۱۳ کشته در جریان حمله به غیرنظامیان در کنگو

تهران- ایرنا- ارتش کنگو اعلام کرد که ۱۳ نفر در جریان حمله شورشیان اوگاندایی به دو روستا در شرق کنگو کشته شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از منابع محلی گزارش داد که تعدادی شبه نظامی که گمان می‌رود نیروهای دموکراتیک متحد باشند، پیش از کشتن قربانیان در حمله دیروز (جمعه) در روستاهای کینزیک ماتیبا و ویکنو در شرق کنگو آنها را با طناب بسته بودند.    

سازمان ملل اینگونه حملات را جنایات جنگی اعلام کرده است. طبق آمار سازمان ملل متحد، نیروهای متحد دموکراتیک (ADF) یک گروه مسلح اوگاندایی که در استان کیوو شمالی در جمهوری دموکراتیک کنگو حضور دارند، از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از هزار غیر نظامی را کشتند.

نیروهای دموکراتیک متحد بیش از ۳ دهه است که در جنگل‌های انبوه در نزدیکی مرز اوگاندا عملیات انجام می‌دهند. اواخر سال گذشته میلادی ارتش کنگو یک عملیات گسترده علیه این گروه انجام داد که نتیجه حمله ارتش به این گروه اوگاندایی واکنش شدید آنها علیه غیر نظامیان را در پی داشت.

تاکنون مسئولیت چندین حمله که منتسب به نیروهای دموکراتیک متحد بوده را داعش به عهده گرفته است. هرچند تحلیلگران و پژوهشگران احتمال رابطه بین این دو گروه ضعیف می‌دانند. بی ثباتی در کنگو صدها هزار نفر را مجبور به فرار از خانه‌هایشان کرده است.

به رغم تلاش های جامعه جهانی و مقام های کنگو، شرق کنگو از زمان پایان جنگ دوم این کشور (۱۹۹۸ تا ۲۰۰۳) دستخوش خشونت و ناآرامی بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha