شهردار: رفع مشکلات بازارچه صنایع دستی مهریز پیگیری می‌شود

یزد- ایرنا- شهردار مهریز گفت: رفع مشکلات بازارچه صنایع دستی با همکاری دستگاه‌های اجرایی و بخش‌خصوصی پیگیری و برای استفاده مردم و مسافران با رعایت نکات بهداشتی اقدام می‌شود.

به گزارش ایرنا، امیر حمزه زارع زاده روز شنبه در جلسه بررسی مشکلات این بازارچه افزود: این محل سال گذشته در فضایی سنتی مورد بهره‌برداری قرار گرفت ولی به دلیل نبود برخی زیرساخت‌ها همچنان بی‌رونق است.

وی ادامه داد: هم‌اکنون به دلیل مشکلات سرمایشی، گرمایشی و روشنایی بازارچه و مرکز آموزشی صنایع دستی این شهرستان رونقی ندارد و برای حل آن در کنار شهرداری به همکاری سایر بخش‌ها نیاز است.

این مسوول خاطر نشان کرد:  توسعه زیرساخت‌های آب و برق، نصب حفاظ به منظور جلوگیری از تردد موتورسیکلت‌ها، نصب دوربین‌های مدار بسته برای امنیت بیشتر، آزادسازی فضای اطراف برای نمای بیشتر بازارچه و نصب تابلو در میادین شهر از جمله اقداماتی است که برای رونق این مکان نیاز است.

زارع زاده با اشاره به اینکه همکاری هنرمندان در اجرای هرچه سریع‌تر طرح و حل مشکلات ضروری است یادآور شد: رفع مسائل بازارچه صنایع دستی در دستور کار فرمانداری، شهرداری شهرستان قرار گرفته تا مکانی مناسب برای هنرمندان فراهم شود.

اکنون رشته‌های صنایع دستی چاقوسازی، سنگ تراشی و ترکه‌بافی شهرستان در فهرست آثار ملی ثبت شده و به دنبال ثبت دیگر صنایع بومی محلی هستند که نقش مهمی در حفظ و احیای آنها دارد.

سایر رشته‌های فعال منطقه شامل گیوه بافی، تخت کشی، قالی بافی، معرق کاری، منبت کاری، سرمه دوزی و کار روی چوب و شیشه است که  حدود ۱۵۰ نفر از زنان و مردان علاقه‌مند در حوزه شهری و در برخی روستاهای بخش مرکزی به آن اشتغال دارند.

صنایع دستی نوعی محصول است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته شود، معمولاً این کلمه به روش‌های سنتی تولید کالا اطلاق می‌شود. لوازمی که به صورت تولید انبوه و یا با ماشین آلات مختلف ساخته شوند جزو صنایع دستی نیستند.

بدون شک این آثار با معرفی فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه، نقش مهمی در ایجاد اشتغال و تولید پایدار و توسعه دارد و باید بیش از گذشته برای احیای آن تلاش شود.

مهریز که بنای اولیه آن را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی به قبل از اسلام نسبت می‌دهند ۶۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی دارد که تاکنون ۱۰۰ مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مهریز در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =