رییس اتاق بازرگانی ایران: زیرساخت های مرزی در خوزستان باید ارتقا پیدا کنند

اهواز- ایرنا- رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: در حوزه تجارت خارجی موضوعی که باید با جدیت به آن توجه شود، ضرورت ارتقای زیرساخت‌های مرزی در استان خوزستان تا حد مطلوب است.

به گزارش ایرنا غلامحسین شافعی روز شنبه در نشستی ویدئوکنفرانس با هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اهواز به نقش تاریخی استان خوزستان اشاره‌کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که جایگاه این استان در نظر ایرانی‌ها بسیار والا و با اهمیت است.

رییس اتاق بازرگانی ایران تصریح‌کرد: خوزستان در مقاطع مختلف، نقش تاریخی خود را در دفاع از کشور به خوبی ایفا کرده و همین باعث شده تا در هرکجای کشور که هستیم؛ خود را مدیون این استان بدانیم.

شافعی اضافه‌کرد: قطعا در این ارتباط، همچنان نتوانسته‌ایم رسالت خود را به نحو مطلوب درباره خوزستان عملی کنیم و باید این موضوع مورد توجه قرار بگیرد.

وی به موقعیت ویژه و استراتژیک استان خوزستان در زمینه تجارت با دیگر کشورها اشاره کرد و گفت:  این استان منفذ و پنجره فعال اقتصاد خارجی ایران است و شاهد بودیم که در دهه ۶۰ اکثر بار اقتصاد کشور بر دوش خوزستان بود.

رییس اتاق بازرگانی ایران ادامه‌داد: نقش اقتصادی که خوزستان در دوران جنگ برای کل کشور ایفا کرد غیرقابل انکار است و امروز لازم است به واسطه این خدمات، بیش از پیش خوزستان را مورد توجه قرار دهیم.

وی استان خوزستان را به لحاظ مزی متفاوت با دیگر استان‌های کشور عنوان‌ کرد و گفت: این استان دارای مرزهای تجاری زمینی و آبی ویژه و بسیار با اهمیتی است که در انجام فعالیت‌های اقتصادی با همسایگان ایران بسیار تاثیرگذار است.

 شافعی افزود: در راستای خدمت هرچه بهتر و بیشتر به خوزستان لازم است مهمترین مسلئه این استان در حوزه تجارت خارجی، ساماندهی و ارتقای شاخص‌ها و زیرساخت‌های مرزی، مورد توجه همگان بخصوص دستگاه‌های اجرایی مرتبط قرار بگیرد.

رییس اتاق بازرگانی ایران این موضوع را به عنوان یک مطالبه جدی بخش خصوصی دانست و گفت: سرمایه گذاری‌هایی که در این بخش از مرزها لازم است می‌تواند در آینده به توسعه فعالیت‌های تجاری کشور منجر شود.

 وی همچنین در بخش دیگری از این نشست، اقدامات صورت گرفته در راستای خدمت به فعالان اقتصادی و بخش خصوصی را برجسته خواند و گفت: این خدمات و فعالیت ها در راستای فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی استان خوزستان باید همواره ادامه داشته باشد.

شافعی همچنین به پیگیری های صورت گرفته در زمینه رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان و همچنین مشکلات تامین مواد اولیه ویژه واحدهای تولیدی اشاره‌کرد و گفت: این اقدامات با مشاوره‌ها و همراهی‌هایی که صورت گرفته در سطح ملی مورد پیگیری قرار گرفته و برخی از آنها، نتایجی را هم درپی داشته‌اند که از جمله آن فرصت مجدد به صادرکنندگان برای انجام تعهدات ارزی است.

وی تصریح کرد: از اتاق بازرگانی اهواز خواسته می شود همواره با تلاش و کوشش به مسیری که در آن قرار دارد ادامه دهد تا خدمات مطلوب تری به بخش خصوصی استان ارائه گردد.

استان خوزستان دارای ۲ گذرگاه مرزی زمینی با کشور عراق است. صادرات کالا از مرز چذابه در حال حاضر طی طول هفته و مرز شلمچه نیز در روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته انجام می‌گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =