رییس اتاق کرمان: بازرگانان کرمانی به‌تناسب بازارهای جدید افغانستان وارد عمل شوند

کرمان - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: برخی باورهای اشتباه بازرگانان کرمانی نسبت به افغانستان باید تغییر یابد و به تناسب بازارهای جدید صادراتی وارد عمل شوند.

به گزارش ایرنا ، سیدمهدی طبیب‌زاده روز شنبه در نشست همکاری تحاری ایران و افغانستان با حضور سفیر این کشور و استاندار کرمان در اتاق بازرگانی کرمان افزود: تجار کرمانی در راستای توسعه صادرات، در نمایشگاه تجاری کابل ابتدای مهرماه امسال، حضوری فعال، بدون ترس و پررنگ، با گستردگی و تنوع محصولات داشته باشند. 

وی اظهار داشت: تجار افغانستانی هم این دیدگاه را به ایران داشته باشند که در ادامه آن زمینه سرمایه‌گذاری افغانستان و کرمان و توسعه اقتصادی ۲ کشور محقق شود.

طبیب‌زاده با اشاره به اینکه تمرکز ویژه بر کشورهای همسایه در حوزه مراودات تجاری داریم، گفت: روزهای آینده ۲ ملاقات با مقامات پاکستانی در راستای فعالیت‌های تجاری ترتیب داده شده و مبادلات تجاری کرمان با کشورهای قطر، عمان و روسیه، عراق در حال انجام است. 

وی افزود: توسعه تجارت فرایندی زمان‌بر است لذا ابتدا باید زیرساخت‌های مناسب آن را آماده کنیم تا صادرات توسعه یابد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی استان کرمان بیان داشت: حجم همکاری‌های تجاری استان کرمان با کشور دوست و همسایه افغانستان در ۲ سال گذشته بی‌سابقه ارزیابی می‌شود.

وی گفت: تمرکز ما بر کشورهای همسایه به ویژه افغانستان است زیرا اشتراکات فرهنگی و اجتماعی فراوانی با این کشور داریم و حضور موثر مهاجران افغان یکی از مزیت‌ها و فرصتی مناسب تلقی می‌شود که باید به نحو احسن از این موارد در جهت توسعه استان بهره‌برداری شود.

طبیب‌زاده تصریح کرد: تجار خوشنام افغانستانی در کرمان حضور دارند که این فعالان اقتصادی به‌عنوان حلقه واصل با این کشور می‌توانند مبادلات تجاری ما را در شرایط تحریم‌ها تقویت کنند و در این زمینه معدن زمینه گسترده‌ای از فعالیت‌های مشترک کرمان و افغانستان را در خود جای داده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =