برای ۲ کشور می‌تواند مفید باشد و بخشی از واردات را از این حوزه می‌توانیم تامین کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =