فاصله کوتاه بوشهر تا خط پایان بی نیازی به فضای ورزشی

بوشهر-ایرنا- با توسعه ۹۰ درصدی سرانه فضای ورزشی استان بوشهر در دولت تدبیر و امید این استان تا رسیدن به خط پایان بی نیازی به احداث این اماکن فقط چند پروژه نیمه تمام فاصله دارد که تا پایان کار دولت دوازدهم با بهره‌برداری از آنها برای سال‏‌های متمادی در این زمینه بی نیاز خواهد شد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر روز شنبه در سالن کنفرانس شهدا ایرنا در جمع خبرنگاران گفت: این اداره کل در هفت سال فعالیت دولت تدبیر و امید با تعامل و همدلی موجود در سطح استان و کمک‎های مقام عالی دولت اقدام‌‏های ارزشمندی در بخش‎های سخت و و نرم افزاری حوزه ورزش انجام داده‌است.

احمد بهروزیان فرد افزود: طوریکه سرانه ورزش استان بوشهر تا سال ۹۲، ۶۴ سانتی‌متر مربع بود که اکنون با افزایش حدود ۹۰ درصدی این میزان به ۱۱۵ سانتی‌متر مربع افزایش یافته‌است.

بهروزیان فرد گفت: همچنین این استان در بخش احداث زیرساخت‏‌های ورزشی بویژه در پروژه زمین چمن مصنوعی در سطح کشور به عنوان الگو معرفی شده‌است.

برخورداری همه روستاهای با جمعیت ۵۰۰ نفر از زمین چمن مصنوعی 

وی ادامه داد: در استان بوشهر در هفت سال گذشته ۳۱۷ زمین چمن مصنوعی فوتبال احداث شده است در حالی که شمار این زمین‌ها تا سال ۹۲ تنها ۶ زمین بود.

بهروزیان فرد اظهار داشت: همچنین تا سال ۹۲ مجموع زمین‎های چمن مصنوعی بزرگ استان بوشهر ۲ زمین بود که اکنون با افزایش ۱۲۰ درصدی به ۲۴ زمین افزایش پیدا کرده‌است.

وی اضافه کرد: درحالی که تا آغاز فعالیت دولت تدبیر و امید تنها یک زمین چمن روستایی در استان بوشهر وجود داشت اما در زمان حاضر تمامی روستاهای بالای ۵۰۰ نفر جمعیت این استان دارای زمین چمن مصنوعی فوتبال هستند.

بهروزیان فرد یادآور شد: تا سال ۹۲ در مجموع  ۱۶ سالن ورزشی روستایی  و ۷۷ سالن ورزشی شهری در استان بوشهر وجود داشت که در هفت سال گذشته با احداث ۳۷ سالن جدید به شمار آنها به ۱۳۰ سالن افزایش یافته‌است.

احداث هشت خوابگاه ورزشی و سه استخر سرپوشیده در دولت تدبیر و امید 

وی گفت: استان بوشهر تا پیش از دولت تدبیر و امید تنها  دارای ۲ خوابگاه ورزشی بود ولی اکنون تمامی شهرستان‌های ۱۰ گانه این استان از خوابگاه ورزشی برخوردار شده‌اند.

بهروزیان فرد اظهار داشت: شمار استخرهای سرپوشیده استان بوشهر نیز تا پیش از سال ۹۲ تنها ۲ استخر بود که اکنون شمار آنها به پنج استخر افزایش پیدا کرده‌است.

وی گفت: همچنین در این مدت استخر سرپوشیده کوثر بوشهر نیز ۸۰ درصد نوسازی شد و اکنون در تراز یک استخر بین المللی محسوب می‏‌شود.

بهروزیان فرد ادامه داد: این استخر پس از گذشت پنج سال از افتتاح  تاکنون ۳۰ هزار ورزشکاری بوشهری در آن آموزش‏‎های مربوط به رشته شنا را فراگرفتند.

ایجاد ظرفیت میزبانی ملی و بین‌المللی در ۱۵ رشته ورزشی

وی گفت: استان بوشهر تا پیش از سال ۹۲ امکان میزبانی در مسابقات ملی و بین‌المللی در هیچ رشته ورزشی را نداشت ولی اکنون با مجموعه‏‌های ورزشی و خوابگاه‏‌های احداث شده در ۱۵ رشته ورزشی قابلیت میزبانی مسابقات ملی و حتی بین‌المللی را دارد.

بهروزیان فرد ادامه داد: در زمان حاضر مجموعه فوتبال ساحلی بوشهر به گواه فوتبالیست‎های خارجی که قالب تورنمت بین‌المللی فوتبال ساحلی به استان آمدند جزو پنج مجموعه برتر دنیا محسوب می‏‌شود.

وی عنوان کرد: تا پیش از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ۱۳۷ پروژه ورزشی نیمه تمام با نیاز اعتباری بیش از یکهزار میلیارد ریال در استان بوشهر وجود داشت که در هفت سال گذشته شمار قابل توجهی از آنها به سرانجام رسیده و تا پایان دولت دوازدهم پرونده پروژه‌های نیمه تمام ورزشی در این استان بسته خواهد شد.

بهروزیان فرد ادامه داد: در دولت تدبیر و امید استادیوم ۱۵ هزار نفری شهید مهدوی که پس از گذشت ۱۱ سال از آغاز احداث آن نیمه تمام مانده بود به طور کامل به سرانجام رسید .

احداث ۱۰۳ خانه ورزش روستایی، سه پیست تارتان و سه برابر شدن زمین‌های ورزش ساحلی 

وی اضافه کرد: شمار زمین‎های ورزش‌های ساحلی استان بوشهر نیز تا سال ۹۲، تنها ۲ زمین بود که کنون به سه برابر ( ۶ زمین) رسیده‌است.

مدیر کل ورزش و جوانان استان بوشهر گفت: این استان بوشهر تا پیش از آغاز به کار دولت تدبیر و امید پیست تارتان نداشت ولی اکنون سه پیست تارتارن استاندارد  در شهرستان‌های بوشهر و دشتستان احداث شده‌است.

وی افزود: همچنین تا سال ۹۲ حتی یک خانه‏ ورزش روستایی در این استان وجود نداشت اما طی هفت سال گذشته ۱۰۳ خانه ورزش روستایی در این استان راه‎اندازی شده‌است.

افتتاح ۱۲ طرح ورزشی در هفته‌های دولت و تربیت بدنی امسال در بوشهر 

بهروزیان فرد یادآور شد: در هفتههای دولت و تربیت بدنی در سال جاری هر کدام ۶ پروژه ورزشی در این استام موردبهره‌‏برداری قرارمی‏‎گیرد.

وی افزود: پروژه‏‎های ورزشی استان بوشهر در هفته دولت شامل شامل سالن ورزش‌های باستانی امیرالمومنین(ع) بوشهر، سالن ورزشی شهدای تنگک، خانه روستایی بابامبارکی شهرستان جم، خوابگاه ورزشکاران ، زمین مینی فوتبال کناری دیر و  زمین چمن مصنوعی بادوله دشتی است.

بهروزیان فرد گفت: طرح‎های ورزشی هفته تربیت بدنی نیز شامل نخستین استخر سرپوشیده اهرم، سالن ورزشی بانوان دیلم،  وابگاه ورزشکاران خورموج، سالن ورزشی باغان، زمین چمن مصنوعی بنک شهرستان کنگان و زمین چمن بخش ریز شهرستان جم است.

نخستین سالن ورزش‌های باستانی در بوشهر

وی ادامه داد: نخستین سالن باستانی استان بوشهر نیز در هفته دولت امسال به بهره‏‌بردای می‏‌رسد و پیش بینی شده تا یک سالن باستانی دیگر نیز در یکی از شهرستان‎های استان بوشهر احداث شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر گفت: در اجرای ماده ۲۷ نیز احداث ۲ پروژه ورزشی نیمه تمام استان بوشهر به ارزش ۶۰ میلیارد ریال به بخش غیر دولتی واگذار شده‌است.

وی تاکید کرد: سنددار کردن اماکن ورزشی استان بوشهر یکی از اولویت‌های مهم اداره کل ورزش و جوانان استان است که در این ارتباط تاکنون شمار قابل توجهی از آنها سنددار ‌شدند.

بهروزیان فرد یادآور شد: زمین جوار مجموعه ورزشی شهید صدوقی به مساحت چهار هزار متربع که سال‏‌های سال از مالکیت اداره کل ورزش خارج شده بود با پیگیری‌‏های مستمر صورت گرفته بزودی مالکیت آن به نام اداره کل ورزش و جوانان استان بازگردانده خواهد شد.

آغاز عملیات اجرایی سه پروژه سفر رئیس جمهوری به بوشهر 

وی ادامه داد: احداث پیست قایقرانی بوشهر به عنوان نخستین پیست بین‌المللی ایران از روز گذشته  آغاز شد که اعتبار فاز نخست آن ۵۷۰ میلیارد ریال و از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری است.

بهروزیان فرد عنوان کرد: همچنین عملیات اجرایی سالن ورزشی چندمظوره سه هزار نفری بوشهر در مجموعه ورزشی شهید نادر مهدوی با ۳۶۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز شده‌است که ۲۰۰ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری تامین خواهد شد.

وی اظهار داشت: مدت اجرایی این پروژه ۲ سال است که در صورت تامین اعتبار امکان احداث آن ظرف مدت ۱۸ ماه نیز وجود دارد.

بهروزیان فرد ادامه داد: عملیات اجرایی خانه ژیمناستیک استان بوشهر نیز با ۲۲۰ میلیارد ریال اعتبار سفر رئیس جمهوری تامین می‏‌شود.

فاصله کوتاه بوشهر تا بی نیازی به فضای ورزشی 

بهروزیان فرد گفت: با اجرای پروژه‌‏های یاد شده پیش بینی می‌شود استان بوشهر برای سال‌های متمادی بی نیاز به احداث اماکن ورزشی جدید باشد.

وی عنوان کرد: از لحاظ دسترسی به فضای ورزشی تا پیش از سال ۹۲ متوسط دسترسی هم استانی‎ها تا یک مکان ورزشی یک ساعت بود که با افزایش زیرساخت‎های احداثی اکنون به ۱۰ دقیقه رسیده‌است.

رشد چشمگیر شمار ورزشکاران، ملی پوشان و مدال‌آوران

وی بیان کرد: تا سال ۹۲ شمار ورزشکاران سازمان یافته استان بوشهر ۴۷ هزار و ۷۰۰ نفر بود که با افزایش حدود ۶۳ درصدی اکنون به ۷۷ هزار نفر افزایش یافته است که این شمار ورزشکار در قالب ۴۶۸ هیات و ۸۰۰  باشگاه فعالیت دارند.

بهروزیان فرد ادامه داد: از مجموع ورزشکار سازمان یافته استان بوشهر ۴۷ هزار نفر مرد و  ۳۰ هزار نفر را بانوان شامل می‌شوند.

وی گفت: در شاخص شمار ورزشکار زیرمجموعه ورزش همگانی تا سال ۹۲ شمار آنها ۷۵ هزار نفر بود که با رشدود ۹۲ درصدی اکنون به ۱۴۰ هزار نفر افزایش یافته‌است.

بهروزیان فرد یادآور شد: شمار هیات‎های ورزشی فعال استان بوشهر تا پیش از دولت تدبیر و امید، ۴۱۰ هیات بود که ظرف هفت سال گذشته با افزایش بیش از ۱۰ درصدی به ۴۵۸ هیات رسیده‌است.

وی عنوان کرد: تا سال ۹۲ شمار باشگاه‌‏های ورزشی استان بوشهر ۵۱۰ باشگاه بود که ظرف این هفت سال به ۸۳۰ باشگاه افزایش پیدا کرده‌است.

بهروزیان فرد یادآور شد: در مدت یاد شده شمار مربیان استان از یکهزار و ۸۶۰ مربی به سه هزار و ۲۰ نفر و شمار داوران نیز از یکهزار و ۵۷۰ به ۲ هزار و ۱۰ نفر افزایش یافته که علت این افزایش‎ها برگزاری کارگاه‏‎های متعدد آموزشی در این استان است.

وی بیان کرد: تا سال ۹۲ شمار مدال‎های کسب شده در مسابقات کشوری سالانه ۴۶۰ مدال بود که با توسعه مطلوب زیرساخت‏‌های ورزشی اکنون به سالانه بیش از ۷۵۰ مدال (۴۷۰ آقایان و ۲۸۰ نفر بانوان ) رسیده‌است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر گفت: تا سال ۹۲ شمار ورزشکاران دعوت شده به تیم ملی از استان بوشهر حدود ۱۰۰ نفر بود که اکنون به فراتر از ۲۳۰ ورزشکار افزایش یافته‌است.

برگزاری جشنواره‌های بومی محلی، المپیادهای ورزشی و کسب رتبه برتر استعدادیابی کشور 

مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر گفت: جشنواره‏‌های ورزش‌های بومی و محلی طوریکه که تا پیش از شیوع بیماری کرونا شهرها، روستا و مناطق عشایری این استان  هر جمعه میزبان مسابقات همگانی بودند و منجر به نشاط و سلامتی مردم شده بود تا جایی که هر هفته ۳۰ تا ۴۰ برنامه مختلف ورزشی در این مناطق برگزار می‌شد.

وی اظهار کرد: در هفت سال گذشته چندین المپیاد ورزشی نیز برای نخستین بار در تاریخ ورزش استان بوشهر و هر  ۲ سال یکبار نیز  المپیادهایی در بخش آقایان و بانوان در گروه‎های سنی ۱۲ تا ۱۵ سال برگزار شد.

بهروزیان فرد اظهار داشت: همچنین استان بوشهر در چهار سال متوالی در شاخص فعالیت مرکز قهرمانی و استعدادیابی رتبه برتر کشوری را به خود اختصاص داده‌است.

نخستین حضور بانوی تیرانداز بوشهری در المپیک توکیو 

وی افزود: برای مسابقات المپیک و پارالمپیک نیز سهمیه‏‌های استان بوشهر قطعی شده و "فاطمه کرم‌‏زاده" برای نخستین بار در رشته تیراندازی جواز حضور در مسابقات المپیک را کسب کرده‌است.

سمن های ورزشی، خانه‌های جوان و وام ازدواج

بهروزیان فرد اظهار داشت: در ارتباط با شمار سازمان‏‌های مردم نهاد حوزه اداره کل ورزش و جوانان استان نیز آمار آنها تا سال ۹۲ تنها ۲ سمن بود که اکنون شمار آنها با افزایش ۲۰ برابری به ۳۹ سمن رسیده‌است.

وی گفت: در ارتباط با خانه‌های جوان نیز تا سال‏ ۹۲ خانه‎ جوان در استان وجود داشت اما فعالیت نداشتند ولی در دولت تدبیر و امید سه خانه دیگر به جمع آنها اضافه و همه خانه‎های جوان پیشین نیز از شهرداری‎ها به خود جوان‎ها واگذار شد.

بهروزیان فرد عنوان کرد: در ارتباط با پرداخت وام ازدواج نیز بوشهر در چند سال گذشته همواره جزو سه استان برتر کشور بوده‌است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =