۱ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۴۲
کد خبرنگار: 1459
کد خبر: 83917931
۰ نفر

برچسب‌ها

استاندار گیلان: اوج گیری سفرها پیامدهای وخیمی به دنبال دارد

رشت – ایرنا – استاندار گیلان گفت: مسافرت ها ، دید و بازدیدها و رفت و آمد افراد در محیط های شلوغ ، رعایت نکردن توصیه های بهداشتی در مورد استفاده از ماسک و شست و شوی مکرر دستها قطعا نتیجه ای نامیمون در بر خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ارسلان زارع روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استانداری گیلان با بیان اینکه فراز و نشیب هایی که در ارتباط با بیماری کرونا اتفاق می افتد وابسته به رعایت دستورالعمل های بهداشتی است، افزود: اینکه گفته می شود به گیلان یا سایر نقاط سفر نکنید به همین علت است.

وی با اشاره به فرارسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی و تعطیلات پیش رو افزود: لازم است که نیروی انتظامی، شهرداری، اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری ، راهداری با همراهی پلیس در این زمینه کمک کنند.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه درخواست  و انتظار ما از مردم آن است که توصیه ها مستمر رعایت شود و مسافرت ها جز به اضطرار صورت نگیرد، خاطرنشان کرد: از خانواده های گیلانی نیز تقاضا داریم که از بستگان شان در این ایام دعوت نکنند.

وی اظهار داشت: ضمن اینکه از مردم استان های دیگر می خواهیم به گیلان سفر نکنند، از هم استانی هایمان هم انتظار است در تعطیلات پیش رو از سفر به استان پرهیز نمایند.

وی در ادامه با قدردانی از تلاش های فداکارانه جامعه پزشکی استان طی ۶ ماه گذشته تاکنون و با تبریک روز پزشک اظهار داشت: در راستای خدمت به مردم در استان گیلان و برخی از استان های دیگر کشور، پزشکان فداکار و جمعی از پرستاران سخت کوش به خیل عظیم شهدا پیوستند.

وی با بیان اینکه کاری که جامعه پزشکی در جریان مقابله با بیماری کرونا انجام داد گامی در جهت افزایش امیدو اعتماد مردم به زندگی دولت و نظام است، ضمن تبریک روز پزشک به همه پزشکان و کادر درمانی افزود : اینکه در دوران اوج گیری کرونا در گیلان و سایر استان ها مردم به توصیه های پزشکان و کارشناسان بهداشت و درمان توجه ویژه داشته به پویش در خانه ماندن و بیرون نرفتن جز به اضطرار توجه نمودند ، خود احترام و تکریم و قدردانی مردم باز جامعه پزشکی است.

استاندار گیلان خاطر نشان کرد: به طور قطع  رعایت دستورالعمل های بهداشتی و مراقبتی در ایام عزاداری امام حسین (ع) نیز به خوبی عمل می شود در این ارتباط گزارش های دریافتی از شهرستان های طی ۲ شبانه روز گذشته نشان از رعایت شایسته موازین بهداشتی از سوی عزاداران، هیات های مذهبی، وعاظ و غیره در این مراسم است.

استاندار گیلان بیان داشت: برای تکریم و قدردانی از جامعه پزشکی و کادر درمان علاوه بر گفتار و کلام، هیچ امری ضروری تر از رعایت درخواست های آنها جهت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، خودداری از سفرهای غیرضرور و غیره نیست.

وی خاطر نشان کرد: از این بابت بسیار امید است که آیین های مذهبی ماه محرم در سایه اعتماد به کادر پزشکی و درمانی جلوه دیگری از وحدت، همدلی و انسجام ملی رقم زده  که الگویی دیگر برای سایر کشورهای مسلمان و جهان باشد.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: طبق مصوبه ستاد ملی کرونا مراسم  ویژه ایام محرم باید در فضاهای بسته برگزار شود، اجتماعات فشرده نباید اتفاق افتاد و در محیط های باز باید فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود.

نظارت ها بر رعایت دستورالعمل ها بیشتر شود

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش بر افزایش نظارت ها بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی تاکید و  خاطر نشان کرد: بر اساس گزارش دانشگاه علوم پزشکی گیلان تعداد سرکشی ها رضایت بخش بوده و در یکی دو شهرستان  تعداد تخلفات  کمتر بوده ضمن اینکه به لحاظ کیفیت راضی کننده بوده است.

زارع با بیان اینکه انتظار است تا در همه شهرستان ها نظارت ها بیشتر شود، اظهار داشت: نظارت ها به لحاظ کیفی و برخورد در صورت تخلف و تعدد آن باید بیشتر شود.

وی اظهار داشت: بر اساس گزارش های ارایه شده ۱۳۱ مورد از اماکن مرتکب تخلف به هیات های رسیدگی به تخلفات و نیز تعزیرات و محاکم قضایی معرفی شده اند و در 24 مورد نیز محل های کسب پلمپ شد.

گیلان در وضعیت هشدار ناپایدار قرار دارد

نماینده عالی دولت در گیلان در ادامه سخنانش در جلسه ستاد مقابله با  کرونا در استانداری افزود: در مجموع وضعیت گیلان از قرمز تغییر یافته و هم اکنون در شرایط هشدار قرار دارد که به شدت شکننده و ناپایدار است .

وی خاطر نشان کرد: اما اینکه ما امروز در پنج شهرستان زرد، پنج شهرستان وضعیت قرمز و چند شهرستان دیگر سفید است باید بسیار مراقب باشیم که دوباره این ویروس اوج نگیرد و در این رابطه نباید از تعطیلات پیش رو غافل شویم، اگر رفت و آمدها انجام شود، رعایت دستورالعمل ها صورت نگیرد وضعیت شهرستان ها از زرد به قرمز یا سفید به زرد خواهد شد.

وی بیان داشت: بنابراین کاهش تعداد مبتلایان و بستری های ما در بیمارستان های استان به معنی کاهش بار بیماری در استان گیلان نیست لذا نباید غفلت کنیم، فراز و فرودهایی که اتفاق می افتد وابسته به رعایت دستورالعمل های بهداشتی است.

زارع در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری کنکور سراسری طی چهار روز "از چهارشنبه گذشته تا امروز" همزمان با سراسر کشور در این استان اضافه کرد: کنکور سراسری در گیلان به نحو شایسته، مطلوب و بدون حاشیه برگزار شد که نتیجه همکاری همه دست اندرکاران، خانواده ها و داوطلبان در رعایت دستورالعمل ها است.

وی با تاکید بر تمهیدات لازم برای بازگشایی مدارس در نیمه شهریور ماه اظهار داشت: به نظر می رسد با توجه به شرایط پایه اصلی آموزش به ویژه دروس نظری در بستر فضای مجازی و اینترنت باشد که ضروریست تا بسترهای لازم در این زمینه فراهم و تقویت شود.

استاندار گیلان با اشاره به کمک های مومنانه مردم و خیرین به افراد نیازمند و آسیب دیده از بیماری کرونا تصریح کرد: مردم استان گیلان در ۲ مرحله گذشته و مراحل پیش از آن کمک های خوبی داشتند لذا باید از مناسبت ایام عزادارای در این زمینه استفاده بهینه کرد.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از کانون های مهم گردشگری در کشور و از مراکز تجاری شمال کشور است . گیلان دومین استان درگیر بیماری کرونا بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =